Polecane posty

HISTORIA MAKIJAŻU: LATA 40/50 {PIN UP GIRLS}


Makijaż lat 40 i 50 to klasyka, która świetnie sprawdza się do dzisiaj. Czerwone usta, mocna czarna kreska, intensywnie podkreślone brwi i jasna, perfekcyjna cera. Czego chcieć więcej? Taki makijaż jest niezwykle efektowny, kobiecy i zdecydowanie dodaje pewności siebie. 



HISTORIA MAKIJAŻU: LATA 40 I 50 


Makijaż lat 40 i 50 to przede wszystkim makijaż kobiecy i elegancki. W latach 40, w czasie wojny, dostępność kosmetyków była ograniczona, a to dlatego, że zmniejszono ich produkcję (ropa czy alkohol przeznaczone były na potrzeby wojska, a nie produkcji kosmetyków), ale to właśnie wtedy powstał jeden z najbardziej charakterystycznych makijaży naszych czasów: wyciągnięta, kocia kreska, połączona z wyrazistym makijażem ust w odcieniach czerwieni.

W latach 50 kosmetyki kolorowe były już dostępne dla każdego, dlatego kupienie mascary czy czerwonej pomadki nie stanowiło już większego problemu. Makijaż był dość lekki, ale miał pewne wyraziste elementy, które stały się znakiem rozpoznawczym makijażu lat 40 i 50: mocne brwi, czerwone usta i wyraźna czarna kreska. Te elementy były wręcz obowiązkowe, w modnym makijażu tamtych lat.

Kosmetyków używano na wiele sposobów: czerwoną pomadką malowano nie tylko usta, ale i policzki, z kolei mascarą podkreślano rzęsy i malowano kreskę.


PIN UP GIRLS


Pin-up (z ang. pin-up – przypiąć, powiesić) – określenie używane wobec trendu wywodzącego się głównie z lat 40. i 50. XX wieku. Pin-up girls (dziewczyny pin-up) były piękne i uśmiechnięte, ubrane w rozkloszowane sukienki lub skąpe stroje/bieliznę. Pojawiały się głównie na plakatach, które mężczyźni przypinali na ścianach (stąd ich nazwa).

Współczesne pin-up girls wzorują się przede wszystkim na modzie tamtych lat, ich charakterystyczną cechą są mocne czarne kreski nad górnymi powiekami, długie rzęsy (często sztuczne), mocno pomalowane na czerwono usta oraz "zarumienione" policzki. Charakterystyczne fryzury to głównie loki podpięte po bokach, grzywki – koniecznie podwinięte lub w formie dużych loków. Najbardziej znaną przedstawicielką nurtu pin-up była Marilyn Monroe.

Jedną ze stylizacji pin-up girl jest stylizacja "marynarska", dla której charakterystyczne są granaty z bielą lub czerwienie z bielą (najczęściej paski) lub "cukierkowa", w której dominują kwieciste sukienki – koniecznie rozkloszowane na dole, jak również sukienki w groszki lub paski/prążki. Często pojawiającym się motywem są kokardy i wisienki. (źródło: Wikipedia)




 


Makijaż tamtych lat kojarzy się przede wszystkim ze stylem Pin Up. I tak właśnie jest: makijaż gwiazd lat 40 i 50 wzorowany jest głównie na Pin Up Girls, które były niesamowicie dziewczęce, słodkie, ale i seksowne, a przy tym budziły duże zainteresowanie mężczyzn. Gwiazdy tamtych czasów to np. Marylin Monroe, Rita Hayworth, czy (moja ulubiona aktorka) Audrey Hepburn.

W makijażu królowały czerwone usta i wyraziste brwi. Powieki malowano jasnym cieniem, ale załamanie musiało być troszkę mocniej podkreślone np. brązem. Cera pozostawała jasna, matowa, ale z delikatnym rumieńcem. Ważnym elementem makijażu oczu była czarna kreska wyciągnięta w charakterystyczną "jaskółkę" oraz rzęsy. Makijaż i wizerunek Pin Up Girls były mocno spopularyzowane. Malowała się niemal każda kobieta, a większość chciała podążać właśnie za tym trendem.

Najbardziej popularnymi markami kosmetycznymi tamtych lat były:
  • Max Factor  
  • Helena Rubinstein
  • Maybelline
  • Elizabeth Arden
Ostatnia marka stworzyła m.in kompaktowy zestaw kosmetyków dla kobiet służących w latach 40 w Korpusie Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Pomadka, która była jego częścią, dopasowana była do koloru mundurów. Makijaż stał się w tym czasie elementem propagandy, a wizerunek Pin Up Girls był "pociechą" dla żołnierzy walczących na froncie. Prasa zachęcała też kobiety do wysyłania im listów z odciśniętymi czerwonymi ustami.





CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z MAKIJAŻEM (LATA 40 I 50)


  • w 1959 roku marka Max Factor świętowała swoje 50-lecie. Jednym z najważniejszych wydarzeń było odsłonięcie gwiazdy Maxa Factora na Alei Sław 9 lutego 1959 roku. Innym ważnym wydarzeniem było przyjęcie z udziałem największych gwiazd Hollywood oraz ich sobowtórów, w makijażach i kostiumach ukazujących zmiany trendów w ciągu 50 lat istnienia marki. Przyjęcie odbyło się w siedzibie Max Factor. 
  • w czasie II wojny światowej Elizabeth Arden stworzyła pomadkę dla kobiet służących w Korpusie Piechoty Morskiej. Pomadka miała pasować do ich mundurów. 
  • w 1945 założone zostało w Ameryce Towarzystwo Chemików Kosmetycznych
  • w 1946 Max Factor tworzy nowy makijaż dla telewizji czarno-białej, a w 1954 opracowuje makijaż dla telewizji kolorowej.

Historia makijażu to niesamowicie wciągający temat. Jeśli zastanawiacie się skąd czerpię informacje, bardzo polecam Wam książkę Lisy Eldridge "Face Paint" oraz stronę Cosmetics and Skin, która jest kopalnią ciekawostek z kosmetycznego świata.

Są tu pasjonaci historii makijażu?









Komentarze

  1. Bardzo lubię czytać o historii makijażu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mimo, że siedzę w tym tyle lat to nie bardzo interesują się historią :P

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo lubie historie makijazu, bardzo ciekawy okres :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Mogłabym żyć w tamtych czasach (jeśli chodzi o makijaż)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz! Komentarze są dla mnie najlepszą motywacją do dalszego pisania i rozwijania mojego miejsca w sieci. ❤

Komentarze które uznam za próbę reklamy produktów czy usług zostaną usunięte. Jeśli chcecie wykupić reklamę zapraszam do kontaktu: agatawelpa@gmail.com

instagram @agatawelpa