Mikroplastik w kosmetykach- czy musisz się go bać?
Mikroplastik w kosmetykach- czy musisz się go bać?
W ostatnim czasie głośno jest na temat mikro i nano plastiku, ich wpływu na środowisko oraz nasz organizm. Mówi się o tym, że niebezpieczne mikroplastiki znajdują się w używanych przez nas kosmetykach. Ale czy to właśnie przemysł kosmetyczny jest głównym winowajcą? Zobacz, czym jest mikroplastik, jak może dostawać się do Twojego organizmu i jakie zmiany czekają nas w branży kosmetycznej.
Czym jest mikroplastik?
Mikroplastikiem nazywamy bardzo drobne cząstki plastiku, nie większe niż 5 mm. W przemyśle kosmetycznym używany jest ok ok lat 60 ubiegłego wieku. Pojawia się w balsamach do ciała, kremach do twarzy, szamponach, a także peelingach. W kosmetykach najczęściej pełni rolę stabilizatora, zagęstnika oraz substancji filmotwórczej. Dzięki takiemu dodatkowi, kremy nie rozwarstwiają się, lepiej zatrzymują wilgoć w skórze, a produkty łatwiej się rozprowadzają.
Badania wykazują, że drobiny mikroplastików znajdujące się w kosmetykach nie są toksyczne dla człowieka, ani nie powodują alergii. Zwykle jednak, jeśli jest ich w produkcie dużo, jest duże prawdopodobieństwo, że kosmetyk jest gorszej jakości, zawiera mniej substancji aktywnych, a producent chce to jakoś ukryć.
Drobinki mikroplastiku w kosmetykach mogą wpływać także na zanieczyszczanie porów, przez co przy dłuższym stosowaniu takiego produktu, stan cery może się pogarszać, zamiast poprawiać.
Mikroplastik w kosmetykach- jakie jest jego zastosowanie?
Mikroplastik w kosmetykach pełni rolę zagęstnika i stabilizatora. Może też pojawiać się jako środek ścierny w peelingach oraz jako dodatek w szamponach, odżywkach, a także produktach do makijażu.
Jednym z najważniejszych powodów, dla których producenci dodają go do kosmetyków, jest jego zdolność do tworzenia gładkiej i jednolitej konsystencji. Dzięki temu produkt jest stabilny i nie rozwarstwia się.
Pod jakimi nazwami kryje się mikroplastik w kosmetykach?
Mikroplastik w kosmetykach może kryć się pod różnymi nazwami, dlatego warto sprawdzać, co mówi nam etykieta:
- Crosspolymer, Acrylates Copolymer – są to kopolimery akrylowe zapobiegające rozwarstwianiu się kosmetyków. Znajdziemy je m.in. w kremach, tuszach do rzęs, maskach i odżywkach do włosów,
- Terephthalate i Polyester – używa się ich w roli stabilizatora, głównie do produkcji kosmetyków kolorowych, ale także w odżywkach do włosów i paznokci,
- Polyethylene, Polypropylene – posiada właściwości ścierne, dodaje się przede wszystkim do peelingów i past do zębów,
- Polyurethane, Polyurethane-2, Polyurethane-14, Polyurethane-35 – znajduje się przede wszystkim w lakierach, piankach i innych produktach do stylizacji włosów,
- Polyamid, Nylon-6, Nylon-12, Nylon-66 – zapobiegają rolowaniu się produktów i zapewniają łatwiejsze rozprowadzenie kosmetyku na skórze, znajdziemy je przede wszystkim w podkładach, bazach pod make-up, w pomadkach, czy kremach BB,
- Polyquaternium-7 – jest najczęściej składnikiem mydeł, szamponów i żeli pod prysznic.
Czy rzeczywiście mikroplastik jest tak szkodliwy dla nas?
Badania udowodniły, że mikroplastiki w kosmetykach nie są toksyczne dla człowieka i nie mają dużego wpływu na zdrowie, ale mogą wpływać na pogorszenie stanu cery, kiedy w kremie jest ich dużo. Jest on jednak toksyczny dla środowiska i w ten sposób staje się niebezpieczny dla człowieka. Mikroplastik, który spłukujemy, trafia do ścieków, a następnie do zbiorników wodnych, gdzie jest zjadany przez zwierzęta, które następnie są zjadane przez człowieka.
Mikroplastik kumulujący się w organizmie może być powodem zaburzeń hormonalnych, a nawet zmian nowotworowych.
Mikroplastik trafia do naszego organizmu różnymi drogami. Zjadamy go, a także wdychamy z powietrzem. Duże ilości mikroplastiku trafiają do organizmu człowieka poprzez zjadanie owoców morza i tu winne są głównie owoce morza pochodzące z połowów w obszarze państw rozwijających się. Równie groźne pod tym względem jest dla nas powietrze, którym oddychamy i dlatego np. jeśli biegasz, unikaj biegania przy bardzo ruchliwych drogach.
Mikroplastik a środowisko- jakie zmiany czekają nas w branży kosmetycznej
W branży beauty czekają nas w związku z tym spore zmiany. Produkty kosmetyczne zawierające mikrocząstki polimerów syntetycznych w ich postaci własnej lub w mieszaninach w stężeniu ≥0,01% wagowych będą zakazane w sprzedaży od:
- 17 października 2023 r. (w dniu wejścia w życie rozporządzenia) – stosowane w charakterze materiału ściernego tj. do złuszczania, polerowania lub czyszczenia;
- 17 października 2027 r. – stosowane w produktach spłukiwanych;
- 17 października 2029 r. – stosowane w produktach niespłukiwanych z wyjątkiem produktów do makijażu, warg i paznokci;
- 17 października 2035 r. – stosowane w produktach do makijażu, warg i paznokci.
Co możesz zrobić, aby zminimalizować wpływ mikroplastiku na swój organizm?
Zastanawiasz się, co zrobić, aby wdychać i zjadać tego mikroplastiku nieco mniej? Z pewnością pomoże używanie mniej kosmetyków z mikroplastikiem, aby ograniczyć jego przepływ do środowiska, ale to w bardzo małym stopniu.
Jeśli chcesz rzeczywiście przyczynić się do zmniejszenia ilości mikroplastiku, który zjadasz i wdychasz:
- częściej podróżuj pociągiem, a krótkie trasy pokonuj pieszo
- zamień deski do krojenia na drewniane
- nie używaj plastikowych opakowań na jedzenie
- noś ubrania z naturalnych materiałów (bawełna, len)
- nie uprawiaj sportu w pobliżu ruchliwych ulic
- zakładaj maseczkę podczas piłowania przedłużonych paznokci
- zmniejsz ilość zjadanych owoców morza
Cząsteczka mikrolastiku nie jest może niebezpieczna dla zdrowia i środowiska, kiedy nakładamy ją na skórę, ale kiedy cząsteczki plastiku dostają się do środowiska przez np. spłukiwanie ich z wodą, zaczynają mieć większy wpływ na środowisko naturalne. Skumulowane mogą przyczyniać się do pogorszenia stanu mórz i oceanów, w ten sposób będą zjadane przez ryby, które następnie zjadamy my. Drobiny plastiku zawarte w kosmetykach mogą wydawać się mało znaczące, jednak mikroplastik jest używany także w wielu innych miejscach, a jego nagromadzenie może niszcząco wpływać na zdrowie człowieka.
Dlatego jeśli masz taką możliwość, unikaj mikroplastików w kosmetykach i eliminuj go ze swojego otoczenia w każdy inny sposób.
Jaki jest Twój stosunek do mikroplastiku? Unikasz go, a może nie wiedziałaś o jego szkodliwości?
Komentarze
Prześlij komentarz
Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz! Komentarze są dla mnie najlepszą motywacją do dalszego pisania i rozwijania mojego miejsca w sieci. ❤
Komentarze które uznam za próbę reklamy produktów czy usług zostaną usunięte. Jeśli chcecie wykupić reklamę zapraszam do kontaktu: agatawelpa@gmail.com