Polecane posty

PODSTAWY DEMAKIJAŻU

 


Demakijaż jest jednym z najważniejszych etapów codziennej pielęgnacji. Jednocześnie jest też etapem, który wiele z Was traktuje trochę "po macoszemu". Ile razy słyszałam od moich Klientek, że nie zmywają makijażu co wieczór! Z rozmów ze znajomymi wiem też, że wiele kobiet robi to (delikatnie mówiąc) niedokładnie, w pośpiechu i niekoniecznie właściwymi kosmetykami. 

 

 

Postaramy się dzisiaj usystematyzować temat oczyszczania i demakijażu twarzy, tak aby każda z Was mogła wybrać produkty najlepsze dla siebie. 

Możemy oczyszczać twarz różnego rodzaju kosmetykami: 

To, którego kosmetyku użyjecie zależy tylko od Was i Waszych preferencji. Oczywiście każdy tego typu kosmetyk może mieć też podział na cery suche i cery tłuste, ale dzisiaj skupimy się głównie na wyborze rodzaju kosmetyku do demakijażu. 

 

JAK WYKONAĆ DEMAKIJAŻ?

 

1. Na początek zmywamy makijaż oczu. Jeśli makijaż jest trwały, mocny, wodoodporny dobrze jest użyć kosmetyków, które szybko go rozpuszczą np. płynów dwufazowych, olejku lub gęstego balsamu do demakijażu. Kosmetyk, który w składzie ma oleje zdecydowanie szybciej poradzi sobie z wodoodpornym makijażem. Wykonując demakijaż pamiętamy, że skóry nie wolno ciągnąć i pocierać. Nasączony kosmetykiem wacik przykładamy do powieki, dajemy mu chwilę na rozpuszczenie makijażu i dopiero delikatnie przesuwamy. Powtarzamy to aż wacik będzie czysty. W przypadku balsamów i olejków można nabrać produkt na ręce i bezpośrednio dłońmi nałożyć go na skórę. Palcami rozpuszczamy wtedy makijaż, a następnie zwilżonym wodą  wacikiem tylko "ściągamy" rozpuszczone już kosmetyki z twarzy. 

2. Następnie w dokładnie taki sam sposób zmywamy makijaż ust. 

3. Teraz zmywamy resztę makijażu twarzy. Możemy zrobić to używając tego samego kosmetyku, którym zmywany był makijaż oczu i ust, ale możemy też użyć czegoś łagodniejszego: np. żelu, mleczka czy płynu micelarnego. 

4. Każdy demakijaż kończymy myjąc twarz odpowiednim dla naszej skóry produktem do mycia twarzy (mogą to być różnego rodzaju pianki do mycia twarzy, żele czy delikatne mydła do twarzy), a następnie nakładamy tonik i dalszą pielęgnację.

 

 


CO DZIEJE SIĘ, KIEDY NIE ZMYWAMY MAKIJAŻU?


O tym co dzieje się z naszą skórą, kiedy nie zmywamy makijażu na noc można pisać książki. I myślę, że w końcu zabiorę się za napisanie obszerniejszego wpisu na ten temat. Dzisiaj jednak w dużym skrócie. Co może powodować nie wykonywanie codziennego demakijażu: 

 • zaburzenie naturalnego cyklu regeneracji
 • osłabianie rzęs
 • podrażnienie oczu, a nawet zapalenie spojówek
 • przyspieszenie procesu starzenia się skóry
 • wysychanie i pękanie ust
Można wymieniać zdecydowanie więcej, ale myślę, że na początek takie minimum już powinno zachęcić Was do codziennego oczyszczania twarzy. 


JAKI PRODUKT DO DEMAKIJAŻU WYBRAĆ? 

Jak wspomniałam wcześniej: wybór mamy bardzo duży. Zobaczcie na opisy każdego rodzaju produktu i oceńcie jaki kosmetyk najlepiej sprawdzi się do zmywania makijażu u Was. 

 • mleczko do demakijażu- mleczko jest nieco zapomnianym przeze mnie kosmetykiem, a szkoda! Muszę wrócić do mleczek bo to idealna opcja dla skóry suchej i dojrzałej. Mleczka delikatnie natłuszczają i odżywiają skórę, po demakijażu nie jest ona ściągnięta i wysuszona, a nadal przyjemnie miękka i nawilżona. W składzie mleczek najczęściej znajdziemy witaminy A i E, kwas hialuronowy oraz glicerynę 
 • żele do mycia twarzy- najczęściej są odpowiednie dla każdego rodzaju skóry, ale szczególnie polecałabym je cerom tłustym i mieszanym. Żele usuwają nadmiar sebum, często posiadają właściwości antybakteryjne, ściągają rozszerzone pory i pozostawiają skórę matową. 
 • płyny micelarne- są odpowiednie dla każdego rodzaju skóry. Płyny micelarne zawierają micele, czyli cząsteczki, które mają właściwości hydrofobowe oraz hydrofilowe (co oznacza, że wiążą związki tłuszczowe oraz wodę), to sprawia, że płyny micelarne bardzo dobrze usuwają makijaż i inne zanieczyszczenia. 
 • olejek/balsam do demakijażu- tego typu produkty najlepiej sprawdzają się nakładane palcami, świetnie i bardzo szybko rozpuszczają nawet najmocniejszy i wodoodporny makijaż, po demakijażu twarzy olejkiem dobrze jest umyć twarz jeszcze raz np. pianką czy żelem do mycia twarzy, aby usunąć z twarzy olej.
 • chusteczki do demakijażu- nasączone płynem do demakijażu chusteczki sprawdzą się do szybkiego zmywania makijażu w awaryjnych sytuacjach np. podczas wyjazdów. 
 • płyn dwufazowy- płyn w którym mamy warstwę olejową oraz płyn do demakijażu, przed użyciem trzeba mocno nim wstrząsnąć, aby połączyć obie warstwy produktu. Zmywa każdy rodzaj makijażu, nawet wodoodporny, ale tylko makijaż oczu. Używany na całą twarz może zapychać pory.

Mam nadzieję, że przekonałam Was, że codzienny demakijaż i oczyszczanie twarzy są konieczne. Dzięki temu, że poświęcimy na to dosłownie 5-10 minut każdego dnia zaoszczędzimy sobie wizyt u dermatologa i doprowadzania twarzy "do porządku" gdyby zdarzyły się jakieś wypryski czy inne problemu spowodowane zostawianiem makijażu na noc. Dajcie znać jak u Was wygląda demakijaż i jakich kosmetyków używacie.  

 


Komentarze

 1. Ostatnio bardzo polubiłam pianki, ale też chętnie stosuję mleczka i żele do mycia twarzy :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz! Komentarze są dla mnie najlepszą motywacją do dalszego pisania i rozwijania mojego miejsca w sieci. ❤

Komentarze które uznam za próbę reklamy produktów czy usług zostaną usunięte. Jeśli chcecie wykupić reklamę zapraszam do kontaktu: agatawelpa@gmail.com

instagram @agatawelpa