Polecane posty

Na czym polega dieta sokowa? Sprawdź, jak wspomóc odchudzanie pijąc soki!

 

dieta sokowa

Na czym polega dieta sokowa? Sprawdź, jak wspomóc odchudzanie pijąc soki!

Marzysz o zrzuceniu kilku kilogramów? A może zależy Ci na "pozbyciu się" toksyn z organizmu? W obu przypadkach dobrym rozwiązaniem będzie dieta sokowa! Zobacz jak taka kilku dniowa dieta wpływa na organizm i jakich efektów możesz spodziewać się stosując dietę sokową. 

Dieta sokowa - na czym polega? Jak wpływa na odchudzanie? Co należy wyeliminować?

Dieta sokowa jest rodzajem diety alternatywnej, w której wykluczane są z diety pewne składniki, a także niektóre sposoby przygotowywania posiłków. W tym przypadku rezygnujemy z posiłków w formie stałej i pijemy tylko soki. Jej podstawowym celem jest obniżenie wagi ciała, poprawa samopoczucia oraz działanie prozdrowotne. 

W trakcie diety sokowej pije się tylko soki oraz wodę. Z diety wykluczone są pokarmy stałe, słodzone napoje, a nawet kawę czy herbatę. W niektórych dietach sokowych dopuszcza się spożywanie surówek warzywnych. Soki pije się w porach, w których normalnie jadłoby się posiłek. Nie jest to dieta, którą można stosować długo, ze względu na bardzo niską ilość kalorii. Jest to dieta niedoborowa, która dostarcza dziennie około 1000 kcal. 

Dieta polegająca na spożyciu świeżo wyciskanych soków z owoców i warzyw może wpłynąć na redukcję masy ciała. Przy nie odpowiednim wyjściu z diety może pojawić się efekt jojo, kiedy po takiej diecie wróci się do normalnego odżywiania, "zgubione" kilogramy mogą szybko wrócić, ponieważ nie ubywa tkanki tłuszczowej, a nagromadzonej w organizmie wody. 

Ten rodzaj diety możemy nazwać detoksem, ponieważ pomaga ona oczyścić organizm z toksyn, usprawnia pracę jelit i przyspiesza metabolizm. W ramach eksperymentu, przeszłam przez 1 dzień diety sokowej i niżej opowiem Ci o moich wrażeniach. 

Jakie są zalety i wady diety sokowej?

Ale najpierw o wadach i zaletach diet sokowych. Dieta płynna ma wiele zalet, ale nie u każdego się ona sprawdzi. Nie każdy wytrzyma 24 godziny bez stałych pokarmów i jest to w 100% zrozumiałe. Niżej opowiem o swoich wrażeniach, ale zastanawiając się nad takim rodzajem diety nie kieruj się tylko moimi wrażeniami, ale przede wszystkim skonsultuj się z lekarzem i dowiedz się czy możesz pozwolić sobie na rezygnację ze stałych pokarmów. 

Jakie są zalety diety sokowej?

 • pobudza do pracy wątrobę i nerki, co wpływa na oczyszczanie organizmu z toksyn
 • wzmocnienie organizmu, dzięki dużej zawartości antyoksydantów
 • bomba witamin i składników mineralnych dla organizmu
 • soki są lekkostrawne i niskokaloryczne, co prowadzi do utraty wagi
 • uzupełnienie diety w warzywa i owoce w łatwy sposób

Jak każda dieta, także dieta sokowa ma swoje wady: 

 • dieta oparta na sokach dostarcza organizmowi bardzo mało energii, a także zdecydowanie za mało białka i tłuszczu
 • niska kaloryczność sprawia, że stale odczuwamy głód, szybko może pojawić się uczucie zmęczenia i osłabienia, a także np. zawroty głowy
 • spadek masy ciała będzie chwilowy
 • dieta sokowa może powodować bóle głowy, bóle brzucha, zawroty głowy, zmęczenie, uczucie zimna, obniżenie koncentracji i rozdrażnienie

Dieta sokowa- przeciwwskazania

Dieta sokowa jest szokiem dla organizmu. Niektóre osoby mogą znosić ją źle, a niektóre nigdy nie powinny jej stosować. Spożywanie soków owocowych, będzie wpływać na stężenie glukozy we krwi i szybsze wyrzuty insuliny, co może prowadzić do hipoglikemii. To niebezpieczne dla organizmu, hipoglikemia może prowadzić do zawrotów głowy, a nawet omdleń. Z tego powodu diety sokowej nie powinny stosować osoby z cukrzycą, a także insulinoopornością. 

Nie zaleca się stosowania diety sokowej także osobom z chorobami nerek, chorobami układu krążenia oraz osobom starszym, kobietom w ciąży i karmiącym piersią. 

Moje wrażenia po dniu z dietą sokową Fitly

Zdecydowałam się sprawdzić popularny detoks sokowy i przetestowałam jeden dzień diety sokowej www.fitly.pl. Na stronie dostępne są dwa rodzaje diet: sokowa oraz koktajlowa. Obie dostępne są w wersjach na 3, 5 lub 7 dni. Zgodnie z informacją na stronie w ciągu 7 dniu diety sokowej można pozbyć się aż 5 nadprogramowych kilogramów. Myślę, że spokojnie jest to możliwe, ponieważ... Wytrzymanie na tak restrykcyjnej diecie nie jest łatwe! 

Dieta dostarczana jest przez kuriera, od razu w całości (18 soków na 3 dni, 30 soków na 5 dni lub 42 soki na 7 dni). Soki zapakowane są w styropianowy karton, a oprócz nich w środku jest jeszcze instrukcja oraz wkłady chłodzące, które trzeba wyrzucić. Soki należy przełożyć do lodówki, najlepiej od razu sprawdzić sobie daty ważności, aby nie spóźnić się z rozpoczęciem diety, szczególnie jeśli ma ona trwać kilka dni.

Przed rozpoczęciem diety warto zrezygnować z wysoko przetworzonych posiłków oraz jedzenia w restauracjach. Podczas diety nie jemy, nie pijemy kawy i słodzonej herbaty. Dozwolone jest jedynie picie wody. Wszystkie informacje dotyczące tego, jak przygotować się do diety znajdziesz na stronie Fitly. Wszystkie soki w diecie sokowej Fitly przygotowane są metodą cold press. O tym dlaczego jest ona najlepsza i na czym polega, przeczytasz na stronie. 

Z wielkim zapałem zaczęłam moje jednodniowe wyzwanie w poniedziałek o 8 rano. Plan posiłków jest bardzo prosty:

 • 8:00 Sok 1 "Eliksir Miłości"
 • 10:00 Sok 2 "Święty Spokój" 
 • 12:00 Sok 3 "Wieczna Młodość"
 • 15:00 Sok 4 "Piękna Skóra" 
 • 17:00 Sok 5 "Szczupła Talia"
 • 19:00 Sok 6 "Wehikuł Czasu" 

Wszystkie soki są bardzo smaczne! Zaczęłam dokładnie o 8:00 pijąc pierwszy sok i przez pierwszą godzinę czułam się "pełna". Wierzyłam, że uda mi się wytrwać i przejść przez cały dzień tej diety. Drugi sok wypiłam już chwilę przed godziną 10, a trzeci chwilę po 12. Niestety w tym momencie byłam już niesamowicie głodna. Pojawiły się zawroty głowy, mocne osłabienie i rozdrażnienie. Nie jestem sportowcem, ale cały dzień spędzam z dwójką dzieci, które zapewniają mi sporą dawkę aktywności, dlatego około 16 poległam i musiałam zjeść mały posiłek. Później wypiłam dwa pozostałe soki.

Myślę, że polecałabym skorzystać z tej diety, ale chociaż ten pierwszy dzień powinien być bardzo spokojny. Bez intensywnych ćwiczeń, codziennego biegu i długich spacerów. Po przejściu przez wszystkie dni diety sokowej, kaloryczność posiłków powinna zostać zmniejszona o 20%, aby nie doprowadzić do efektu jojo. Jeśli przejdziesz przez kilka dni tej diety, nie objadaj się zaraz po jej zakończeniu.

Podsumowując, polecam dietę sokową osobom zdrowym i pełnym sił, które chcą wspomóc organizm w zrzuceniu kilku nadprogramowych kilogramów. W przypadku jakichkolwiek chorób przewlekłych zrezygnuj z tej diety lub zasięgnij porady lekarza. Dieta bardzo korzystnie wpływa na organizm, pomaga usunąć z niego toksyny i dostarczyć mnóstwo witamin. Jeśli chcesz spróbować, wejdź na stronę Fitly i wybierz plan dla siebie!

Komentarze

instagram @agatawelpa