Polecane posty

Jak znaleźć swój zapach perfum?

 

 

Jak znaleźć swój zapach perfum? 

Perfumy to jeden z najbardziej osobistych kosmetyków. Zapach odzwierciedla nie tylko nasz temperament, dla i aktualny nastrój. Kupując je, warto zastanowić się nad ulubionymi nutami zapachowymi oraz tym, jak perfumy zmieniają się w ciągu dnia. Wybór ulubionych nie jest łatwy, dlatego tak bardzo przemawia do mnie technika warstwowania. Zobacz, na co zwrócić uwagę kupując perfumy. Czy uda Ci się znaleźć idealne?

Czy da się odnaleźć idealny zapach dla siebie? 

Znalezienie idealnych perfum jest możliwe, ale wymaga czasu. Z drugiej strony, nie da się wybrać jednych perfum, które będą odpowiadały nam przez całe życie. Z biegiem lat zmienia się nasz gust, a czasem i temperament, przez co w wieku 30 lat naturalnie wybierzemy inny zapach, niż 10 lat wcześniej. 

Aby znaleźć swój idealny zapach, musisz testować różne zapachy. Najlepszą opcją jest sprawdzanie, jak perfumy, które podobają Ci się w sklepie, będą pachniały na Twojej skórze. Dzięki temu dowiesz się, czy bardziej podobają Ci się na Tobie zapachy cytrusowe, egzotyczne, czy może słodkie. 

Perfumy powinny być także dopasowane do Twojego stylu życia i charakteru. Osoby aktywne częściej wybiorą zapachy cytrusowe i świeże, jak np. Armaf Club de Nuit. Z kolei osoby eleganckie, pracujące np. w biurze częściej sięgną po zapachy tajemnicze i pozostawiające za sobą ogon. 

Jakie nuty zapachowe możesz wyczuć w perfumach?

Perfumy to mieszanka różnych nut zapachowych, które razem tworzą kompozycję, którą czujesz i interpretujesz na swój sposób. Każdy zapach składa się z nut głowy, serca i bazy. Nuty głowy tworzą pierwsze wrażenie po nałożeniu perfum. Są to zapachy, które znikają po około 15 minutach. Nuty serca utrzymują się do kilku godzin. Nuty bazowe są najtrwalsze, to właśnie one pozostają na skórze długi czas, są też wyczuwalne na ubraniach, nawet przez kilka dni. 

Najpopularniejsze nuty zapachowe:

  • kwiatowe (przeważające np. w Gucci Bloom): róża, jaśmin, orchidea, magnolia, konwalia, irys, hiacynt
  • owocowe: pomarańcza, mandarynka, cytryna, brzoskwinia, ananas, mango
  • zielone: mięta, herbata, lawenda, rozmaryn
  • korzenne: goździk, cynamon, wanilia, pieprz
  • drzewne: sandałowiec, cedr, drzewo różane, paczula
  • balsamiczne: mirra, benzoes, kadzidło, ambra
  • orientalne: paczula, oud, piżmo, skóra 

Nuty zapachowe można dowolnie łączyć ze sobą, tworząc najróżniejsze kompozycje zapachowe. Ile osób, tyle gustów, dlatego zapach, który jednej osobie może wydawać się zbyt intensywny, będzie dla innej delikatny. Pracując w perfumerii, bardzo skrajne opinie słyszałam np. o zapachu Gucci Guilty. Jednym wydawał się on intensywny i elegancki, a dla innych był za delikatny.

Jak unikać nietrafionych zakupów? 

Zdarza się, że po pierwszym zetknięciu z zapachem, zachwycamy się nim, a po jakimś czasie używania okazuje się, że nie sięgamy po niego zbyt chętnie. Taki zapach może wydawać Ci się ciężki, duszący, a nawet mdlący, podczas dłuższego noszenia go. 

Aby uniknąć takich sytuacji, musisz testować zapachy, używając próbek, dzięki którym możesz ponosić na sobie perfumy dłużej. Jeśli masz już kilka ulubionych zapachów, zwróć uwagę na ich nuty zapachowe. Na pewno będą powtarzały się w perfumach, które najbardziej lubisz. Zapisz sobie te, które powtarzają się najczęściej i sprawdzaj inne perfumy, które je mają. Najprawdopodobniej dzięki temu znajdziesz kolejny zapach, który będzie Ci odpowiadał. 

Jak dopasować perfumy do pH swojej skóry? 

Każdy z nas może mieć odrobinę inne pH skóry. Między innymi dlatego perfumy inaczej pachną na różnych osobach. Określić swoje pH skóry można z pomocą specjalnych paseczków, np. u kosmetyczki. 

Skóra o pH kwaśnym (poniżej 7) najlepiej reaguje na zapachy cytrusowe i kwiatowe, z kolei pH powyżej 7 lubi się z nutami orientalnymi i drzewnymi. Testując perfumy bezpośrednio na skórze, można zauważyć czy będą one odpowiednie dla nas. 

Na czym polega technika warstwowania perfum?

Mając kilka ulubionych zapachów, możesz pobawić się nimi i sprawdzić, jak będą pachniały użyte razem. Na tym właśnie polega technika warstwowania zapachów. Nakładając 2, a czasem nawet 3 ulubione perfumy uzyskujesz nową kompozycję zapachową, która może bardzo pozytywnie Cię zaskoczyć. 

Jeśli perfumy mają bardzo złożoną kompozycję, najlepiej nakładać warstwowo 2 zapachy, z kolei w przypadku prostych perfum, składających się z mniejszej ilości nut zapachowych, można spróbować użyć trzech.

Znalezienie idealnych perfum jest procesem czasochłonnym. Czasami trzeba kierować się metodą prób i błędów i testować kolejne zapachy. Dlatego kiedy w końcu znajdziesz te właściwe, zapamiętaj, jakie nuty zapachowe podbiły Twoje serce.  


 

 * Artykuł powstał we współpracy z Ceneo.plKomentarze

instagram @agatawelpa