Polecane posty

BEZRADNIK ŚLUBNY: JAK WYBRAĆ SALĘ NA WESELE?

jak wybrać salę na wesele

Do ślubu zostało już tylko osiem miesięcy, a ja trochę obijam się z postami z tej serii. Myślę, że nie będą pojawiać się one częściej niż raz na miesiąc. Dzisiaj temat, który na szczęście mam już za sobą- wybór sali na wesele. 


JAK WYBRAĆ SALĘ NA WESELE?


Początkowo chciałam aby sala była jak najbliżej kościoła w którym odbędzie się nasz Ślub. Jednak po targach Wedding Arena w Szczecinie, kiedy zobaczyłam te wszystkie piękne sale zaczęła się prawdziwa ślubna gorączka. Wybrałam kilka sal i rozpoczęły się poszukiwania idealnej. 

Zależało mi oczywiście aby oferta była jak najkorzystniejsza (ilość ciepłych posiłków, przekąski, napoje bez limitu itp.) ale zadecydować miały także inne czynniki- chciałam aby sala była trochę nietypowa (i znalazłam taką, jednak na razie Wam jej nie pokażę), aby była przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych (toaleta dla niepełnosprawnych oraz np. winda, jeżeli trzeba gdzieś zejść lub wejść- to ważny temat, kiedy spodziewacie się na weselu osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim) oraz, i to nie był warunek konieczny, ale trochę zadecydował, aby stoliki były okrągłe. A to dlatego, że marzył mi się ślub w stylu amerykańskich filmów (trochę jak w serialu "Przyjaciele"). 

jak wybrać salę na wesele

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC SALĘ NA ŚLUB:


1. LOKALIZACJA SALI


Na początek najlepiej odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcecie świętować w urokliwym, spokojnym miejscu za miastem czy wolicie salę, która będzie w mieście, blisko USC albo kościoła. Kiedy zdecydujecie się na wesele za miastem, może okazać się, że potrzebny będzie transport dla gości z miejsca ślubu do sali weselnej.


2. WYGLĄD I WIELKOŚĆ SALI


Wybór sali w dużej mierze uzależniony jest od tego ilu gości planujecie zaprosić. Inną salę wybierzecie chcąc zaprosić najbliższą rodzinę (około 20-30 osób), a inną jeżeli na weselu ma być 60 lub więcej osób. Na pewno macie swoje plany, obraz idealnego wesela w swojej głowie. Możliwe, że chcecie aby wesele było zaplanowane w określonym klimacie np. retro, to również może zadecydować o wyborze idealnej sali- nie każdą salę da się dostosować do tematu, jaki sobie wymarzycie. 


3. BAZA NOCLEGOWA


Na moim weselu będzie rodzina ze Szczecina, dlatego nie muszę się o to martwić. Ale jeżeli zapraszacie rodzinę z różnych stron Polski warto zadbać o nocleg dla nich. Niektóre sale weselne ulokowane są przy hotelach, inne mają swoją małą bazę noclegową- warto sprawdzić ich oferty.


4. PRZYSTOSOWANIE DO OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH


To niesamowicie ważne jeśli zapraszacie osoby starsze, które nie poruszają się już tak sprawnie jak kiedyś i potrzebują np. windy lub ktoś z Waszych znajomych lub rodziny porusza się na wózku inwalidzkim. Moim zdaniem to niezwykle istotne, aby w sali była winda oraz toaleta dla osób niepełnosprawnych i aby między stolikami było na tyle dużo miejsca aby można było swobodnie przemieszczać się na wózku. Szukając sali zauważyłam, że niestety nadal niewiele osób o to dba. 


5. CO OBEJMUJE CENA ZA OSOBĘ


Warto zwrócić uwagę ile jest dań gorących, w jaki sposób są podawane (czy każdy dostaje na talerzu swoją porcję, czy wszystko jest do wyboru na półmiskach) tak aby to dobrze wyglądało. Dobrze jeżeli jakiś ciepły posiłek był podany już po 12, jeżeli zamierzacie bawić się do rana. Niektóre sale mają określoną ilość zimnych napjów na osobę, inne oferują napoje bez ograniczeń, a jeszcze inne nawet alkohol w cenie. Wszystko trzeba sprawdzić i wybrać najlepszą ofertę.


6. ZALICZKA


Najczęściej trzeba ją wpłacić przy podpisywaniu umowy, ale koniecznie pytajcie o to osobę, która będzie pokazywać Wam salę. Zapytajcie także o wysokość takiej zaliczki i czy jest ona zwrotna. Tak na wszelki wypadek gdybyście znaleźli jeszcze lepszą ofertę.


7. KTO ZAJMUJE SIĘ DEKORACJĄ SALI


Niektóre sale wcale nie są ozdabiane przez osoby je wynajmujące, inne mają to w cenie. Musicie to wiedzieć żeby zadecydować czy ozdobicie salę same czy wynajmiecie firmę, która się tym zajmuje.


8. KTO OPŁACA ZAIKS


Kiedy wynajmowaliśmy salę nikt nam o tym nie powiedział, kiedy później podpisywaliśmy umowę z DJem zapytał on czy ZAIKS opłaca sala czy my. Nie mieliśmy pojęcia, ale okazało się, że musimy załatwić to sami. To nieduży koszt, ani problem, jednak trzeba to zrobić i o tym pamiętać aby w czasie wesela można było legalnie puszczać utwory różnych wykonawców. Równie dobrze ZAIKS może opłacać DJ, musicie się tego dowiedzieć.


9. DZIECI NA WESELU


Fajnie, jeżeli dla dzieci jest osobny stolik. W sali na którą się zdecydowaliśmy jest dla nich nawet osobny pokoik w którym mogą np. oglądać bajki, bawić się i robić co chcą. Pokoik jest wyciszony więc to dobre miejsce, kiedy dziecko staje się zmęczone hałasem panującym na weselu.

jak wybrać salę na wesele

Wybór odpowiedniej sali to nie lada wyzwanie. Zaczęłam od zebrania ofert i ich oceny zgodnie z punktami, które podałam wyżej. Nie zebrałam może wszystkich dostępnych w Szczecinie sal, ale myślę, że większość tych, które są w centrum miasta. Zrobiłam sobie tabelkę i spisałam ceny oraz co jest zawarte w cenie każdego lokalu- niektóre sale oferują napoje bez ograniczeń, inne nie; niektóre proponują w cenie tort; niektóre oferują 1 ciepły posiłek, inne 3 itd; niektóre oferują w cenie alkohol itd. Tak wyłoniły mi się najkorzystniejsze oferty i to te sale pojechaliśmy oglądać. Dzięki temu idealną salę udało się wybrać o wiele szybciej niż mi się wydawało.

Macie już za sobą ślub i wesele? Może macie jakieś porady dla osoby, która mało się w tym temacie odnajduje? 

Komentarze

 1. To jeszcze przede mną więc chętnie poczytam więcej ! Piękne te sale, a okrągłe stoliki rzeczywiście robią niesamowity efekt

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, okrągłe stoliki szczególnie mi się podobają :D Robią fajny klimat :D

   Usuń
 2. Ja byłam na Targach Ślubnych we Wrocławiu i zakochałam się w niektórych salach. No ale jakbym brała ślub, to pewnie nie tam. O ile kiedykolwiek mi się to zdarzy, hahaha. Jak na razie poznaję jedynie "antykandydatów".

  OdpowiedzUsuń
 3. Ależ piękne te sale na fotografiach...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz! Komentarze są dla mnie najlepszą motywacją do dalszego pisania i rozwijania mojego miejsca w sieci. ❤

Komentarze które uznam za próbę reklamy produktów czy usług zostaną usunięte. Jeśli chcecie wykupić reklamę zapraszam do kontaktu: agatawelpa@gmail.com

instagram @agatawelpa