Polecane posty

JAK WYCENIĆ MAKIJAŻ? {OBLICZAMY KOSZT MAKIJAŻU}Porozmawiajmy o pieniądzach. Temat niby przyjemny, a jednak niesamowicie trudny. Wykonanie usługi wiąże się ze sporymi kosztami, a pieniądze, które przekazuje nam Klient nie są w całości naszym zarobkiem, co nie każdy rozumie. Jak więc wycenić usługę, żeby na niej zarobić?


JAK WYCENIĆ MAKIJAŻ?Nie zliczę ile razy mężowie moich Klientek obliczali jak "łatwo" ich żony mogłyby zarabiać, pracując tak jak ja. Każdy w makijażu widzi szybki zarobek, wolny od wszelkich kosztów. Ile razy słyszałam, że mogłabym robić to samo bez działalności bo "kto to sprawdzi?", a kosmetyki mogę przecież kupować taniej, na promocjach -50% w Rossmannie.

Po kilku latach prowadzenia makijażowej działalności wiem, że to wcale nie jest tak łatwe jak wygląda z boku. Dlatego spróbuję przekonać Was, że nie warto pracować za darmo i pokażę na jakie wydatki warto zwrócić uwagę, wyceniając swoje usługi. Spróbujemy w jak najłatwiejszy sposób oszacować ile kosztuje wykonanie jednego makijażu. Na tej podstawie ostatecznie wycenimy ile powinien kosztować pojedynczy makijaż.


PO PIERWSZE: KOSZTY


Żeby wiedzieć ile wart jest nasz makijaż, musimy wiedzieć ile pieniędzy wkładamy w jego wykonywanie. Najlepszym rozwiązaniem jest okresowe robienie inwentaryzacji. Można zrobić spis wszystkich swoich kosmetyków oraz jednorazowych narzędzi (razem z ich cenami i datami ważności) zaczynając pracę, a później np. na początku każdego roku, kwartału lub nawet miesiąca, jeśli szybko chcemy dowiedzieć się jakie jest ich zużycie i jaki wyjdzie szacunkowy koszt materiałów zużytych do makijażu. 

1. WARTOŚĆ UŻYWANYCH DO MAKIJAŻU KOSMETYKÓW

Jak zrobić spis kosmetyków?


O ile zaczynamy pracę i wszystkie kosmetyki są nowe, nie ma większego problemu: spisujemy wszystkie nasze kosmetyki i od tej pory przy kolejnych inwentaryzacjach będziemy sprawdzać ich zużycie. Jednak jeśli chcemy zrobić spis już lekko używanych produktów, dobrze jest zaznaczyć ich zużycie i za jakiś czas porównać jak się zmieniło. Na przezroczystych buteleczkach możemy zaznaczyć markerem, na kolorowych oszacować "na oko", a w przypadku palet cieni zrobić zdjęcia i ocenić jak mocno była używana.

Jak ocenić zużycie kosmetyków?
 1. Podkłady/bazy/pielęgnacja: przy każdej inwentaryzacji zaznaczamy ile podkładu jest w buteleczce i na tej podstawie szacujemy zużycie. Liczymy też pełne zużyte buteleczki.
 2. Korektory/ pomadki/ błyszczyki: liczymy pełne zużyte opakowania i szacujemy zużycie otwartych korektorów.
 3. Palety cieni/ do konturowania/ wszystkie pudry i cienie prasowane: najlepiej robić zdjęcia i procentowo oszacować zużycie
Obliczając zużycie wszystkich tych kosmetyków dowiemy się ile produktów zużyłyśmy do wykonywania makijaży w określonym okresie i jaka była ich wartość. Jeśli wiemy, że wartość początkowa podkładu to 100 zł, a jego zużycie to około 30% to znaczy, że wartość podkładu, którą zużyłyśmy przez określony okres to 30 zł. Aby sprawdzić jaki jest koszt wykonania makijażu:
 • sprawdzamy zużycie wszystkich naszych kosmetyków,
 • szacujemy koszt tych zużytych produktów
 • sumujemy wszystko razem
 • a następnie dzielimy przez liczbę Klientek, które w tym czasie pomalowałyśmy
Załóżmy, że wartość zużytych kosmetyków to 800 złotych, a w tym czasie pomalowałyśmy 16 Pań. Dzieląc 800 przez 16 dowiemy się, że wartość kosmetyków, których używałyśmy to 50 złotych na 1 makijaż. Oczywiście za każdym razem mogłyśmy użyć innych produktów, więc realna wartość kosmetyków użytych do różnych makijaży na pewno będzie się różnić, ale wiedząc jaka jest szacunkowa wartość kosmetyków możemy dalej wyceniać nasz makijaż.

2. WARTOŚĆ UŻYWANYCH DO MAKIJAŻY AKCESORIÓW


Kolejna sprawa to jednorazowe aplikatory do mascary, pomadek oraz ewentualnie eyelinera. Aplikatory również musimy doliczyć szacując koszt makijażu. Tak samo jak w przypadku kosmetyków: sprawdzamy jaką ich ilość mamy na początku okresu, który obserwujemy, a później sprawdzamy ile opakowań dokupiliśmy, a ile się zużyło. Możecie dopisywać sobie w notesie ile opakowań zostało całkowicie wykończonych, a np. w fakturach sprawdzać jaka była ich cena. Na tej podstawie obliczamy jaki był koszt zużytych w danym czasie aplikatorów i tą  sumę doliczamy do kosztów makijażu. Do tego typu akcesoriów możecie doliczyć też np. zużywane waciki.


3. KOSZTY PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI


Ostatnia składowa to koszt utrzymania firmy. Bardzo ważnymi składowymi ostatecznej ceny makijażu są płacone przez nas podatki oraz ZUS. Tak samo jak w przypadku kosmetyków i akcesoriów, najlepiej jest obliczać te koszty na podstawie całego zakończonego okresu. Sprawdzamy jakie koszty prowadzenia firmy ponieśliśmy i dzielimy to przez ilość wykonanych w tym okresie makijaży. Do tej grupy zaliczają się też dodatkowe koszty jak np. reklama, domena www, dojazdy, szkolenia, a także np. czynsz jeśli wynajmujecie lokal lub miejsce w salonie.

Koszty, które doliczamy do makijażu:

 1. Zużyte kosmetyki
 2. Zużyte akcesoria
 3. Podatki, ZUS
 4. Dojazdy
 5. Reklama
 6. Strona www
 7. Szkolenia

USTALANIE CENY MAKIJAŻUKiedy już wiemy ile kosztuje nas wykonanie usługi, pora na przyjemności. Ostateczna cena makijażu nie może uwzględniać tylko kosztów jakie ponieśliśmy do jego "wytworzenia", ale też to ile chcemy na usłudze zarobić. Ustalając ostateczną cenę makijażu musimy wziąć pod uwagę ile czasu poświęcamy na przyciągnięcie Klientów, jakie są koszty prowadzenia strony www, Facebooka oraz Instagrama. Cała otoczka związana z prowadzeniem firmy, odpowiadanie na wiadomości, to w jaki sposób obsługujemy Klientów, to wszystko ma wpływ na ostateczną cenę makijażu.

Najważniejsze pytanie na tym etapie brzmi "Ile pieniędzy potrzebuję żeby utrzymać firmę i siebie?". Jak utrzymać firmę już prawie wiemy: obliczyliśmy to przed chwilą. Pozostaje pytanie ile chcemy zarobić? Jak wyceniamy naszą pracę?

Na początek pokażę Wam jakie są jednostkowe koszty makijażu w przypadku mojej firmy. Nie będę wypisywać wszystkich kosmetyków jakie mam, ale w dużym uproszczeniu pokażę Wam wyniki moich obliczeń (np. cena podkładu będzie średnią ceną wyciągniętą na podstawie wszystkich moich podkładów itd.).

Tyle kosztuje mnie wykonanie makijażu:

 Nazwa produktuCena produktu Koszt jednostkowy
 Pielęgnacja160 zł 5,3 zł
 Podkład189 zł6,3 zł
 Korektor150 zł5 zł
 Puder159 zł 5,3 zł
 Róż150 zł 5 zł
 Bronzer100 zł 3,3 zł
 Rozświetlacz199 zł 6,6 zł
 Kosmetyki do brwi89 zł 2,9 zł
 Palety cieni 250 zł 8,3 zł
 Eyelinery, kredki50 zł 1,2 zł
 Pomadki, błyszczyki89 zł 2,9 zł
 Kępki, rzęsy na pasku10 zł 10 zł
 Dezynfekcja80 zł0,8 zł
 Utrwalacz110 zł 5 zł


W kolumnie "cena produktu" widzicie średnie ceny moich podkładów, korektorów, pudrów itd. Z kolei w kolumnie "koszt jednostkowy" koszty zużycia tych kosmetyków na 1 makijaż, które obliczałam po poprzednim roku (2019). Jakie były koszty wykonania pojedynczego makijażu w tym roku dowiemy się dopiero w styczniu, ale podejrzewam, że podobne.

Na podstawie tych wyliczeń wiemy już, że wykonanie makijażu kosztuje mnie 67,9 złotych w samych kosmetykach. Do tej sumy muszę dodać koszty jednorazowych aplikatorów i wacików (około 0,4 zł na każdy makijaż), a także ZUS i podatki (około 20 zł na każdy makijaż). Czyli średni koszt wykonania jednej usługi to około 88,3 zł.

Do tej ceny doliczam to co chciałabym zarobić, aby móc się utrzymać, a także dalej rozwijać moją działalność. W moim przypadku cena makijażu to 150 zł, a makijażu z dojazdem to 200 zł. Zarabiam więc na każdym makijażu około 61,7 zł.

Uff... Po rozłożeniu kosztów makijażu na czynniki pierwsze wyszło tego sporo, prawda? Właśnie z tego powodu nie powinniśmy pracować za darmo. Wykonując darmowe makijaże zawsze trzeba mieć z tego jakąś dodatkową korzyść np. piękne zdjęcia do wstawienia na profil, takie które zrobią nam dobrą reklamę albo możliwość stałej współpracy ze sklepem, agencją czy fotografem, ale już płatnej.

Zajmujecie się makijażem profesjonalnie? Pochwalcie się w komentarzach jak ustaliliście ceny swoich usług. Komentarze

 1. Ja ażtak tego nie rozdrabniam ;p ... zazwyczaj mam jedną stawkę dla każdego + dojazd (patrzę na mapy google) + czas :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja zazwyczaj oceniam czas jaki poswiecamy na makijaz :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobre podsumowanie. Myślę że nie jedna klientka powinna wiedzieć jakie są naprawdę koszty makijażu

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przydatny post dla początkujących. Ja nie zajmuję się makijażem profesjonalnie, tylko dla zabawy :p

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz! Komentarze są dla mnie najlepszą motywacją do dalszego pisania i rozwijania mojego miejsca w sieci. ❤

Komentarze które uznam za próbę reklamy produktów czy usług zostaną usunięte. Jeśli chcecie wykupić reklamę zapraszam do kontaktu: agatawelpa@gmail.com

instagram @agatawelpa