Polecane posty

WSZYSTKO O FILTRACH PRZECIWSŁONECZNYCH | PAMIĘTAJ O NICH W UPAŁY!

 


Słońce świeci coraz mocniej (oczywiście nie licząc tych dni, kiedy burze z deszczem zalewają ulice Szczecina), dlatego trzeba pamiętać o używaniu kremów z filtrem. Tylko jak je wybrać? I jak ich używać, żeby spełniały swoją funkcję? WSZYSTKO O FILTRACH


SŁOŃCE- CZY TAKIE ZŁE?

 

Słońce jest nam niezbędne do życia. Ma dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie, pobudza wydzielanie hormonów, umożliwia syntezę witaminy D3. Słońce korzystnie wpływa na działanie układu krążenia, układu oddechowego oraz systemu odpornościowego. Nie można jednak korzystać ze słońca w nadmiarze. Nierozsądne wystawianie skóry na słońce może skończyć się wystąpieniem niepożądanych przez nas objawów, za które odpowiedzialne będzie przede wszystkim promieniowanie UV:

 • promienie UVA- odpowiadają za fotostarzenie się skóry, nietolerancję słońca, zaburzenia pigmentacji
 • promienie UVB- odpowiadają za poparzenia słoneczne

Promieniowanie zwiększa też ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych skóry. 


OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA


Aby chronić skórę przed złym wpływem promieni słonecznych możemy nakładać na nią różnego rodzaju kosmetyki z filtrami. Obecnie gama tego typu kosmetyków jest niesamowicie duża i każdy może znaleźć coś dla siebie. Do wyboru mamy: kremy, balsamy, mgiełki, mleczka, pudry, podkłady, kremy bb, sztyfty. A wszystko to o różnym stopniu ochrony przeciwsłonecznej.

Ale czym są te tajemnicze filtry? Filtrami przeciwsłonecznymi nazywamy substancje wykorzystywane w kosmetykach, które mają chronić nas przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Można podzielić je na dwie grupy: 

 • filtry mineralne- tworzą na powierzchni skóry barierę dla promieni UV; ich działanie ochronne wiąże się z fizycznym odbijaniem światła słonecznego; zaliczamy do nich np. tlenek cynku i dwutlenek tytanu; skutecznie chronią przed promieniowaniem UVA i UVB;
 • filtry chemiczne- ich działanie polega na pochłanianiu promieniowania słonecznego z różnych zakresów ultrafioletu;

 

CZYM JEST SPF? A CZYM PPD?

 

Skrót SPF oznacza Sun Protection Factor. Współczynnik ten oznacza ile czasu po zastosowaniu danego kremu możemy przebywać na słońcu do momentu wystąpienia oparzenia. Współczynnik SPF oznacza ochronę przed promieniowaniem UVB. W praktyce oznacza on, że: jeśli u osoby pojawia się rumień po 15 minutach przebywania na słońcu, to używając SPF30 może ona wydłużyć czas przebywania na słońcu do 15x 30= 450 minut (czyli 7,5h). Żeby ochrona była skuteczna krem z filtrem trzeba nałożyć około 30 minut przed wyjściem na słońce i powtarzać aplikacje po około 2-3 godzinach lub po kąpieli. 

Na kosmetykach przeciwsłonecznych znajdziemy też oznaczenia PPD (Persistent Pigmentation Darkening), które wyznaczają ochronę UVA. Im wyższa jest wartość PPD, tym mocniej krem chroni nas przed fotostarzeniem się skóry. Oznaczenia PPD nie są w żaden sposób usystematyzowane, nie zawsze też pojawiają się na opakowaniach. Jeśli ochrona przed UVA jest oznaczona na opakowaniu to najczęściej jest to:

 • UVA w kółeczku- co oznacza, że ochrona przed UVA jest równa 1/3 faktora z opakowania (czyli np. 1/3 SPF 50)
 • PA++++- oznacza dokładnie to samo, takie oznaczenie stosuje się często na azjatyckich kosmetykach z filtrami
REAPLIKACJA KREMÓW Z FILTREM, DLACZEGO JEST TAK WAŻNA?

 

Bo, że jest ważna chyba nie muszę Was przekonywać? Przede wszystkim skóra ma różne zagłębienia, nie jest jednolita i to, że nałożycie filtr równomiernie jest prawie niemożliwe. Dlatego dobrze jest nałożyć filtr kilka razy w ciągu dnia. Warto reaplikować SFP także dlatego, że każda aplikacja zwiększa szansę na osiągnięcie ochrony przeciwsłonecznej, jaką obiecuje producent. Nakładając filtry tylko rano możecie w międzyczasie "zetrzeć je" z twarzy (i innych części ciała) dotykając jej (ich), przebierając się, zakładając "maseczkę", którą nadal musimy nosić idąc np. do sklepu. Każda kąpiel w basenie, morzu, a nawet pot mogą sprawić, że filtr "ucieknie" z powierzchni skóry. 

Latem, kiedy słońce jest bardzo mocne staram się reaplikować SPF co około 1-2 godziny, jeśli przebywam na słońcu. Siedząc cały dzień w domu nie robię tego. Nie robię tego też zimą (wtedy krem z mniejszym SPF nakładam tylko rano). 


JAKĄ ILOŚĆ KREMÓW Z FILTREM NAKŁADAĆ? (ZASADA 2 PALCÓW)


Badania mówią, że większość z nas nakłada za mało kremów z filtrem, aby mogły być one skuteczne. Większość z nas nakłada maksymalnie 1/2 zalecanej ilości. Dla ułatwienia aplikacji ochrony przeciwsłonecznej powstała "reguła 2 palców", która wyznacza ilość kremu, jaką powinnyśmy nałożyć na każdą partię ciała:

 • głowa i szyja
 • każde ramie
 • całe plecy
 • tułów z przodu
 • każde udo
 • każda noga od kolana w dół 


Ta metoda obarczona jest sporym błędem, ale o tym możecie poczytać na bardziej specjalistycznych blogach, o na przykład tu: ile kremu z filtrem powinnaś nakładać. Moim zdaniem jeśli będziecie nakładać tyle ile wyznaczają Wam te dwa palce, to i tak będzie lepiej niż nakładać ilość kremu odpowiadającą ziarnku grochu (co najczęściej jest polecane przy kremach nawilżających).


Nakładacie ochronę przeciwsłoneczną? Jakie są Wasze ulubione filtry?  


Komentarze

 1. Bardzo przydatny post. Niektórzy uważają, że wystarczy sam filtr z podkładu, a później zdziwienie. Sama też nie jestem wolna od błędów, co zaowocowało przebarwieniami :D Moim ulubionym kremem ochronnym jest Sun Secure Blur SPF 50 SVR :)

  OdpowiedzUsuń
 2. COSRX aloesowy spf 50 - uwielbiam całorocznie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz! Komentarze są dla mnie najlepszą motywacją do dalszego pisania i rozwijania mojego miejsca w sieci. ❤

Komentarze które uznam za próbę reklamy produktów czy usług zostaną usunięte. Jeśli chcecie wykupić reklamę zapraszam do kontaktu: agatawelpa@gmail.com

instagram @agatawelpa