Polecane posty

SZKOŁA MAKIJAŻU: PRZYGOTOWANIE SKÓRY POD MAKIJAŻ {RODZAJE CER, SPOSOBY ICH PIELĘGNACJI}

pielęgnacja skóry


Od tego wpisu powinnam rozpocząć pisanie serii "Szkoła Makijażu". Nie od dziś powtarzam, że pielęgnacja jest najważniejszym elementem pięknego i trwałego makijażu. Dzięki właściwej pielęgnacji skóra wygląda lepiej i o wiele lepiej przyjmuje makijaż.O dobry stan naszej skóry musimy dbać codziennie: nawadniając ją od środka, przyjmując odpowiednie dawki witamin, intensywnie ją nawilżając, peelingując i oczyszczając. Jednak zależnie od rodzaju skóry ta pielęgnacja będzie wyglądała trochę inaczej. Dlatego bardzo ważne jest ustalenie jaki jest rodzaj naszej (lub Klientki) cery i dobranie takiej pielęgnacji, która będzie jej najlepiej służyć.


JAK OCENIĆ RODZAJ SKÓRY KLIENTKI? 


Przed wykonaniem makijażu Klientce, ocena rodzaju skóry wygląda trochę inaczej. Przede wszystkim dlatego, że mamy na nią mniej czasu. O tym jak ocenić rodzaj swojej skóry przeczytacie trochę we wpisie Szkoła Makijażu: Podkład. Tym razem o pielęgnacji i rodzajach cer porozmawiamy bardziej z perspektywy pracy wizażysty.

Za każdym razem musimy rodzaj cery Klientki ocenić same. Niestety Panie bardzo często nie znają swojego typu skóry. Czasami nie zastanawiają się nad tym, a czasami mylą rodzaje skóry. Np. zdarza się, że mając skórę mieszaną oceniają ją jako całkowicie tłustą, patrząc tylko na to jak podkład zachowuje się na strefie T. Często też po wywiadzie okazuje się, że skóra nie jest sucha, jak mówiła nam początkowo Klientka, ale np. odwodniona. 

Ocenę skóry rozpoczynamy po demakijażu. Dokładnie przyglądamy się świeżo oczyszczonej skórze w normalnych warunkach lub w lustrze (może być powiększające). Kiedy, chwilę po oczyszczeniu, skóra uspokoi się i wróci do swojego normalnego stanu, przyglądamy się każdemu fragmentowi twarzy osobno. Możemy podzielić sobie twarz na kilka stref: czoło, nos, policzki, broda. Oglądając skórę analizujemy dokładnie jak ona wygląda. Mogą nam w tym pomóc dodatkowe pytania:
 • czy na skórze występują niedoskonałości w postaci zmian ropnych lub zaskórników? 
 • jak wyglądają ujścia gruczołów łojowych (czyli tzw "porów"): są rozszerzone i wypełnione, a może ściągnięte?
 • skóra jest błyszcząca czy matowa?
 • czy skóra jest napięta i łuszcząca się?
 • czy widoczne są przebarwienia, podrażnienie, zmiany naczyniowe?

Jeśli chcemy ocenić rodzaj cery innej osoby (np. naszej Klientki) możemy zadać kilka dodatkowych pytań, które pomogą nam ocenić stan skóry:
 • jak skóra zachowuje się po umyciu mydłem? 
 • czy po zmyciu makijażu pojawia się uczucie ściągnięcia?
 • jak skóra reaguje na bardzo tłuste kremy do twarzy? 
 • jak często pojawiają się niedoskonałości? 
 • jak skóra reaguje na zmiany atmosferyczne (mocne słońce, wiatr, suche powietrze)? 
 • czy pracuje Pani w klimatyzowanym pomieszczeniu?
 • jak dużo wody Pani pije?

Po dokładnym obejrzeniu skóry czas na jej ocenę dotykiem. W ten sposób możemy ocenić jak zaawansowany jest proces starzenia skóry, ocenić jej napięcie i elastyczność. Skórę chwytamy kciukiem, palcem środkowym oraz serdecznym. W ten sposób ściskamy i puszczamy kolejne fałdy, aby ocenić jej stan. Pozwoli to ocenić jej sprężystość:
 • jeśli skóra natychmiast wraca do normalnego stanu można powiedzieć, że jest bardzo sprężysta; 
 • jeśli powrót do pierwotnego stanu trwa do 10 sekund sprężystość skóry jest średnia; 
 • jeśli trwa jeszcze dłużej jej sprężystość jest w złym stanie. 

Dotykając skóry oceniamy też czy zaczęła już wytwarzać sebum, jej gładkość, czy jest szorstka itd. Próbujemy wyciągnąć jak najwięcej wniosków. Możemy ocenić także czy skóra jest odwodniona: tu po delikatnym uniesieniu skóry pojawią się na jej powierzchni charakterystyczne zmarszczenia. W ocenie rodzaju skóry pomoże nam poznanie cech charakterystycznych każdego typu cery. 


CERA NORMALNA


Ten rodzaj skóry występuje przede wszystkim u dzieci. Jeśli jednak ktoś starszy ma cerę normalną to przypomina ona właśnie skórę dziecka: jest zdrowo zaróżowiona, czysta, gładka, elastyczna, miękka i aksamitna. Mimo wszystko nie spodziewałabym się takiej skóry u osób starszych niż 20-25 lat. Taką cerą mogą pochwalić się tylko osoby bardzo młode.

Skóra normalna nie sprawia żadnych problemów: nie wydziela dużo sebum, nigdy nie bywa ściągnięta i nieprzyjemnie napięta, mimo to trzeba o nią dbać i pielęgnować jak każdy inny rodzaj skóry. Nie można zapominać o jej oczyszczaniu delikatnymi piankami czy żelami, tonizowaniu, mocnym nawilżaniu, a także o stosowaniu kremów z filtrem.


CERA SUCHA


Cera sucha zazwyczaj jest matowa, szorstka i napięta. Zdarza się, że towarzyszy jej łuszczenie oraz swędzenie i pieczenie po umyciu buzi mydłem. Zdarza się, że cera sucha jest mylona ze skórą odwodnioną, ale o tym porozmawiamy za chwilę. Na suchej skórze bardzo często widoczne są rozszerzone naczynia krwionośne, przebarwienia ponieważ jest cieńsza od skóry tłustej czy normalnej.

Jak nietrudno się domyślić bardzo ważne jest regularne, intensywne nawilżanie skóry suchej. Po każdym myciu twarzy trzeba pamiętać o tonizowaniu oraz bogatym, odżywczym kremie nawilżającym. Skóra sucha polubi się także z regularnymi maseczkami nawilżającymi oraz delikatnym peelingiem. 


CERA TŁUSTA


Tłusta skóra charakteryzuje się nadmiernym świeceniem oraz rozszerzonymi, mocno widocznymi porami. Ma skłonności do zatykania porów i powstawania zaskórników, jest grubsza więc naczynia krwionośne są na niej mniej widoczne.

Cerę tłustą pielęgnujemy podobnie do innych typów skóry, ważne jest dobranie odpowiedniego rodzaju kosmetyków, ale wszystkie kroki są dokładnie takie same: oczyszczenie, tonizowanie, nawilżanie. Przy cerze tłustej błędem jest stosowanie agresywnych, mocno wysuszających środków myjących. Uważa się, że pomogą one pozbyć się nadmiaru sebum, jednak prawda jest taka, że czym bardziej próbujemy skórę tłustą wysuszyć tym więcej sebum będzie ona produkowała.


Oprócz tych podstawowych typów skór, możemy spotkać się także ze skórą mieszaną, dojrzałą, naczynkową lub atopową. Skóra mieszana może łączyć w sobie cechy skóry tłustej i suchej. Z kolei skóra dojrzała to cera odwodniona, cienka, sucha, jej wymagania są podobne właśnie do potrzeb skóry suchej.SKÓRA ODWODNIONA {OBJAWY, PORÓWNANIE Z CERĄ SUCHĄ} 


Skóra odwodniona bardzo często jest mylona z cerą suchą. Jak więc rozpoznać, że mamy do czynienia z odwodnieniem skóry? Objawy rzeczywiście są bardzo podobne do tych towarzyszących przesuszeniu. W obu przypadkach skóra jest szorstka, zaczerwieniona, mniej elastyczna, może pojawić się uczucie swędzenia i pieczenia. Różnica jest właściwie tylko jedna: odwodnienie skóry to stan przejściowy, czasowa jej kondycja. Nawet bardzo sucha skóra nie musi być odwodniona, ale objawy odwodnienia mogą pojawić się na każdym typie skóry.


Objawy odwodnienia skóry to:
 • uczucie swędzenia
 • uczucie ściągnięcia
 • uczucie pieczenia
 • zaczerwienienie i podrażnienie skóry
 • łuszczenie się naskórka
 • rozszerzone pory (jeśli macie cerę suchą, a pojawią się rozszerzone pory może to być właśnie sygnał, że skóra jest odwodniona)
 • pojawiają się szorstkie, przesuszone miejsca
 • brak elastyczności i charakterystyczne marszczenie się skóry przy jej naciągnięciu 

Skóra może odwodnić się pod wpływem:
 • czynników atmosferycznych (np. mróz, wiatr, promieniowanie UV)
 • stosowania zbyt silnych środków myjących
 • hormonów, chorób skóry 

CO ROBIĆ KIEDY ZAUWAŻYMY, ŻE SKÓRA JEST ODWODNIONA?


Musimy przede wszystkim wdrożyć odpowiednią pielęgnację, dostosowaną do naszego rodzaju skóry. Widząc odwodnienie musimy rozpocząć intensywne nawilżanie skóry. Odwodnienie może być spowodowane używaniem zbyt mocnych środków myjących czy toników matujących na bazie alkoholu, które mogły naruszyć barierę hydrolipidową naskórka. Przez to skóra nie może dobrze wchłaniać nawadniających ją składników z kosmetyków. Warto więc zastosować kosmetyki uzupełniające poziom lipidów. Odwodnienie skóry może być też efektem diety ubogiej w płyny, dlatego widząc objawy trzeba pamiętać o regularnym piciu wody.
ZALECENIA PRZED WIZYTĄ U WIZAŻYSTYNa ostateczny wygląd makijażu bardzo duży wpływ ma codzienna pielęgnacja twarzy. To od niej zależy czy makijaż będzie wyglądał świeżo, dobrze stopi się ze skórą i czy będzie trwały. Skóra powinna być regularnie oczyszczana ze zrogowaciałego naskórka, nawilżana i odżywiana.

W tym wpisie chcę skupić się na tym jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry przed wizytą u wizażysty oraz ta nałożona kiedy już Klientka siedzi na naszym fotelu. Jakie zabiegi pielęgnacyjne zalecam wykonać przed umówionym makijażem?

 • kilka dni przed makijażem: regulacja brwi, depilacja twarzy (np. wąsika), to opcjonalne, jak mówiłam w jednym z poprzednich postów o pracy wizażysty, dla mnie jakiekolwiek usuwanie włosków z twarzy nie jest konieczne, ale jeśli chcecie to zrobić, zróbcie to kilka dni wcześniej, a nie wieczór przed umówioną wizytą, aby skóra miała czas na regenerację
 • również kilka dni wcześniej wykonujemy hennę brwi, świeża henna może być o wiele intensywniejsza niż docelowy kolor
 • tydzień przed makijażem nie wolno korzystać z solarium (makijaż na rozgrzanej przez solarium skórze będzie mniej trwały, skóra może być zaczerwieniona)
 • 2-3 dni przed makijażem peeling twarzy i ust (sprawdzony, dopasowany do typu cery)
 • 1 dzień przed makijażem można zrobić sobie mocno nawilżającą maseczkę
 • w dzień makijażu rano myjemy twarz i nakładamy krem nawilżający


PIELĘGNACJA W TRAKCIE MAKIJAŻU U WIZAŻYSTY


Od tego jaką pielęgnację nałożymy i jak to zrobimy zależy ostateczny wygląd makijażu. Klientki często skarżą się, że podkład "świeci się", "znika w ciągu dnia" lub "warzy się". Nie oznacza to od razu, że skóra jest przetłuszczająca się, a my zaaplikowałyśmy za słabo matujący podkład czy za mało go utrwaliłyśmy pudrem. Może to oznaczać, że skóra jest odwodniona i w ten sposób reaguje. Najważniejsze w takiej sytuacji jest tak mocne nawilżenie skóry, żeby nie próbowała ona pobierać nawilżenia z podkładu. Podkład w ciągu dnia może "znikać" właśnie dlatego, że skóra jest za mało nawilżona i wchłania całą wilgoć z podkładu, w takiej sytuacji jest on wchłaniany w skórę, a nam wydaje się, że "starł się" on z jej powierzchni.

Makijaż zawsze zaczynam od obejrzenia skóry. Jeśli widzę, że nie jest ona nawilżona i nie został wykonany peeling, po prostu robię to przed makijażem. Najpierw przemywam twarz delikatnym tonikiem lub produktem na bazie wody, aby zmyć z niej wszelkie zanieczyszczenia (makijaż jest wykonywany często w środku dnia, więc na skórze zdążyły już znaleźć się np. pot czy kurz). Lubię używać do tego celu Cleansera Pixi z witaminą C. Tym samym produktem przemywam też powieki, aby usunąć z nich nadmiar sebum.

Następnie używam chusteczek peelingujących (dostępnych np. w Sephora), oczywiście tylko wtedy jeśli jest taka potrzeba, kiedy widzę na powierzchni twarzy suche skórki, które mogą być widoczne gdy zacznę nakładać podkład. Dzięki usunięciu suchych skórek chusteczką peelingującą możemy mocno wpłynąć na ostateczną trwałość makijażu. Ważne jest jednak to, żeby nie robić peelingu agresywnie, nie "szorować" chusteczką całej twarzy. Peelingującą chusteczkę zawijamy na palec i w miejscach, w których jest taka potrzeba, wykonujemy delikatny peeling okrężnymi ruchami. Najczęściej są to okolice nosa, brody i czoła.

Następnie przechodzę do nałożenia kremu nawilżającego na całą twarz i kremu pod oczy. Dopasowuje je oczywiście do typu cery. Czasami zamiast kremu nawilżającego nakładam bazę. Np:
 • bazę wygładzającą pory; w przypadku cery tłustej, cery z rozszerzonymi porami 
 • bazę matującą; po nałożeniu delikatnego kremu, po paru minutach nakładam ją na wybrane partie twarzy; w przypadku cery mocno przetłuszczającej się lub jeśli mam do czynienia z nadmierną potliwością skóry twarzy
 • bazę rozświetlającą; w przypadku cery suchej lub dojrzałej
Pielęgnację przed makijażem kończę nakładając na usta balsam np. Carmex. Przy naprawdę mocno potliwej skórze twarzy można użyć także preparatu Mehron Skin Prep Pro, który zatrzyma pocenie, jednak jest bardzo mocny i w ciągu 10 lat spotkałam może 4 Klientki, którym go nałożyłam.

W momencie nakładania pielęgnacji bardzo ważny jest też sposób w jaki to robimy. Nakładając pielęgnację pędzlem możemy nie wyczuć pewnych rzeczy. Robiąc to dłońmi od razu czujemy jaka skóra jest w dotyku. Czy jest szorstka i sucha, czy gładziutka, czy ma jakieś nierówności. Lepiej też wyczujemy nawilżenie skóry, dzięki czemu łatwiej dobierzemy właściwy dla danej skóry podkład. Wypielęgnowana, zadbana skóra z pewnością będzie pięknie prezentować się z makijażem, jak i bez niego. Będzie najlepszą bazą pod kosmetyki kolorowe i zapewni nam odpowiednią trwałość makijażu. A przecież, kiedy idziemy na wesele, mamy własny ślub, czy nawet "zwykłe" urodziny, nie chcemy martwić się spływającym podkładem, zbierającym się w zmarszczkach korektorem czy rolującymi się cieniami. Wszystko musi być idealnie! Dlatego pamiętajcie o moich radach przed każdą wizytą u wizażysty i dbajcie o swoją skórę na co dzień.Jeśli macie pytania zadajcie je w komentarzach!
INNE WPISY Z SERII SZKOŁA MAKIJAŻU:

Komentarze

 1. Bardzo przydatny wpis dla początkujących makijażystek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mimo, że nie jestem makijażystką znalazłam w tym poście dużo ciekawych informacji :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ooo i to jest bardzo ważny wpis ponieważ wiele dziewczyn rozpoczynających przygodę z malowaniem innych, często robi to taśmowo i nie dopasowuje produktów do stanu cery.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nawet nie wiedziałam, że jest aż tyle wyznaczników odwodnienia skóry. Dobrze wiedzieć i idę od razu po szklankę wody!

  OdpowiedzUsuń
 5. Jako posiadaczka tłustej skóry, właśnie wiem już jak to z nią bywa, kiedyś im więcej ją wysuszałam, czy matowiłam, tym więcej produkowała ona sebum. Nawilżenie to jest podstawa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy wpis i zarazem można się wiele dowiedzieć. Dla osób rozpoczynających przygodę z makijażem jest w sam raz.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przyznam, że zw względu na wyjątkowe wymagania mojej skóry nie mogę stosować żadnego makijażu, decyduję się na niego w wyjątkowych sytuacjach, ale później i tak żałuję.

  OdpowiedzUsuń
 8. Przydatny wpis.
  P.S. Cetaphil (u) nie cierpię.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak to sie mowi najwazniejsze to poznac podstawy :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Przed imprezami nakładam pod oczy płatki hydrożelowe firmy Efektima. one napinają i wygładzają skórę, wtedy nałożenie korektora to prosta sprawa i skóra pod okiem dobrze wygląda całą imprezę

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz! Komentarze są dla mnie najlepszą motywacją do dalszego pisania i rozwijania mojego miejsca w sieci. ❤

Komentarze które uznam za próbę reklamy produktów czy usług zostaną usunięte. Jeśli chcecie wykupić reklamę zapraszam do kontaktu: agatawelpa@gmail.com

instagram @agatawelpa