Polecane posty

JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY PODKŁAD?

 

podkład do makijażu

 

Znalezienie idealnego podkładu nie jest łatwe. Trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, a oprócz tego... dużo testować i mieć odrobinę szczęścia. Odpowiedni odcień podkładu na zimę, nie będzie dobry latem. A podkład rozświetlający, który był idealny dla Twojej cery pół roku temu, teraz może już nie wyglądać tak dobrze. Jak sobie z tym radzić?

 

JAK WYBRAĆ PODKŁAD DO TWARZY?

 
 
 
Idealnie dobrany podkład do twarzy to jeden z najważniejszych elementów makijażu. Od kiedy zajmuję się makijażem, to zawsze temat numer 1. Dostaję sporo wiadomości z pytaniami o to, jaki wybrać, jak go nakładać, czym go nakładać. I przede wszystkim: dlaczego nie wygląda na skórze tak dobrze, jak u kogoś innego? 
 
Trzeba pamiętać, że wybór idealnego podkładu to bardzo indywidualna sprawa. Ten, który świetnie wygląda u Twojej koleżanki niekoniecznie sprawdzi się u Ciebie. Mam kilka "pewniaków", których używam wykonując makijaże okolicznościowe, ale to kosmetyki na specjalne okazje, które mogą, ale nie muszą, sprawdzić się, kiedy są używane codzinnie. 
 
Czy pomogę dobrać podkład przez internet? Nie, przez internet nie jestem w stanie ocenić odcienia, ani rodzaju cery. Dlatego nie wiem, który będzie pasował do Twojej skóry. Ale mogę przez internet podpowiedzieć jak samemu dobrać kolor podkładu do twarzy i wybrać odpowiedni do swojego typu cery. Jak mówi Bobbi Brown "Piękno zaczyna się od doskonałej skóry" i ja się z tym w 100% zgadzam! 
 
 

 
 
 



DOBÓR PODKŁADU DO TYPU CERY 

 
Po pierwsze, musimy ocenić jaką mamy cerę i odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie: na jakim wykończeniu najbardziej nam zależy? Rozróżniamy kilka podstawowych rodzajów cer: normalna, sucha, mieszana, wrażliwa, trądzikowa, tłusta. Jak rozpoznać jaki mamy typ skóry?
 

RODZAJE SKÓRY:



  • normalna- skóra idealna, ani się nie przetłuszcza, ani nie przesusza; nie ma problemów z rozszerzonymi porami, trądzikiem, nie bywa podrażniona czy napięta.
  • sucha- napięta, szorstka, często matowa; czasami towarzyszy jej łuszczenie, swędzenie (np. po myciu) i pieczenie; skóra sucha jest cieńsza, dlatego mogą być przez nią mocniej widoczne naczynka, żyłki czy zasinienia np. wokół oczu; służą jej kosmetyki nawilżające, o wykończeniu satynowym lub rozświetlającym
  • tłusta- produkująca za dużo sebum; jest grubsza, wydaje się przez to szaro-żółta, ziemista; ma też kilka zalet: dłużej jest gładka, bez zmarszczek, więc wygląda młodziej; lubi fluidy regulujące wydzielanie sebum, podkłady matujące, o satynowym lub matowym wykończeniu 
  • wrażliwa- najbardziej wymagający typ skóry; charakteryzuje się częstym zaczerwienieniem, przebarwieniami, pieczeniem, uczuciem ściągnięcia oraz łuszczeniem; wymaga o wiele intensywniejszej pielęgnacji; osoby mające skórę wrażliwą, z tendencją do częstego czerwienienia się, często poszukują fluidów o mocniejszym kryciu, jednocześnie ten typ "woli" produkty lżejsze, które za mocno jej nie obciążą np. mineralne. 
  • mieszana- to skóra z cechami różnych typów: może być przetłuszczająca się w strefie T i sucha w pozostałych miejscach; trzeba ją traktować bardzo indywidualnie; zwykle sprawdzają się na niej te same podkłady, co w przypadku skóry tłustej, jednak trzeba bardziej zadbać o nawilżenie suchych stref twarzy
  • trądzikowa- krostki, rozszerzone pory, wypryski, niedoskonałości cery to tylko niektóre cechy skóry trądzikowej; wymaga przede wszystkim leczenia i właściwej pielęgnacji

Ceneo.pl

Jak sprawdzić rodzaj skóry? 

 
Najlepiej zacząć od przyjrzenia się skórze na twarzy po myciu, ale przed nałożeniem kremu nawilżającego. Twarz myjemy beztłuszczowym płynem do mycia i obserwujemy jak będzie zachowywała się po upływie około godziny. Po tym czasie przyłóż do twarzy chusteczkę i sprawdź co się wydarzy: 
 
  • jeśli skóra szybko zaczęła się świecić, a na przyłożonej do niej chusteczce odbił się ślad najprawdopodobniej mamy do czynienia ze skórą przetłuszczającą się
  • czy skóra jest mało sprężysta, pojawia się uczucie ściągnięcia i pieczenia? To może świadczyć o tym, że jest to skóra sucha
  • skóra normalna będzie po umyciu gładka, nie będzie odczuwalny żaden dyskomfort 
  • mocne zaczerwienienie i podrażnienie po myciu może świadczyć o skórze wrażliwej

 

KONSYSTENCJA I WYKOŃCZENIE PODKŁADU



Obecnie mamy tak duży wybór, że każdy może znaleźć odpowiedni podkład dla siebie. Możemy wybierać spośród najróżniejszych formuł, wykończeń i poziomów krycia. Aby wybrać najlepszy, dobrze jest poznać wszystkie możliwości.
 
 




Na początek rodzaj podkładu: 


  • płynne- są na rynku chyba najdłużej, są najpopularniejsze
  • w musie- mało popularna forma, ale kilka firm ma je jeszcze w swojej ofercie; zwykle dają bardzo naturalnie wyglądający efekt,
  • w sticku- oczywiście możemy nakładać je na całą twarz, ale najczęściej kupujemy je do konturowania twarzy
  • sypkie- bardzo leciutkie, nieobciążające skóry, najczęściej są to produkty mineralne 


Podkłady płynne możemy dodatkowo podzielić na produkty:

  • na bazie wody- lekkie, idealne do makijażu "makeup no makeup", idealne podkłady do cery normalnej, wrażliwej i dojrzałej, np NYX Stay Matt But Not Flat, MAC Face & Body, Makeup Forever Water Blend, Estee Lauder Double Wear Nude, Too Faced Born This Way,
  • na bazie olejowej- kremowe, często o konsystencji stałej, np. kamuflaże Kryolan itp; w sticku, ale też podkłady płynne


Chcąc dobrać odpowiedni podkład musimy pomyśleć też o tym, jakie wykończenie nas interesuje: całkowity, stuprocentowy mat; naturalnie satynowy; w może modny teraz Glow? Tu decyzję musicie podjąć same, ale kierujcie się nie tylko tym co modne. Aby prawidłowo dobrać podkład do swojej cery, weźcie pod uwagę przede wszystkim rodzaj swojej skóry i jej potrzeby. Rozświetlające wykończenie o wiele lepiej sprawdzi się w przypadku skóry suchej i dojrzałej, a na przetłuszczającej  blask może dodatkowo podkreślać niedoskonałości. Z kolei skóra sucha może wyglądać niezdrowo, jeśli zafundujemy jej produkt o wykończeniu całkowicie matowym.

 

JAK WYBRAĆ IDEALNY KOLOR PODKŁADU?


Sprawdźmy jak dobrać idealny kolor podkładu. Sprawa nie jest prosta, ale jestem pewna, że sobie poradzisz, bo nie ma nic gorszego w makijażu, niż źle dobrany podkład.
Kiedyś widać było na ulicach sporo dziewczyn z podkładami za ciemnymi i pomarańczowymi. Zaczęło się uświadamianie, tłumaczenie, które zakończyło się tym, że obecnie mamy na ulicach sporo dziewczyn noszących zbyt jasny podkład. Nagle każdy upiera się, że jest typowym "bladziochem" i wybiera najjaśniejszy podkład jaki tylko znajdzie (sama przeszłam przez ten etap!). 
 
Kolor podkładu to kwestia bardzo indywidualna. Mamy najróżniejsze intensywności, od tych prawie białych, przez te dla średnich karnacji, aż po opalone, śniade i bardzo ciemne. Mamy też różne tonacje: żółte, oliwkowe, neutralne beżowe i z różowymi tonami. I one wszystkie znajdą swoich właścicieli.
 
Dobierając kolor podkładu, dobrze jest znać swój typ urody. Jest kilka szkół. Niektóre dzielą je na cztery podstawowe (wiosna, lato, jesień, zima), a inne na 12 typów. My dzisiaj skupimy się na trzech typach: chłodnym, ciepłym i neutralnym. Malując Klientki zwykle nie ma czasu żeby dłużej się nad tym zastanawiać, ale odcień cery ma bardzo duże znaczenie. Jeśli prawidłowo określimy tonację i kolor, odcień zakupionego podkładu dobrze scali się z kolorem skóry twarzy, szyi i dekoltu, a makijaż twarzy będzie prezentował się perfekcyjnie. 

  • typ ciepły- z żółtym zabarwieniem, żółto-beżowa; lepiej wygląda w złocie; prześwitujące przez skórę żyłki są zielone;
  • typ chłodny- porcelanowa, z różowym zabarwieniem lub oliwkowa; lepiej wygląda w srebrze; prześwitujące przez skórę żyłki są niebieskie;
  • typ neutralny- to typ, któremu dobrze i w złocie i w srebrze; nie ma wyraźnych żółtych ani różowych tonów w skórze 
 
Ciepły typ urody będzie nosić podkłady o ciepłym odcieniu, z przewagą żółtych pigmentów, z kolei mając chłodny typ urody, lepiej będzie wybierać te o chłodniejszych tonach (w przypadku jasnych typów urody czasami nawet z wyraźnie różowymi tonami). W przypadku neutralnych typów najlepiej sprawdzają się odcienie bez wyraźnie żółtych i różowych tonów.


 
 
 

JAK WYBRAĆ ODCIEŃ PODKŁADU?

Żeby wybrać odpowiedni kolor dla siebie, najlepiej zacząć od... wzięcia kilku próbek w drogerii. Dokładnie tak, jeśli wiecie już czy szukacie podkładu o tonach ciepłych czy chłodnych, jaki macie rodzaj skóry i jakiego wykończenia podkładu poszukujecie, wybierzcie trzy odcienie, które wstępnie mogą Was interesować i poproście w sklepie o próbki. Mając je, najlepiej dobierzecie odcień, który idealnie stopi się ze skórą i przetestujecie jak wybrany podkład zachowuje się cały dzień na skórze. 
 
Jak to zrobić? Na pewno nigdy nie sprawdzajcie koloru na dłoni, ani na żuchwie (która osłonięta przed słońcem jest jedną z najjaśniejszych części ciała). Podkład musi pasować odcieniem do twarzy. Ale jeśli nie opalacie twarzy, a opalacie resztę ciała, nie możecie dopasowywać  podkładu idealnie do skóry twarzy, bo pozostanie ona po prostu za jasna. Zawsze patrzcie też na dekolt i ramiona. 
 
Teraz weźcie odrobinę podkładu z każdej próbki i zróbcie długą kreskę od policzka, w dół aż do szyi, albo jeszcze niżej. Żeby mieć pewność, że kolor jest „ostateczny”, dobrze jest poczekać kilka minut, aż podkład zastygnie i utleni się. Teraz przyjrzyjcie się jak każdy z tych podkładów prezentuje się na skórze. Na pewno zauważycie, że niektóre lepiej stapiają się z odcieniem skóry, a niektóre mocno odznaczają na jej tle. A może udało się od razu trafić na taki, który idealnie stopił się ze skórą? To właśnie jest ten idealny odcień podkładu!
 
 
Teraz pozostaje już tylko przetestować inne jego cechy: 
 
  • czy podkład nie będzie mocno zbierał się w zmarszczkach, 
  • czy nie będzie się warzył, 
  • czy nie będzie za szybko się wyświecał w problematycznych strefach,
  • czy nie wygląda sucho,
  • czy nie roluje się w połączeniu z kremem,
  • czy nie ściera się z nosa lub brody zbyt szybko,

Kolor podkładu zawsze oceniamy w świetle dziennym! Światło w sklepie często przekłamuje kolor, dlatego łatwo "naciąć się" i kupić zupełnie niepasujący odcień. Warto też przy wyborze koloru zwrócić uwagę na utlenianie się produktów, zastygające podkłady ciemnieją i wcale nie jest to ich wada, a zupełnie normalna cecha, na którą mało kto zwraca uwagę. Trzeba też pamiętać, że na skórze produkującej dużo sebum produkty, które zwykle nie ciemnieją, mogą ciemnieć.
 

BŁĘDY PRZY DOBORZE PODKŁADU:

 
  • dobieranie odcienia tylko do twarzy
  • sprawdzanie koloru na dłoni
  • ocenianie typu urody na podstawie koloru włosów (często farbowanych)
  • sprawdzanie odcienia w świetle sztucznym w drogerii
  • kupowanie tego, co poleci koleżanka
  • nie sprawdzanie czy produkt utlenia się (a przy tym ciemnieje)
 

CZYM NAKŁADAĆ PODKŁAD?



Możecie nakładać go palcami, gąbeczką, pędzlem, pędzlem Kabuki, a nawet szczoteczką do podkładu.
Każdy sposób ma swoje wady i zalety, a na dodatek różne produkty lubią różne sposoby nakładania.
 
Jeśli chodzi o nakładanie pędzlem lub szczoteczką to nie jest to moja ulubiona metoda, większość produktów nakładana w ten sposób pozostawia brzydkie smugi, które na koniec i tak lepiej poprawić gąbeczką. Gąbka jest według mnie najwygodniejszym sposobem, ale i ona ma swoje wady.

SPECYFICZNE PROBLEMY ZE SKÓRĄ


Malując nie tylko siebie, ale i inne osoby, możecie spotkać się z różnymi problemami skórnymi, które będą wymagały różnej techniki pracy.  Chcąc być dobrym wizażystą trzeba rozpoznawać różne potrzeby skóry i potrafić sobie z nimi poradzić.

  • trądzik różowaty- najlepiej makijaż zacząć od użycia bazy, która zneutralizuje zaczerwienienie (zielona), dopiero teraz nakładamy makijaż, który nie może być zbyt ciężki, żeby twarz nie wyglądała jak maska 
  • skóra mieszana- aby uzyskać idealny efekt najlepiej używać dwóch baz: mocno nawilżającej i matującej lub wygładzającej pory, a także dwóch podkładów dostosowanych do potrzeb cery tłustej i cery suchej 
  • skóra ekstremalnie sucha- aby uzyskać świeży, naturalny efekt można pozostawić makijaż nieprzypudrowany
  • hiperpigmentacje, bielactwo, znamiona, naczyniaki- maskowanie tego typu zmian wymaga czasami nałożenia kilku warstw kamuflażu; najpierw na zmianę nakładam kamuflaż w odcieniu jaśniejszym od koloru skóry i dopiero teraz na całą twarz nakładam kryjący podkład w kolorze idealnie dopasowanym do koloru skóry
  • blizny i tatuaże- żeby dobrze je przykryć trzeba użyć kilku warstw kamuflażu i dopiero wtedy nałożyć mocno kryjący makijaż
  • piegi- mnóstwo kobiet martwi się nimi i chce je zakrywać, ja zawsze ich zazdroszczę i namawiam do ich nieukrywania, żeby ładnie wyrównać koloryt skóry nie ukrywając piegów lubię używać lekkich produktów, jak MAC Face&Body
  • zmarszczki- najważniejsze jest mocne nawilżenie skóry kremem i użycie bazy o właściwościach wygładzających; używany fluid nie może być za ciężki żeby nie obciążyć skóry 

NAJCZĘSTSZE PROBLEMY Z PODKŁADAMI (PYTANIA I ODPOWIEDZI)


Dlaczego podkład podkreśla suche skórki? 
 
Żeby wyglądał na skórze idealnie, musimy dobrze przygotować ją do makijażu i odpowiednio dbać o nią na co dzień.  W pozbyciu się problemu suchych skórek może pomóc regularny peeling i mocne nawilżanie skóry twarzy.


Dlaczego podkład się warzy? 
 
Możliwości jest kilka. Po pierwsze: baza jaką nakładasz mnie z nim nie współpracować; np. jeśli krem pod makijaż jest na bazie wody, a podkład na bazie olejowej efekt nigdy nie będzie dobry. I na odwrót: jeśli nałożycie podkład na bazie wodnej, na bazę olejową, nie będzie się jej trzymał, a na dodatek może się warzyć. 
 
Po drugie problemem może być niewłaściwa pielęgnacja.
 
I po trzecie: nakładanie zbyt dużej ilości kremu lub bazy oraz nieczekanie aż kosmetyki się wchłoną. Jeśli nałożymy za dużo bazy podkład będzie się na niej ślizgał, może się warzyć i szybciej spłynie z twarzy w ciągu dnia. 


Dlaczego podkład daje efekt maski? 
 
Prawdopodobnie jego pigmentacja jest za wysoka, może to być też wina źle dobranego koloru. 


PRZYKŁADY PODKŁADÓW DO TYPÓW SKÓRY


Na koniec moje propozycje dla różnych rodzajów skóry. 
 
Pewnie czekałyście na to od początku tego wpisu. Pamiętajcie, że to co proponuję nie musi sprawdzić się u każdego, każda skóra jest inna i to, że coś sprawdziło się na 100 osobach ze skórą tłustą nie znaczy, że i u Ciebie sprawdzi się idealnie. To co, jesteście ciekawe?

 

SKÓRA SUCHA: 

  • MAC Face&Body
  • Zoeva Authentic Skin 
  • Bourjois Healthy Mix
  • Loreal True Match
  • Too Faced Born This Way 
  • Makeup Forever Ultra HD 
  • Makeup Forever Reboot
  • Lumene Instant Glow Beauty Serum
  • Marc Jacobs Remarcable Full Cover Foundation Concentrate
  • NARS Sheer  Glow
  • Dior Forever Skin Glow
  • Lancome Teint Miracle
  • Shiseido Synchro Skin Glow
  • Estee Lauder Double Wear Light 
  • Smashbox Studio Skin
  • NARS Natural  Radiant Longwear Foundation
  • AA Ideal Match 
  • Eveline Selfie Time
  • Enough Collagen
  • Clarins Everlasting Youth
     

PODKŁAD DO CERY MIESZANEJ I TŁUSTEJ: 



CERA DOJRZAŁA (W PRZYPADKU CERY DOJRZAŁEJ DOBRZE SPRAWDZAJĄ SIĘ PRODUKTY DO SKÓRY SUCHEJ):


  • Bourjois Healthy Mix
  • Eveline Liquid Control HD
  • Makeup Forever Lift
  • Makeup Forever Reboot
  • Mac Face & Body
  • Makeup Forever Ultra HD
  • Estee Lauder Double Wear Light
  • Too Faced Born This Way
  • Dior Backstage
 

Podkład jest podstawą makijażu. Dlatego myślę, że ta podstawowa wiedza na jego temat,  pomoże świadomie dobrać go do typu cery i koloru Twojej cery, a dzięki temu unikniesz efektu maski na twarzy. Miłego testowania podkładów!


Napiszcie też jakich podkładów używacie i jaką macie cerę!
 

Komentarze

  1. Ekstra wpis, dużo przydatnych informacji!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję! :D Mam nadzieję, że kolejne też Ci się spodobają :)

      Usuń
  2. Bardzo interesujący i PRZYDATNY - przede wszystkim wpis :)

    OdpowiedzUsuń
  3. JEstem fanem techniki, by nałożyć kilka odcieni po prostu na twarz :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo cenne porady i przydatny wpis :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetny artykuł! Dziękuję Ci!
    Osobiście używam podkładu L'Oreal True Match - jest na Twojej liście. Moja cera jest po nim pięknie gładka i wyrównanym kolorycie. No chyba nie będę zbyt oryginalna gdy napiszę, że to hit!:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz! Komentarze są dla mnie najlepszą motywacją do dalszego pisania i rozwijania mojego miejsca w sieci. ❤

Komentarze które uznam za próbę reklamy produktów czy usług zostaną usunięte. Jeśli chcecie wykupić reklamę zapraszam do kontaktu: agatawelpa@gmail.com

instagram @agatawelpa