Polecane posty

{Q&A} MAKIJAŻ ŚLUBNY I OKOLICZNOŚCIOWYIle kosztuje makijaż ślubny? Jak wybrać wizażystę? Co warto mieć ze sobą na weselu, aby delikatnie poprawić makijaż po kilku godzinach? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym Q&A.Inspiracją do tego typu wpisów zawsze są dla mnie serwisy "ślubne",
które wypisują (delikatnie mówiąc) głupoty. Tak było i tym razem. Po przeczytaniu, że "makijaż Panny Młodej powinien wykonać inny wizażysta, niż makijaże gości" lub "makijaże gości muszą być tańsze od ślubnego", nie mogłam powstrzymać się od skomentowania tych rewelacji. Dlatego postanowiłam na kilka najpopularniejszych, najczęściej pojawiających się w internecie i zadawanych przez moje Klientki pytań, dotyczących makijażu ślubnego i okolicznościowego, odpowiedzieć z własnej perspektywy. Okiem wizażysty pracującego w branży ślubnej już około 10 lat.
KIEDY ZACZĄĆ POSZUKIWANIA WIZAŻYSTY NA ŚLUB? Z JAKIM WYPRZEDZENIEM UMÓWIĆ SIĘ NA MAKIJAŻ PRÓBNY I ŚLUBNY LUB OKOLICZNOŚCIOWY?


Poszukiwania wizażysty możemy zacząć kiedy znamy datę i godzinę ślubu (albo własnego albo takiego, na który jesteśmy zaproszeni). Czym dłużej z tym zwlekamy, tym większa szansa, że najbardziej interesujące godziny będą już zajęte. Umawiając się na makijaż trzeba liczyć się z tym, że nikt nie umawia Klientów bez ustalenia godziny. Serio. Można mocno się zdziwić, ile mam zapytań o konkretny dzień, ale na zasadzie "godzinę ustali się później". Niestety, nie rezerwuję całego dnia dla jednej osoby i zawsze muszę ustalić godzinę, żeby mieć możliwość zapisywania kolejnych osób. Niestety nie dla wszystkich jest to jasne.


JAK WYBRAĆ WIZAŻYSTĘ? Przede wszystkim przeglądając jego portfolio. Oglądając zdjęcia makijaży na modelkach, na Klientkach i oceniając czy to styl, który widzi się u siebie.

Uwielbiam kiedy Klientki przychodząc do mnie, pokazują mi jako inspirację jeden z moich makijaży. Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja, kiedy ktoś przychodzi ze zdjęciem innej Szczecińskiej makijażystki i prosi o odtworzenie go. Każdy ma inny styl, inne produkty, pracuje w inny sposób. Przez to odtwarzanie makijaży "konkurencji" jest trudne, czasami się nie udaje i zwyczajnie nie jest komfortowe.

Kiedyś zdarzyła mi się nawet trochę zabawna, a trochę stresująca sytuacja, kiedy ktoś przyszedł do mnie na makijaż ze zdjęciem makijażu Pani X, w ramach inspiracji. Podczas makijażu rozmawiało się bardzo miło, na koniec Klientka była bardzo zadowolona z makijażu, a wychodząc powiedziała do mnie "Bardzo dziękuję, makijaż jest przepiękny, Pani X". Moja mina była bezcenna. Zdecydowanie wolę kiedy ktoś przychodzi do mnie, ponieważ podobają mu się moje makijaże. JAK PRZYGOTOWAĆ CERĘ DO MAKIJAŻU?


Nie będę kolejny raz prawić morałów, na temat tego jak ważna jest codzienna pielęgnacja. A jest. Tym razem skupię się tylko na tym co koniecznie trzeba zrobić przed makijażem, jeśli chcemy żeby był on trwały i jak najpiękniej prezentował się na skórze.

1. Tydzień przed makijażem nie opalamy się.
2. 1-2 dni przed makijażem robimy peeling.
3. Dzień przed makijażem, wieczorem nakładamy maseczkę nawilżającą.
4. Rano przed makijażem myjemy twarz, nakładamy krem nawilżający na całą twarz i krem pod oczy.

Bardzo ważne jest też to, żeby nie testować w tym czasie nowych kosmetyków. Używamy tylko sprawdzonych produktów.


JAKI JEST KOSZT MAKIJAŻU?


Ceny makijażu są różne w różnych miastach i u różnych wizażystów, ale jeśli zakładamy, że:
 1. mamy do czynienia z osobą pracującą legalnie 
 2. wizażysta używa profesjonalnych kosmetyków 
 3. wizażysta szkolił się lub szkoli nadal, inwestuje w swój rozwój (dla Klientów)
cena makijażu nie może być niższa niż 100-120 złotych. Jeśli cena jest niższa, jest kilka opcji:
 1. brak działalności
 2. używanie tanich, drogeryjnych kosmetyków (Wibo, Makeup Revolution, Avon itp)
 3. wizażysta dokłada do działalności albo wychodzi na "0", ale jeszcze o tym nie wie. Kiedy policzy koszty cena może drastycznie skoczyć w górę.

Kilka tygodni temu opublikowałam wpis, w którym zdradzam Wam jak obliczam koszt makijażu. W moim przypadku wartość każdego makijażu w samych kosmetykach to około 60-70 złotych.
CZY CENA MAKIJAŻU ŚLUBNEGO POWINNA BYĆ INNA NIŻ OKOLICZNOŚCIOWEGO? CZY MAKIJAŻ PRÓBNY POWINIEN BYĆ TAŃSZY?Mój ulubiony temat. Kwestia cen makijażu i ewentualnych rabatów dla Klientek stale jest analizowana przez osoby zainteresowane makijażem. Po wielu latach, ostatecznie pozostałam przy jednej cenie za każdy rodzaj makijażu. Makijaż ślubny (dla wizażysty) niczym nie różni się od okolicznościowego. Kiedy czytam, że powinien być droższy bo "musi wytrzymać całą noc", a cera "powinna być idealnie przygotowana" zastanawiam się jak zareagowałyby na te rewelacje moje Klientki, nie będące Pannami Młodymi.

Makijaż jaki wykonujemy ZAWSZE powinien być trwały, a skóra ZAWSZE powinna być idealnie przygotowana, podobnie jak oczy, usta, brwi... Cały makijaż musi być dopracowany i trwały bez względy na to czy jest to makijaż ślubny, czy na inną okazję. Nie wyobrażam sobie powiedzieć komukolwiek, że makijaż okolicznościowy, który wykonam będzie tańszy bo będzie mniej trwały i mniej dopracowany. Po prostu nie. Na jednym z portali ślubnych przeczytałam, że

"makijaż pozostałych osób powinien być tańszy niż makijaż Panny Młodej". Dlaczego?!

Jednak zupełnie nie rozumiem dlaczego. Mamie panny młodej powinno się zrobić gorszy makijaż? Świadkowa nie powinna wyglądać tak ładnie jak panna młoda? Może ktoś zna odpowiedź?

Kiedy zaczynałam pracę wizażystki bardzo często makijaż próbny był tańszy od tego "właściwego", co tak na prawdę nie ma sensu. Wykonując makijaż próbny często poświęcamy na niego więcej czasu, dłużej niż zwykle rozmawiamy o szczegółach makijażu, a jednocześnie używamy tych samych kosmetyków.

Dlatego według mnie makijaż próbny nie może być tańszy, a rozdzielanie cennika na Pannę Młodą i resztę świata nie ma większego sensu. Oczywiście jest kilka sytuacji gdzie daje Klientkom rabaty (np. przy dojeździe do większej liczby osób).


CZY MOŻNA ZREZYGNOWAĆ Z MAKIJAŻU PRÓBNEGO? 


Tak.

Maluję najróżniejsze Panny Młode. Niektóre rezygnują z makijażu próbnego i są bardzo zadowolone w dzień ślubu. Inne przyjeżdżają zza granicy dosłownie dzień przed ślubem i nie mają czasu na makijaż próbny. A jeszcze inne chodzą na makijaże próbne do 15 makijażystek i wciąż czegoś w tych makijażach im brakuje. Różnie bywa.

Dlatego nie namawiam w żadną stronę i nie "straszę", że nie wykonuję makijażu ślubnego bez próby. Jeśli ktoś chce umówić się na makijaż próbny to oczywiście się umawiamy (i kosztuje on tyle samo co każdy inny makijaż), a jeśli odważna Panna Młoda zdecyduje się na makijaż ślubny bez próbnego to też nie widzę żadnego problemu.


NA KTÓRĄ GODZINĘ UMÓWIĆ SIĘ NA MAKIJAŻ ŚLUBNY? ILE TRWA MAKIJAŻ?


Pewnie, że najlepiej jak najpóźniej. Idealna sytuacja to makijaż o godzinie 13-13:30, kiedy mamy ślub na godzinę 16-17. Ale nie zawsze jest to możliwe, a dobrze wykonany i utrwalony makijaż, wykonany o godzinie 9-12, wcale nie będzie wyglądał gorzej w trakcie Ślubu, niż ten zrobiony 2-3 godziny później.

Dlatego warto skupić się na wyborze wizażysty i umówić się do konkretnej osoby, nawet jeśli nie ma wolnej naszej "idealnej" godziny, zamiast szukać kogokolwiek kto będzie mógł wykonać makijaż o najdogodniejszej porze.CO PIERWSZE: FRYZURA CZY MAKIJAŻ? 


Tak na prawdę to obojętne. Kiedyś fryzjerzy przed ułożeniem każdej fryzury myli i modelowali (?) włosy. Teraz w 99% przypadków prosi się Klientki o przyjście z czystymi włosami i na takiej bazie układa się fryzury. A skoro włosy nie będą już przez fryzjera myte: to bez znaczenia czy pierwsza będzie ułożona fryzura, czy zrobiony makijaż. W wielu przypadkach można makijaż i fryzurę wykonać w jednym czasie, już kilka razy pracowałam tak z fryzjerami i przy odpowiednim dogadaniu się przebiega to całkiem sprawnie. 


CO ZABRAĆ ZE SOBĄ NA WESELE?


Podczas wesela warto mieć przy sobie:
 • odrobinę pomadki do poprawek
 • bibułki matujące
 • odrobinę pudru sypkiego lub puder w kamieniu
 • kredkę do oczu (czarną/beżową)
Myślę, że więcej kosmetyków się nie przyda, a jeśli będziecie się dobrze bawić, pewnie zapomnicie, że jakiekolwiek macie w swojej torebce.


Masz jeszcze jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu! Na wszystkie postaram się dodać odpowiedzi edytując post.


Komentarze

 1. Dużo ciekawych porad, warto z nich skorzystać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałabym mieć zrobiony kiedyś profesjonalny makijaż :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Super poradnik. Dobrze zrobiony makijaż ślubny to przepiękny dodatek dla Pani młodej ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz! Komentarze są dla mnie najlepszą motywacją do dalszego pisania i rozwijania mojego miejsca w sieci. ❤

Komentarze które uznam za próbę reklamy produktów czy usług zostaną usunięte. Jeśli chcecie wykupić reklamę zapraszam do kontaktu: agatawelpa@gmail.com

instagram @agatawelpa