Polecane posty

SOCZEWKI KONTAKTOWE A MAKIJAŻBardzo często pytacie o wpływ noszenia soczewek kontaktowych na makijaż. Pytań jest tak dużo i pojawiają się tak często, że postanowiłam wszystkie najważniejsze informacje, dotyczące soczewek, zebrać w jednym miejscu. 


Wątpliwości pojawiają się najczęściej u osób, które dopiero zaczynają nosić soczewki kontaktowe lub noszą je tylko na większe okazje. I odwrotnie: wątpliwości mają też  osoby, które soczewki noszą codziennie, za to nie malują się nigdy i nie są pewne czy soczewki nie będą tu przeszkodą. 
 

MAKIJAŻ I SOCZEWKI KONTAKTOWE 


Jak prawidłowo wykonać makijaż nosząc soczewki kontaktowe? Czy kosmetyki mogą negatywnie wpływać na noszone soczewki? Czy kosmetyki mogą uszkodzić soczewkę lub sprawiać, że w ciągu dnia noszenie soczewek będzie niekomfortowe? Zaraz odpowiemy sobie na wszystkie te pytania. 

Na początek zajmiemy się pytaniem, które wraca do mnie, przy każdym makijażu z soczewkami: co pierwsze? Makijaż czy soczewki? Odpowiedź jest jedna: zawsze najpierw zajmujemy się soczewkami. Soczewki zakładamy przed wykonaniem makijażu. A później, chcąc wykonać demakijaż, też najpierw ściągamy soczewki. 
 


SOCZEWKI KONTAKTOWE A HIGIENA DŁONI 


Kolejną bardzo ważną zasadą jest higiena dłoni. Przed zakładaniem soczewek zawsze trzeba umyć ręce. Nie powinno być to dla nikogo zaskoczeniem, ale czasami trzeba przypomnieć o tak podstawowych sprawach. 

Ręce najlepiej umyć delikatnym mydłem, takim co do którego mamy pewność, że nie wywoła reakcji alergicznej w kontakcie z okiem. 

Bardzo ważna jest też higiena soczewek: soczewki jednodniowe nosimy tylko jeden dzień, z kolei soczewki miesięczne trzymamy po zdjęciu w specjalnym płynie. Dzięki zachowaniu tych zasad noszenie soczewek będzie bezpieczne i komfortowe. 


ZASADY WYKONYWANIA MAKIJAŻU PRZY SOCZEWKACH KONTAKTOWYCHŻeby makijaż był bezpieczny dla osoby noszącej soczewki kontaktowe, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przestrzegając ich nie doprowadzimy np do uszkodzenia soczewki, co mogłoby skutkować infekcją, dyskomfortem lub pogorszonym widzeniem. 

Podczas noszenia soczewek, musimy uważać na kosmetyki, które pylą, mogą one dostać się do oka i osadzać na powierzchni soczewki. Trzeba więc ostrożnie pracować ze wszelkimi cieniami, pudrami, bronzerami i różami. Szczególnie jeśli są one w formie sypkiej, ale te prasowane też bywają mocno pylące. 
 
Uważać trzeba też nakładając mascarę. Nakładamy ją tak, żeby nie mogła dostać się do oka: dlatego zaczynamy tuszować rzęsy 0,5-1mm od krawędzi powieki. Zachowując jeszcze większą ostrożność, niż kiedy malujemy oko bez soczewki. Podobnie uważać musimy z malowaniem oczu kredką. Jeśli chcemy pomalować linię wodną oka, oczywiście możemy to zrobić, ale zwracając uwagę na to, żeby nie dotknąć kredką oka czy soczewki. Kredki, które nałożymy na linię wodną powinny być zastygające, aby nie było możliwość, że kredka rozpuści się i znajdzie w oku. 

Kolejna ważna sprawa to stan pędzli: te zniszczone, które mocno gubią włosie lepiej wymienić na nowe, aby nie było ryzyka, że włosie wpadnie do oka. 

Ostatnia sprawa to termin ważności kosmetyków. Mimo że to oczywiste, czuję, że muszę o tym wspomnieć. Nie używamy kosmetyków po terminie ważności. A jeśli to robicie: pamiętajcie, że robicie to na własną odpowiedzialność i cokolwiek się stanie, możecie mieć pretensje tylko do siebie. 

JAKIE KOSMETYKI WYBIERAĆ NOSZĄC SOCZEWKI KONTAKTOWE? 


U osób, które noszą soczewki kontaktowe najlepiej sprawdzą się kosmetyki: 
 • Wodoodporne (które nie będą się rozmazywać i nie trafią do oka)
 • Hipoalergiczne (które na pewno nie podrażnią oka)
 • Bez brokatu (szczególnie grubego brokatu, który mógłby podrażnić oko)


PAMIĘTAJ NOSZĄC SOCZEWKI KONTAKTOWE:


 • Nigdy nie pożyczaj kosmetyków do makijażu, ani pędzli
 • Regularnie wymieniaj kosmetyki i pędzle 
 • Uważaj na mocno pylące kosmetyki
 • Ostrożnie maluj oczy kredką i mascarą
 • Zawsze myj ręce przed zakładaniem soczewek i makijażem

NAJWAŻNIEJSZE PYTANIA O SOCZEWKI KONTAKTOWE


Co pierwsze: soczewki czy makijaż? 

Soczewki zawsze nakładamy przed makijażem. 

Czy kosmetyki mogą negatywnie wpływać na noszone soczewki? 

Jeśli używamy ich ostrożnie, nie będą miały żadnego wpływu na soczewki. Jednak kosmetyki, które dostaną się do oka mogą zniszczyć soczewkę, a nawet dostać się pod nią i spowodować infekcje, podrażnić oko. Kosmetyki, które osądzą się na soczewce mogą pogorszyć widzenie. 

Czy kosmetyki mogą uszkodzić soczewkę lub sprawiać, że w ciągu dnia noszenie soczewek będzie niekomfortowe?

Kosmetykami możemy uszkodzić soczewkę. Jeśli kosmetyki dostaną się do oka, noszenie soczewek może stać się niekomfortowe. 
 
Czy inaczej wygląda makijaż i pielęgnacja u osób noszących soczewki progresywne
 
Rodzaj soczewek nie ma wpływu na makijaż czy pielęgnację. 
 
 

Nosząc soczewki nie trzeba rezygnować z makijażu. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad higieny i wybierać odpowiednie kosmetyki. 

Malujcie się nosząc soczewki? 
Komentarze

 1. Niejednokrotnie malowałam klientki noszące soczewki i fakt, trzeba być bardzo ostrożnym podczas aplikacji kosmetyków w okolicy oka, ale sprawna ręka powinna sobie z tym poradzić :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja kiedyś nosiłam soczewki i malowałam się, ale prawda jest taka, ze trzeba uważać bardziej przy soczewkach :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz! Komentarze są dla mnie najlepszą motywacją do dalszego pisania i rozwijania mojego miejsca w sieci. ❤

Komentarze które uznam za próbę reklamy produktów czy usług zostaną usunięte. Jeśli chcecie wykupić reklamę zapraszam do kontaktu: agatawelpa@gmail.com

instagram @agatawelpa