Polecane posty

Kosmetyki dla mężczyzn: zrozumieć rynek i odkryć najlepsze produkty

 

Kosmetyki dla mężczyzn

Kosmetyki dla mężczyzn: zrozumieć rynek i odkryć najlepsze produkty

 

Półki drogerii coraz bardziej zapełniają kosmetyki dla mężczyzn. I nie chodzi tylko o produkty do golenia czy pielęgnacji brody. Na rynku pojawiają się specjalne produkty dostosowane do męskich potrzeb, takie jak szampony lub kremy. Wynika to nie tylko z badań nad męską skórą, ale również większej świadomości panów na temat własnego zdrowia i urody.

 

Skóra mężczyzn a skóra kobiet

Ważną różnicą w wyborze kosmetyków jest płeć. Panowie nie powinni używać produktów przeznaczonych dla kobiet i odwrotnie. Istnieje ku temu kilka powodów. 

Badania potwierdziły istotne różnice w budowie i funkcjonowaniu skóry kobiet i mężczyzn. Jest to głównie spowodowane hormonami. Męskie ciało wytwarza sporo androgenów. Efektem ich działania jest większa aktywność gruczołów łojowych. Oznacza to, że męska skóra posiada lepszą zewnętrzną barierę, która chroni skórę przed wysuszeniem. Skóra mężczyzn jest zatem lepiej nawilżona i natłuszczona. Wśród panów najczęściej występuje typ cery mieszanej i tłustej.  Niestety silna aktywność gruczołów łojowych i potowych prowadzi do powstawania trądziku, który zdecydowanie częściej dotyka właśnie mężczyzn. 

Oprócz tego różnice w skórze kobiet i mężczyzn dotyczą również głębokich części skóry. U panów zauważono większe zagęszczenie kolagenu w skórze właściwej oraz cieńszą tkankę podskórną. W dodatku mężczyźni bardzo często posiadają grubszy naskórek, co przekłada się na mniejszą podatność na podrażnienia. 

Warto jeszcze wspomnieć o owłosieniu. Jak powszechnie wiadomo, męskie włosy są grubsze i bardziej widoczne. Z powodów hormonalnych częściej się jednak przetłuszczają, wypadają lub zawierają łupież. 

Jak widać, różnice biologiczne między skórą obu płci są dosyć spore. Dlatego też na rynku pojawiają się oddzielne kosmetyki dla mężczyzn i kobiet. W grę wchodzą również takie kwestie jak zapach czy konsystencja. Są one jednak sprawą indywidualną.

Kosmetyki dla mężczyzn - sprawdzanie składu

Bardzo ważną zasadą podczas wyboru odpowiednich kosmetyków jest sprawdzanie składu. Produkty te powinny być zawsze dobrane pod kątem cery, potrzeb zdrowotnych oraz pielęgnacyjnych. 

Mimo to, większość panów lubi praktyczne i łatwe w użyciu rzeczy. Często wybierają tradycyjne mydła i łatwo spłukiwane żele. Mężczyźni cenią sobie lekkość i nawilżenie zamiast właściwości odżywczych. Ze względu na różnice w typach skóry, a przede wszystkim cery, mężczyźni częściej sięgają po różne żele, które nie pozostawiają na twarzy lub ciele uczucia lepkości. Dotyczy to zarówno kosmetyków do higieny, jak i tych do pielęgnacji. 

Panowie zazwyczaj lubią zapachy świeże, ewentualnie cytrusowe. Omijają słodkie nuty kwiatowe i owocowe. Wybierając ulubione kosmetyki warto patrzeć na ich zapachy, aby nie kupić czegoś co będzie drażnić zmysł węchu. 

Dobre kosmetyki dla mężczyzn nie powinny zawierać sztucznych barwników, konserwantów, parabenów, PEGów i innych toksycznych, syntetycznych substancji. Mimo, że męska skóra jest bardziej odporna na podrażnienia, nadal występuje ryzyko uczuleń, szczególnie podczas golenia.

Kosmetyki dla mężczyzn - podsumowanie

Na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków przeznaczonych tylko dla mężczyzn. Wynika to przede wszystkim z różnic w typach skóry pań i panów. Mężczyźni wytwarzają inne hormony niż kobiety, co przekłada się na różnice w chemicznych właściwościach skóry. Oprócz tego obie płcie wolą zazwyczaj inne zapachy i konsystencje kosmetyków. Ważne, aby przed kupnem produktu sprawdzać jego skład. * Artykuł sponsorowany

 

Komentarze

instagram @agatawelpa