Polecane posty

Jak przechowywać perfumy?

 


Jak przechowywać perfumy? 

To oczywiste, że każda z nas chce używać ulubionych perfum jak najdłużej. Ale przez nieprawidłowe przechowywanie ich, czasami zmieniają one swój zapach, kolor, a także trwałość. Jeśli zastanawiasz się, jak przechowywać perfumy, aby się nie psuły, koniecznie czytaj do końca! 

Dlaczego perfumy się psują? 

Perfumy to niesamowicie delikatne kosmetyki, które mogą zostać uszkodzone przez wiele czynników, w tym także przez czynniki zewnętrzne.

Kiedy perfumy uznajemy za zepsute? 

  • jeśli zmieniły swój pierwotny zapach
  • jeśli zmienił się ich kolor
  • ich trwałość jest zdecydowanie gorsza

Zapachy, które przechowujemy w niewłaściwy sposób, mogą pachnieć zupełnie inaczej, niż w okresie swojej przydatności. Zmianie może ulec także ich kolor i to jest pierwszy sygnał, że lepiej nie nakładać perfum na skórę. Spotkałam się także z określeniem, że zepsute zapachy zaczynają śmierdzieć pleśnią, ale sama nie spotkałam się z takim zjawiskiem. Być może jest to problem perfum, przechowywanych w pełnym słońcu. Niektóre perfumy zamknięte są w ciemnych flakonach (np. Versace Crystal Noir), które dodatkowo chronią je przed działaniem promieni słonecznych.

Jednak nie oszukujmy się, perfumy przechowywane np. na parapecie, mimo najciemniejszej buteleczki, szybko się zepsują, wystawione na ciągłe działanie promieni słonecznych i wysoką temperaturę. Innym czynnikiem, który bardzo źle wpływa na perfumy, jest wilgoć. Pod wpływem wilgoci mogą zepsuć się perfumy przechowywane np. w łazience, gdzie dodatkowo dochodzi problem częstych zmian temperatury. W ten sposób zepsułam kiedyś mój ukochany, niesamowicie słodki i waniliowy zapach Paco Rabanne Olympea (zobacz, jaki on ma delikatny, waniliowy odcień- moje po kilku miesiącach przechowywania w złych warunkach były ciemnobrązowe). 

Przechowując perfumy w odpowiedni sposób, można mieć pewność, że do końca okresu przydatności nie zmienią one swojego zapachu, ani koloru. A jak wygląda data ważności perfum? Znajdziesz ją na spodzie opakowania, najczęściej są to 24 miesiące od chwili otwarcia, ale może zdarzyć się, że będzie to nawet 36 miesięcy, a czasami jeszcze więcej. 

Jak prawidłowo przechowywać perfumy, aby służyły jak najdłużej?

Teraz podpowiem Ci, jak przechowywać perfumy, aby działanie światła i innych czynników zewnętrznych nie zaszkodziło im. 

Najgorsze do przechowywania perfum są miejsca mocno nasłonecznione, a także takie, gdzie przez dłuższy czas jest włączone ostre, sztuczne światło. Nie można więc przechowywać perfum na parapetach, ani komodach w bardzo słonecznych pomieszczeniach. Złym wyborem jest także półka w łazience. Tu zapachom zagraża nie tylko ostre łazienkowe oświetlenie, ale także wilgoć i częste zmiany temperatur. 

Perfumy w lodówce- czy to dobry pomysł? 

Czy warto trzymać perfumy w lodówce? Na pewno nie w tej, w której trzymamy jedzenie. Lodówka, w której przechowujemy żywność, ma zbyt niską temperaturę, aby przechowywać w niej perfumy. Można przechowywać zapachy w lodówce, ale specjalnie do tego przeznaczonej, w której temperatura jest wyższa niż w lodówkach spożywczych, ale niższa niż w domu. Niektóre perfumy można przechowywać także w lodówkach do wina. Najlepszą temperaturą do przechowywania zamachów jest przedział 16-21 stopni C. 

Gdzie przechowywać perfumy?

Dobrym miejscem do przechowywania perfum jest sypialnia. Tu zwykle temperatura jest minimalnie niższa, niż w innych pomieszczeniach w domu. W zacienionym pomieszczeniu, zapachy możemy ułożyć na toaletce lub komodzie. Z kolei w mocno słonecznym pokoju warto schować je do szafy. Ja przechowuje większość perfum w szufladzie w szafie. Nie jest to jednak wygodne, w przypadku zapachów, których używam na co dzień, wychodząc z domu. Takie zapachy trzymam "pod ręką", niedaleko wyjścia, ale nadal zamknięte w szafce (w ten sposób przechowuje mój aktualnie ulubiony zapach Prada Paradoxe).

Podsumowując, bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie perfumy, aby wydłużyć czas ich przydatności. Zapachy lubią być przechowywane w temperaturze pokojowej, nie służą im ani za niskie, ani za wysokie temperatury. Niektórzy radzą przechowywać flakony w ich kartonowym pudełku, ale nie jestem zwolennikiem tego sposobu. Dla mnie jest to po prostu niewygodne. Perfumom nie służy także żadne światło: ani słoneczne, ani mocne, sztuczne. Źle znoszą również działanie wilgoci. 

Aby zachowały swoje właściwości, powinny być trzymane w suchym miejscu o stałej temperaturze, z dala od okna i źródeł światła oraz wszelkich urządzeń wytwarzających ciepło. Idealnym rozwiązaniem jest wygospodarowanie półki w szafie w sypialni lub w komodzie przy wyjściu z domu. W ten sposób przechowywane perfumy będą służyły Ci bardzo długo, w niezmienionej formie. 

Jak Ty przechowujesz swoje ulubione perfumy? 

 

Komentarze

instagram @agatawelpa