Polecane posty

Wampirzy lifting - osocze bogatopłytkowe na zmarszczki

 


Wampirzy lifting - osocze bogatopłytkowe na zmarszczki

W obecnych czasach rynek medycyny estetycznej przeżywa prawdziwy rozkwit, oferując szereg metod walki z oznakami starzenia się skóry. Jednym z coraz bardziej popularnych zabiegów jest wampirzy lifting, który zwraca uwagę swoją nietypową nazwą i obiecującymi efektami. Współczesna kobieta, dla której ważny jest młody i zdrowy wygląd skóry, coraz częściej poszukuje metod, które jednocześnie są bezpieczne i dają naturalne efekty. Wampirzy lifting, czyli inaczej terapia wykorzystująca osocze bogatopłytkowe, zdaje się idealnie wpisywać w te potrzeby. W niniejszym artykule przybliżę Wam, na czym polega ten zabieg, jakie są jego zalety, potencjalne ryzyka oraz dla kogo jest przeznaczony.

Wampirzy lifting czyli terapia osoczem bogatopłytkowym

Wampirzy lifting to potoczna nazwa procedury medycznej, która znana jest również jako terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP - Platelet-Rich Plasma). Jest to metoda pozwalająca na wykorzystanie naturalnych zdolności organizmu do samoregeneracji. Osocze bogatopłytkowe uzyskiwane jest z krwi pacjentki, co czyni tę metodę wyjątkowo biokompatybilną i ogranicza ryzyko reakcji alergicznych.

W terapii PRP, osocze, będące źródłem płytek krwi oraz czynników wzrostu, jest po odwirowaniu ponownie aplikowane w miejsca wymagające regeneracji i odmłodzenia. Czynniki wzrostu, które znajdują się w płytkach krwi, mają zdolność do stymulowania komórek skóry do produkcji nowego kolagenu i elastyny, co ma wpływać na poprawę jej struktury, gęstości i napięcia.

Wampirzy lifting jest szczególnie polecany dla osób, które pragną spróbować zatrzymać lub spowolnić procesy starzenia się skóry, a także wspomóc gojenie się blizn i zmian po trądziku. Oferuje zatem naturalną formę rewitalizacji skóry, która jest uważana za bezpieczną dla organizmu.

Na czym polega ta metoda i jak przebiega zabieg?

Proces terapii osoczem bogatopłytkowym rozpoczyna się od pobrania niewielkiej ilości krwi od pacjentki, zazwyczaj jest to około 10-30 ml. Następnie krew ta umieszczana jest w specjalnej wirówce, która za zadanie ma oddzielenie czerwonych i białych krwinek od osocza bogatopłytkowego. Po odseparowaniu osocza, uzyskany preparat jest przygotowywany do ponownego wprowadzenia do skóry pacjentki.

Zabieg aplikacji osocza bogatopłytkowego odbywa się za pomocą drobnych wstrzyknięć w wybrane obszary twarzy, szyi, dekoltu lub innych części ciała. Mikronakłucia mają na celu nie tylko dostarczenie wartościowych składników, ale również stymulację skóry do naturalnej regeneracji. Zabieg jest zazwyczaj dobrze tolerowany, jednak dla komfortu pacjentki możliwe jest zastosowanie kremu znieczulającego. Cały proces trwa około godziny, w zależności od obszaru i ilości wykonywanych iniekcji.

Ważne jest, by zabieg wampirzego liftingu był przeprowadzany przez wykwalifikowanego specjalistę. Po zabiegu pacjentki mogą odczuwać niewielki obrzęk lub zaczerwienienie w miejscach nakłuć, które jednak szybko ustępują, pozwalając na powrót do normalnych aktywności.

 Jak w teorii ma działać osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe (PRP) jest skoncentrowanym źródłem płytek krwi oraz czynników wzrostu, które odgrywają kluczową rolę w procesach leczenia i regeneracji tkanki. Płytki krwi są znane z tego, że naturalnie inicjują proces gojenia poprzez uwalnianie białek nazywanych czynnikami wzrostu. Te czynniki przyciągają komórki, takie jak makrofagi i fibroblasty, które stymulują tworzenie nowych włókien kolagenowych, elastyny oraz innego podstawowego materiału międzykomórkowego.

Teoretyczne działanie osocza bogatopłytkowego opiera się na przekonaniu, że zwiększenie lokalnej koncentracji czynników wzrostu przyspieszy i wzmocni naturalne procesy regeneracyjne skóry. Naukowcy sugerują, że kiedy wstrzykuje się PRP bezpośrednio w uszkodzony obszar skóry, czynniki wzrostu:

 • Poprawiają mikrokrążenie w tkankach, dzięki czemu skóra jest lepiej dotleniona i odżywiona.
 • Stymulują produkcję komórek skóry (keratynocytów) oraz komórek tkanki łącznej (fibroblastów), które odpowiadają za wytwarzanie kolagenu i elastyny.
 • Wspierają mniejsze blizny, poprzez regulację procesu tworzenia tkanki bliznowatej.
 • Modulują odpowiedź zapalną, co jest korzystne w leczeniu stanów zapalnych skóry i przyspiesza gojenie.

Poprzez te działania osocze bogatopłytkowe ma pomóc w przywróceniu skórze młodzieńczego wyglądu, polepszając jej teksturę, jędrność oraz elastyczność. Co więcej, skuteczność PRP może być zauważalna nie tylko w przypadku profilaktyki starzenia się skóry, ale także w leczeniu blizn, rozstępów oraz niektórych przypadków utraty włosów. Warto pamiętać, że efekty są indywidualną kwestią i zależą od wielu czynników.

 

Kiedy można rozważyć zastosowanie terapii osoczem bogatopłytkowym?

Terapia osoczem bogatopłytkowym może być polecana osobom, które poszukują bezpiecznych i naturalnych metod regeneracji skóry. Do grupy pacjentek, dla których wampirzy lifting może być korzystny, należą:

 • Kobiety i mężczyźni po 30. roku życia, już obserwujący pierwsze oznaki starzenia, takie jak drobne linie i zmarszczki.
 • Osoby pragnące poprawić teksturę skóry i zwiększyć jej sprężystość, na przykład po drastycznej utracie wagi.
 • Pacjenci z bliznami potrądzikowymi lub innymi nierównościami skóry, które są trudne do usunięcia za pomocą innych metod.
 • Osoby cierpiące na włosienie, łysienie lub cienką strukturę włosów – PRP może pomóc w stymulacji wzrostu włosów.
 • Kobiety i mężczyźni zainteresowani profilaktyką antyaging i chcący przeciwdziałać procesom starzenia się skóry.

Warto jednak pamiętać, że terapia PRP nie jest rozwiązaniem dla każdego. Idealne kandydatki to osoby z ogólnie dobrym stanem zdrowia, które rozumieją ograniczenia oraz możliwości wynikające z tej metody regeneracji skóry. Przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu zabiegu zawsze zalecana jest konsultacja z doświadczonym specjalistą, który oceni stan skóry, omówi oczekiwania oraz pomoże dobrać najbardziej odpowiednią metodę leczenia.

Wampirzy lifting - przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne

Podobnie jak większość zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, wampirzy lifting nie jest pozbawiony potencjalnych ryzyk i przeciwwskazań. Oto niektóre z nich:

Przeciwwskazania:

 • Zaburzenia krzepnięcia krwi – osoby z hemofilią lub przyjmujące leki przeciwzakrzepowe mogą być narażone na ryzyko krwawienia i siniaków.
 • Choroby skóry – aktywne infekcje skórne, choroby o podłożu autoimmunologicznym czy aktywny trądzik mogą pogorszyć stan skóry po zabiegu.
 • Chroniczne choroby takie jak cukrzyca, nowotwory, ciężka niewydolność wątroby czy choroby zakaźne, jak np. HIV/AIDS.
 • Stan ciąży lub karmienia piersią – w tych okresach nie zaleca się przeprowadzania większości zabiegów estetycznych.

Możliwe skutki uboczne:

 • Obrzęk i zaczerwienienie – najczęściej występujące efekty uboczne, które zwykle ustępują w ciągu kilku dni.
 • Siniaki – w miejscach wstrzyknięć mogą pojawić się siniaki, zwłaszcza u osób o delikatnej skórze lub ze skłonnością do ich tworzenia.
 • Dyskomfort – niektórzy pacjenci mogą odczuwać dyskomfort lub ból w trakcie i po zabiegu.
 • Infekcje – choć ryzyko jest niewielkie ze względu na biokompatybilność materiału, zawsze istnieje potencjalne ryzyko infekcji.

Zanim zdecydujesz się na zabieg wampirzego liftingu, ważne jest, by szczegółowo porozmawiać o potencjalnych ryzykach i przeciwwskazaniach ze swoim lekarzem, który może również poinformować o wszystkich środkach ostrożności, które należy podjąć przed i po terapii PRP.

Część informacji znaleziona na stronie jednej z krakowskich placówek medycyny estetycznej: https://leaclinic.pl/wampirzy-lifting-krakow/

 

Komentarze

instagram @agatawelpa