Polecane posty

KWAS HIALURONOWY: JAK DZIAŁA? JAKIE EFEKTY PRZYNOSI? KTO MOŻE GO STOSOWAĆ? {MYVITA KWAS HIALURONOWY 3%}

kwas hialuronowy myvita 3%

Kwas hialuronowy, powszechnie nazywany "eliksirem młodości", to jeden z najskuteczniejszych składników, przywracających skórze odpowiedni poziom nawilżenia. W dzisiejszym wpisie postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości, związane z jego stosowaniem w  codziennej pielęgnacji. CZYM JEST KWAS HIALURONOWY?


Żeby dobrze poznać kwas hialuronowy i jego działanie zacznijmy od podstaw. Czym jest kwas hialuronowy? To polisacharyd, naturalnie występujący we wszystkich żywych organizmach. Znajdziemy go np. w chrząstkach, mazi stawowej, nerkach czy strunach głosowych, jest też budulcem ścian naczyń krwionośnych.

Pierwszy raz w historii kwas hialuronowy został wyizolowany z ciałka szklistego oka bydlęcego w 1934 roku. Odkrycia dokonali Karl Meyer oraz John Palmer, amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Columbia. 

Aż 50% kwasu hialuronowego, naturalnie występującego w organizmie, występuje w skórze pod postacią hialuronianu sodu. Dopóki jesteśmy młodzi, mamy go pod dostatkiem, a nasza skóra jest dzięki niemu odpowiednio nawodniona, sprężysta i napięta. Niestety z wiekiem jest go coraz mniej, a w efekcie zaczynają pojawiać się zmarszczki, problem z odpowiednim nawilżeniem skóry jest coraz większy, skóra potrzebuje więcej czasu na regenerację. 

Kwas hialuronowy jest wykorzystywany w medycynie i kosmetyce od lat 80 XX wieku. Stosuje się go do pielęgnacji skóry, przy zabiegach kosmetycznych, a także w leczeniu chorób np. nowotworów, reumatoidalnego zapalenia stawów, chorób wątroby i oczu. Kwas hialuronowy dostarczyć można do organizmu w formie zastrzyków, tabletek oraz kremów.

Kwas hialuronowy występuje w trzech postaciach: 
 1. Usieciowanej np. do modelowania owalu twarzy
 2. Częściowo usieciowanej np. do wypełniania ust, drobnych zmarszczek
 3. Nieusieciowanej np. do mezoterapii
Każda z tych postaci kwasu hialuronowego ma inną zdolność do wiązania wody oraz inną gęstość. Dlatego wykorzystuje się je do różnych zabiegów. Kwas nieusieciowany wykorzystywany jest do zewnętrznego nawilżania skóry, z kolei kwas usieciowany stosuje się np. jako wypełniacz w modelowaniu owalu twarzy.

Kwas hialuronowy usieciowany to taki, który poddany został chemicznej modyfikacji, podczas której wytworzone zostały wiązania między cząsteczkami po to, żeby móc złączyć je w większe cząsteczki. Taki proces sprawia, że złączone ze sobą cząsteczki są mniej podatne na działanie hialuronidazy (enzymu, który w organizmie człowieka odpowiada za rozkładanie cząsteczek kwasu hialuronowego). Dzięki temu taka postać kwasu hialuronowego dłużej pozostaje w miejscu wstrzyknięcia, jest więc dobrym wypełniaczem. W takiej formie kwas hialuronowy może pozostać w skórze 6-12 miesięcy, o ile nie wystawiamy jej na działanie słońca, wysokich temperatur czy np. dymu tytoniowego. Kwas poddany takiej modyfikacji traci swoje zdolności nawilżające.

Nieusieciowanie kwasu hialuronowego to więc pozostawienie go w takiej formie, w jakiej występuje on naturalnie. W tej formie zachowuje on swoją zdolność do wiązania wody. Kwas hialuronowy w postaci nieusieciowanej jest podatny na działanie hialuronidazy, a więc szybciej zostanie usunięty ze skóry. Zabiegi z wstrzyknięciem kwasu hialuronowego w formie nieusieciowanej dają szybkie efekty w postaci poprawienia stanu skóry, ale są to efekty, które znikną po kilku dniach.

JAK PRODUKUJE SIĘ KWAS HIALURONOWY? 


Początkowo źródłem kwasu hialuronowego były tkanki zwierzęce (np. skóra rekina), jednak w materiale odzwierzęcym występował on z połączeniu z innymi biopolimerami. Konieczne było więc zastosowanie specjalnych procesów, aby pozyskać czysty kwas hialuronowy. Z badań wynika, że tak pozyskany kwas hialuronowy mógł wywoływać reakcje alergiczne, dlatego obecnie głównym źródłem pozyskiwania kwasu hialuronowego są szczepy bakterii Streptococcus equi, które wytwarzają kwas hialuronowy identyczny z ludzkim. Przy pozyskiwaniu kwasu hialuronowego w ten sposób wykorzystuje się zjawisko fermentacji mikrobiologicznej.KWAS HIALURONOWY W PIELĘGNACJI


Kwas hialuronowy znajdziemy w serum nawilżającym, w kremie, maseczce czy nawet w produktach do mycia twarzy, ale najczęściej stosuje się go w zabiegach, w salonach kosmetycznych, ponieważ wstrzykiwanie go daje o wiele lepsze efekty niż stosowanie go zewnętrznie na skórę. Inną metodą jest przyjmowanie tabletek z kwasem hialuronowym. Efekty jakie w ten sposób osiągniemy są przez ekspertów porównywane do tych po zabiegach kosmetycznych, jednak tylko pod warunkiem przyjmowania kwasu hialuronowego w tabletkach odpowiednio długo.

Jego właściwości wiązania wody i zapobiegania jej odparowaniu, pozwalają na bardzo skuteczne nawilżenie skóry. Po 25 roku życia jego ilość w organizmie zaczyna spadać, a skóra staje się bardziej podatna na powstawanie zmarszczek, przesuszanie, gorzej się regeneruje. Proces ten nasila się po 40 roku życia. Dlatego już w wieku 25-30 lat warto sięgać po kosmetyki z kwasem hialuronowym i zapobiegać starzeniu się skóry.

Ze względu na swoje działanie kwas hialuronowy sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Jak mogliście przeczytać w moim wpisie o przygotowaniu skóry pod makijaż, każdy rodzaj skóry może wymagać nawodnienia, a tu znakomitym wyborem będzie właśnie pielęgnacja kwasem hialuronowym.

WŁAŚCIWOŚCI KWASU HIALURONOWEGO: 

 1. Posiada zdolność wiązania dużych ilości wody: 1g kwasu hialuronowego może związać nawet 6l wody! Właśnie dlatego, dzięki jego działaniu, skóra może być odpowiednio nawilżona.
 2. Wpływa na prawidłową ruchomość stawów i chrząstek stawowych. 
 3. Odpowiada (jako jeden z elementów) za prawidłowe funkcjonowanie ciałka szklistego oka; współtworzy film łzowy.
 4. Wspiera tworzenie włókien kolagenowych.
 5. Stosowany na skórę, chroni ją przed działaniem czynników atmosferycznych (wiatr, mróz, promienie słoneczne). 
KWAS HIALURONOWY WYKORZYSTYWANY JEST W:

 1. Kosmetyce- oczywiście, przecież cały czas o tym mówimy: wypełnianie zmarszczek, modelowanie owalu twarzy, ujędrnianie skóry, modelowania i powiększania ust.
 2. Okulistyce- jako częsty składnik kropli do oczu; łagodzi podrażnienia, nawilża gałkę oczną; jest też używany podczas zabiegów usuwania zaćmy oraz przeszczepu rogówki.
 3. Ginekologii- sprawdza się w łagodzeniu stanów zapalnych, przyspiesza gojenie ran pooperacyjnych, po zabiegach laserowych i chirurgicznych. 
 4. Reumatologii- leczenie chorób zwyrodnienia stawów.
 5. Otolaryngologii- regeneracja strun głosowych.

EFEKTY PIELĘGNACJI Z KWASEM HIALURONOWYM


Kwas hialuronowy naturalnie występuje w organizmie człowieka, a w kosmetyce produkowany jest metodami biotechnologicznymi. Dzięki temu można powiedzieć, że to niezwykle bezpieczny w stosowaniu składnik. Ryzyko występowania alergii czy powikłań jest bardzo niskie.

Najczęściej kwas hialuronowy używany jest jako składnik kremów do twarzy, kremów pod oczy oraz ser. Kosmetyki z kwasem hialuronowym będą odpowiednie dla osób o każdym typie skóry i bez względu na wiek. Kosmetyki z tym składnikiem działają silnie nawilżająco, wygładzająco i przeciwzmarszczkowo. Jest idealnym produktem do pielęgnacji skóry odwodnionej, skłonnej do przesuszania się. Efekty stosowania kwasu hialuronowego pojawiają się szybko, w przypadku bardzo suchej skóry mogą być zauważalne niemal natychmiast.

Kosmetyki z kwasem hialuronowym mogą być stosowane bez względu na porę roku, ponieważ nie zwiększa reaktywności skóry na promieniowanie słoneczne. Kwas hialuronowy bardzo dobrze wpływa na skórę w okresie jesienno- zimowym, kiedy jest ona często wystawiona na działanie mroźnego wiatru i niskich temperatur oraz latem, kiedy przebywamy na słońcu lub w klimatyzowanych pomieszczeniach. Możemy więc używać go przez cały rok i cieszyć się dobrze nawilżoną i gładszą skórą.JAK WYBRAĆ SERUM Z KWASEM HIALURONOWYM? 


Jak widzicie, w sklepach dostępne są kosmetyki z kwasem hialuronowym o różnej masie cząsteczkowej. Według mnie najlepsze z nich są takie, w których jest mieszanka cząsteczek o różnej wielkości. Dlaczego? Podam Wam dwa przykłady:
 1. niskocząsteczkowy kwas hialuronowy wnika w głębsze warstwy skóry, ale nie tworzy na jej powierzchni bariery, a więc woda nadal może odparowywać ze skóry, co może skutkować dalszym jej przesuszeniem. Kupując serum, w którym jest tylko kwas hialuronowy niskocząsteczkowy można zrazić się do niego nie widząc żadnych efektów. 
 2. Z kolei kupując serum, które ma w sobie tylko kwas wielkocząsteczkowy i nie używając żadnego kosmetyku, który może wnikać w skórę, niby mamy na jej powierzchni wytworzoną barierę ochronną, ale nic poza tym.

Oczywiście można używać tylko kwasu hialuronowego niskocząsteczkowego, ale łącząc go z innymi produktami, które zabezpieczą skórę przed utratą wody. Na tej samej zasadzie: jeśli mamy produkt, który mocno nawilża skórę możemy użyć kwasy hialuronowego wielkocząsteczkowego, który dodatkowo zabezpieczy skórę przed utratą tego nawilżenia.


CZY KWAS HIALURONOWY JEST BEZPIECZNY W CIĄŻY?


Już prawie na koniec, temat, który mnie mocno zastanawiał kiedy byłam w ciąży. Czy można w tym czasie używać kosmetyków z kwasem hialuronowym? W ciąży i w czasie karmienia piersią odradza się wykonywania zabiegów z kwasem hialuronowym, ale także przyjmowania kwasu hialuronowego w formie tabletek (co mogłoby wydawać się niewinnym uzupełnieniem jego niedoborów). Drogeryjne kosmetyki z kwasem hialuronowym mają najczęściej małe stężenie tego składnika i taka ilość na pewno nie zaszkodzi dziecku, a więc spokojnie możecie ich używać.

KWAS HIALURONOWY MYVITA 3%


Ale gwiazdą dzisiejszego wpisu jest konkretny kwas hialuronowy 3% od MyVita. Kwas hialuronowy jest w tym przypadku zamknięty w ciemnej, nieprzepuszczającej światła, szklanej buteleczce o pojemności 30 ml. Za taką pojemność kwasu hialuronowego 3% zapłacimy około 25 złotych. Jego konsystencja jest lejąca, ale delikatnie się ciągnie. Serum ma przyjemny, delikatnie słodki zapach, bardzo szybko się wchłania i nie pozostawia lepkiej warstwy. Efekt działania kwasu hialuronowego widoczny jest natychmiast, szczególnie jeśli przetestujecie go na mocno przesuszonych partiach skóry (u mnie na dłoniach). Skóra już po chwili wydaje się gładsza, lepiej napięta i nawilżona.

Serum MyVita zawiera 3% kwasu hialuronowego, o bardzo dobrej wchłanialności (są też sera MyVita 5% i 7%). W serum znalazły się trzy rodzaje kwasu hialuronowego, o różnej masie cząsteczkowej: ultra- niskocząsteczkowy, niskocząsteczkowy oraz wielkocząsteczkowy. W większości kremów znajduje się kwas hialuronowy nisko i wielkocząsteczkowy. Kwas wielkocząsteczkowy tworzy na skórze barierę ochronną, zapobiegającą odparowywaniu wody. Z kolei kwas niskocząsteczkowy wnika w naskórek, uszczelnia go i nawilża. Wszystkie trzy rodzaje kwasu hialuronowego, zamknięte w jednym produkcie, sprawiają, że skóra jest jednocześnie niesamowicie nawilżona, nawodniona, a na jej powierzchni tworzy się bariera, która zapobiega utracie wilgoci. Taka "terapia" bardzo przydaje się mocno przesuszonej oraz odwodnionej skórze, a każdemu typowi cery pomoże na dłużej zachować młody, piękny wygląd.


Przekonałam Was do stosowania kwasu hialuronowego w codziennej pielęgnacji? Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu chętniej sięgniecie w drogerii po kosmetyki z tym składnikiem! A może już używacie kwasu hialuronowego?

Jakie kosmetyki z kwasem hialuronowym lubicie? 


Komentarze

 1. Nigdy o tym kwasie nie słyszałam, więc nie wiem czy znajduje się w moich kosmetykach. Ciekawy wpis! A zdjęcia geniaaaalne! Obserwuje ;)
  Pozdrawiam Weronika S.
  pasjeweroniki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. JAk mam to łączę z pielęgnacją :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kwas hialuronowy jest świetny. Własnie taki uważam za najlepszy. W kosmetykach są tylko dodatki. Chętnie spróbuję ten.

  OdpowiedzUsuń
 4. No ja sobie jeszcze 5 lat poczekam zanim zacznę go używać :P Jak zawsze dziękuję za naukowe wytłumaczenie co to jest, bo interesuję się chemią i biologią, a więc takie coś zawsze mi się przyda ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. To już chyba czas żeby zaczać go używać, osobiście nie stosowałam ale widzę bardzo pozotywne opienie ostatnimi czasu, więc może warto się skusić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyznam, że sporo przedstawionych tu informacji wcześniej nie było mi znanych, zatem chętnie o nich poczytałam. :) Ciekawa jestem, czy moja skóra by go polubiła. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. sama ostatnio zakupiłam dokładnie ten kwas hialuronowy! bardzo go lubię często aplikuje zamiast serum

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio zastanawiałam się nad zakupem, ale jeszcze się nie zdecydowałam. Fajnie, że napisałaś o tym post, bo wielu osobom będzie łatwiej ogarnąć o co z tym chodzi. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. U mnie kwas hialuronowy to must have :D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz! Komentarze są dla mnie najlepszą motywacją do dalszego pisania i rozwijania mojego miejsca w sieci. ❤

Komentarze które uznam za próbę reklamy produktów czy usług zostaną usunięte. Jeśli chcecie wykupić reklamę zapraszam do kontaktu: agatawelpa@gmail.com

instagram @agatawelpa