Polecane posty

CZYM SĄ DERMOKOSMETYKI I JAK RÓŻNIĄ SIĘ OD "KLASYCZNYCH" KOSMETYKÓW?

 Dzisiaj porozmawiamy o tym czym są dermokosmetyki. Dla jednych ten temat może wydawać się zupełnie oczywisty, a inni zastanawiają się nad tym, ale może "głupio" im zapytać. Ja uważam, że nie ma głupich pytań, dlatego dzisiaj wyjaśnimy sobie jak to z tymi dermokosmetykami jest. 


Dermokosmetyki bardzo często dostępne są w aptekach, ale w naszych ulubionych drogeriach też można je znaleźć. Dermokosmetykami są np. kosmetyki La Roche Posay czy Cerave, które znajdziecie zarówno w większych aptekach jak i w SuperPharm. W świetle prawa nie ma ścisłej definicji dermokosmetyku, ale przyjęło się, że nazywamy tak kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry problematycznej. 


CZYM SĄ DERMOKOSMETYKI? 

 

Dermokosmetyki to kosmetyki dermatologiczne (lub kosmetyki apteczne) to preparaty z pogranicza kosmetologii i medycyny. Czasem nazywa się je kosmeceutykami, ponieważ nie tylko pielęgnują skórę, ale i wspomagają leczenie dermatologiczne (chociaż trzeba pamiętać, że same z siebie nie leczą). Ich głównym zadaniem jest pomoc w leczeniu problemów skórnych, ale nie istnieją żadne przeciwwskazania żeby używać ich na skórze zdrowej. Dermokosmetyki świetnie sprawdzają się do pielęgnacji cer wrażliwych i problematycznych. 

Szacuje się, że około 25% ludzi ma problemy z alergiami skórnymi i nadwrażliwością na niektóre składniki kosmetyków. Z tego powodu powstały dermokosmetyki i cieszą się one coraz większym zainteresowaniem i uznaniem. 

JAK DERMOKOSMETYKI RÓŻNIĄ SIĘ OD "ZWYKŁYCH" KOSMETYKÓW? 

 

Czym dermokosmetyki mogą różnić się od innych kosmetyków? Przyjęło się, że dermokosmetyki to kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skór wrażliwych i problematycznych. Wyróżnia je receptura, która przeznaczona jest dla cer bardzo wrażliwych i pozbawiona wszelkich alergenów. Proces ich produkcji jest tak sterylny, że można porównywać go do produkcji leków, ale prawda jest taka, że produkcja tych "zwykłych" kosmetyków wygląda dokładnie tak samo. Dermokosmetyki powstają pod okiem dermatologów, kosmetologów i chemików. 

Możemy więc przyjąć, że od tradycyjnych kosmetyków różni je przede wszystkim skład. Skład dermokosmetyków jest wolny od barwników, olejków eterycznych, i środków zapachowych. Czyli wykluczone zostały wszystkie składniki, które mogą powodować alergie. Dermokosmetyki praktycznie nie zawierają konserwantów, ich bazę stanowi najczęściej woda termalna, która jest bogatym źródłem takich minerałów jak selen, żelazo, mangan i cynk. W dermokosmetykach możemy znaleźć także takie witaminy jak B, A, E czy C, lipidy oraz składniki pochodzenia roślinnego jak aloes czy zielona herbata.

Hipoalergiczność dermokosmetyków potwierdzona jest badaniami. Dermokosmetyki przechodzą o wiele dokładniejsze i dłuższe testy pod kontrolą lekarzy lub dermatologów. Wszelkie obietnice są tu poparte przeprowadzonymi badaniami. 

 

KTO POWINIEN STOSOWAĆ DERMOKOSMETYKI?

 

Jak wspomniałam już wcześniej, z założenia są to kosmetyki dla osób z cerą wrażliwą, problemami skórnymi oraz alergików. Ale nie tylko! Dermokosmetyki mogą być używane przez każdego, wystarczy wybrać takie, które odpowiadają potrzebom naszej skóry. Dlatego tak ważne jest czytanie etykiet i analizowanie składów. Robiąc to wybierzemy takie kosmetyki, które najlepiej zadziałają na skórę. 

Dermokosmetyki mogą być stosowane także przez kobiety w ciąży. To szczególny czas, kiedy przez hormony skóra może zachowywać się zupełnie inaczej niż zawsze i zaskoczyć nas np. nadwrażliwością na niektóre składniki. Kobiety w ciąży bywają też szczególnie wrażliwe na zapachy, a dermokosmetyki są ich pozbawione, dlatego będą dobrym wyborem. Dermokosmetyki mogą być stosowane od pierwszych dni życia, dlatego mogą przydać się także dla niemowlaków i małych dzieci. Wśród dermokosmetyków znajdziemy np. preparaty na ciemieniuchę i do codziennej pielęgnacji maluchów. 

 

Problemy skórne, przy których warto stosować dermokosmetyki to np.:

  • trądzik (różne rodzaje trądziku); tu fajnie sprawdzi się np. krem zwalczający niedoskonałości z La Roche Posay
  • fotoalergia
  • łuszczyca
  • łupież
  • atopowe zapalenie skóry
  • przebarwienia pigmentacyjne
  • egzema
     


Dermokosmetyki to produkty, które zazwyczaj będą dobrym wyborem dla naszej skóry. Są pozbawione wszelkich niepotrzebnych składników, a za to napakowane tymi korzystnymi dla nas. Z tego powodu, jeśli chcemy "pozbyć się" konkretnego problemu skórnego, warto rozejrzeć się za odpowiednim dermokosmetykiem. Minusem jest to, że dermokosmetyki często są droższe od kosmetyków drogeryjnych, jednak dostajemy zupełnie inną jakość produktu i może choćby dlatego warto je wypróbować. 

 

Macie swoje ulubione dermokosmetyki?

 


Komentarze

instagram @agatawelpa