Polecane posty

SLS W SZAMPONACH- CZY TRZEBA SIĘ GO BAĆ?

 


 

Pewnie nieraz zastanawialiście się jaki szampon wybrać, żeby jak najlepiej zadbać o swoje włosy. Z SLS czy może bez? Czym ten cały SLS jest? I czy trzeba się go w szamponach bać? Dzisiaj postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie, aby wybór odpowiedniego szamponu był łatwiejszy. 

 

CO TO JEST SLS? 

 

Co to jest SLS w szamponach? SLS to składnik często wykorzystywany do produkcji środków myjących np. mydeł czy szamponów. Pełni funkcję detergentu. SLS jest pochodną soli. Ma właściwości oczyszczające i odpowiada za pienienie się kosmetyku (dlatego kosmetyki z SLS łatwiej się rozprowadza, w porównaniu z tymi, które SLS nie mają). Jakiś czas temu SLS zaczął być demonizowany, a popularność zyskały szampony bez SLS i parabenów. W kosmetykach SLS jest substancją powierzchniowo czynną, która odpowiada za rozpuszczenie substancji lipofilowych (np. sebum) oraz hydrofilowych (np. soli z potu), pomaga w usunięciu nagromadzonego martwego naskórka. 

SLS pozyskuje się z kokosa, jego pochodzenie jest więc naturalne. Dla środowiska pozostaje w 100% obojętny, ponieważ w całości się rozkłada.

 

CZY SLS JEST SZKODLIWY?  

 

SLS to składnik bezpieczny dla człowieka, ale jego minusem jest to, że może powodować podrażnienia. W szamponach to składnik o silnym działaniu oczyszczającym, który może działać drażniąco oraz wysuszająco. SLS może naruszać barierę hydrolipidową naskórka, może się zdarzyć, że będzie powodował wypadanie włosów, podrażnienia skóry głowy lub łupież. SLS jest uznany przez ECOCERT za składnik bezpieczny w kosmetykach, ale lepiej jeśli będą go unikały osoby z atopowym zapaleniem skóry, skórą wrażliwą oraz ze skłonnością do alergii. 

Nadmiar SLS może powodować: 

  • przesuszenie skalpu
  • uszkodzenie płaszcza hydrolipidowego skóry
  • łupież
  • zaburzenie pracy gruczołów łojowych
  • zwiększone wypadanie włosów 
  • uczucie ściągnięcia skóry

Dlatego warto wybierać szampony bez SLS w składzie, jak np. nawilżający szampon Bioelixire.

 

WYBRAĆ SZAMPON Z SLS CZY BEZ? 

 

Do codziennego mycia włosów o wiele lepszym wyborem są szampony bez SLS, które są o wiele łagodniejsze dla skóry głowy. Kosmetyki z SLS lepiej wybierać świadomie, w konkretnym celu np. aby mocno oczyścić włosy przed zabiegiem farbowania, hennowania lub aby zmyć (raz na jakiś czas) nadbudowane silikony. 

Szampony z SLS są łagodniejsze i nie zrobią nam krzywdy nawet przy codziennym myciu włosów i skóry głowy. 

A jakie szampony polecam? Do codziennego mycia świetnie sprawdzą się szampony wegańskie, bez silikonów, wspomagające utrzymanie naturalnej równowagi PEH, oczywiście bez SLS, za to z jak najprostszym (a także naturalnym) składem. Takie szampony oferuje np. marka Bioelixire (sprawdźcie np. szampon Istota Natury). 

Szampony bez SLS od Bioelixire znajdziecie m.in. w drogeriach Superpharm, Douglas i drogeriach internetowych.


Wybieracie szampony bez SLS? Znacie szampony Bioelixire?Komentarze

instagram @agatawelpa