Polecane posty

Rynek pracy w Lublinie – w jakich firmach i na jakich stanowiskach warto szukać pracy?

 


Rynek pracy w Lublinie – w jakich firmach i na jakich stanowiskach warto szukać pracy?

 

Niemal 350-tysięczny Lublin stanowi siedzibę wielu dużych oraz mniejszych firm. Miejscowy rynek pracy ma wiele do zaoferowania zarówno dla doświadczonych pracowników, jak i osób, które dopiero zaczynają karierę zawodową. W jakich firmach i na jakich stanowiskach warto szukać pracy? Jak wygląda rynek pracy w Lublinie?

 

Rynek pracy w Lublinie – bezrobocie i średnie zarobki

W czerwcu 2023 roku jedynie 4,4 proc. mieszkańców Lublina było bezrobotnych. To lepszy wynik niż średnia dla całej Polski (5 proc.) oraz dla województwa lubelskiego (7,5 proc.). Co istotne, pomimo rosnącej inflacji oraz kryzysu gospodarczego sytuacja na lubelskim rynku pracy wciąż się poprawia, a bezrobocie spada. Okazuje się, że w regionie wręcz brakuje rąk do pracy, choć deficyt dotyczy głównie wysoko wykwalifikowanych pracowników: https://lublin.se.pl/czym-charakteryzuje-sie-rynek-pracy-w-lublinie-aa-1A8M-GZEd-ChcM.html.

Przyjrzyjmy się średnim zarobkom mieszkańców Lublina, korzystając z najnowszych danych podanych przez GUS. W maju 2023 roku średnie wynagrodzenie w mieście wynosiło 5996,73 zł brutto, czyli 4418 zł netto. Nie jest to zły wynik, choć w praktyce brakuje mu dużo zarówno do średniej krajowej, jak i średniej dla bogatszych województw: mazowieckiego, dolnośląskiego czy małopolskiego. Warto przy tym pamiętać, że GUS bierze pod uwagę jedynie pensje osób zatrudnionych w firmach z co najmniej 10 pracownikami. Statystyka nie uwzględnia umów zlecenie czy B2B.

Perspektywiczne branże w Lublinie

W Lublinie dynamicznie rozwijają się branże związane z wysokimi technologiami oraz przemysłem. W okolicy funkcjonuje wiele zakładów produkcyjnych, które potrzebują nie tylko zwykłych pracowników, ale też doświadczonych inżynierów produkcji oraz innych specjalistów. Co więcej, w mieście działa zaskakująco duża liczba firm z sektora IT, dzięki czemu na pracę mogą liczyć dobrze opłacani programiści.

Na tym jednak nie koniec, bo w Lublinie występuje deficyt wysoko wykwalifikowanych fachowców. To nie tylko hydraulicy czy ślusarze, ale też robotnicy budowlani oraz remontowi. Branża budowlana rzeczywiście dynamicznie się rozwija i ma przed sobą świetlane perspektywy, ale żeby dobrze zarobić, trzeba mieć praktyczne umiejętności oraz doświadczenie.

Gdzie szukać pracy w Lublinie?

Szukasz pracy w Lublinie, ale nie wiesz, od czego zacząć? Najprostszym sposobem na znalezienie zatrudnienia jest korzystanie z serwisów ogłoszeniowych takich jak GoWork.pl. W takich miejscach można znaleźć dziesiątki, a nawet setki aktualnych ofert pracy od firm z regionu. Jak tłumaczą serwisy online, internet jest najlepszym miejscem do poszukiwania pracy w Lublinie: https://lubelski.pl/nowe-miejsca-pracy-w-lublinie-gdzie-szukac/.

Poza serwisami ogłoszeniowymi, warto zaglądać do lokalnych grup na Facebooku, a także mediów regionalnych – pracodawcy często się tam ogłaszają. Czasami opłaca się też przejść po okolicy i poszukać kartek informujących o chęci zatrudnienia. Sklepy oraz inne punkty usługowe często ogłaszają się właśnie w ten sposób!

 

* Artykuł sponsorowany

Komentarze

instagram @agatawelpa