PIELĘGNACJA NA JESIEŃ: RETINOL I RETINAL: JAK ICH UŻYWAĆ? CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?
Zaczyna się jesień, a z nią sezon na pielęgnację skóry retinoidami. Retinol i retinal idą więc w ruch! Dzisiaj porozmawiamy o tym, jak wprowadzać je do pielęgnacji i jakie są między nimi różnice. Nazwa bardzo podobna, ale ich działanie troszkę się od siebie różni.
KOSMETYKI Z RETINOLEM NA STRONIE BASICLAB (KLIK)
Do napisania tego wpisu zainspirowała mnie nowość od Basiclab, czyli nowe emulsyjne serum z retinolem 0,5%, 4% witaminy C, CBD i koenzymem Q10, które otrzymałam w przesyłce PR. Oprócz niego w paczce znalazło się serum korygujące z 0,07% retinalu.
CZYM SĄ RETINOIDY?
Retinoidy, do których należą retinol i retinal, to grupa związków chemicznych skupiająca w sobie witaminę A i jej pochodne. Retinoidy regulują cykl odnowy naskórka, który niestety z wiekiem się wydłuża, a przez to powstają zmarszczki. U osoby 20 letniej cykl odnowy naskórka trwa około 30 dni, u osoby około 50 letniej już około 70-80 dni. Retinoidy przyspieszają łuszczenie martwych komórek warstwy rogowej naskórka.
Retinoidy mają działanie przeciwzmarszczkowe, a oprócz niego także regulują pracę gruczołów łojowych, pomogą więc rozprawić się z zaskórnikami i wypryskami. Wykazują też działanie przeciwprzebarwieniowe, znacznie ograniczając transport melaniny do naskórka.
DUŻY WYBÓR KOSMETYKÓW BASICLAB Z RETINOLEM
Pierwsze efekty można zobaczyć już po kilku tygodniach:
- redukcja trądziku 4-12 tygodni
- redukcja zmarszczek 12-24 tygodnie
- redukcja przebarwień 2-24 tygodnie
Wyróżniamy kilka retinoidów występujących w kosmetykach, ale dzisiaj skupimy się tylko na dwóch: retinolu i retinalu.
RETINOL
Retinol to jeden z najsilniej działających składników przeciwstarzeniowych i przeciwtrądzikowych. O retinolu pisałam już w recenzji serii Pixie Retinol&Jasmine, dlatego nie będę za długo o nim opowiadać, ale to na prawdę jeden z najskuteczniejszych składników. Retinol jest najpopularniejszym retinoidem występującym w ogólnodostępnych kosmetykach. Jest wrażliwy na światło i temperaturę. Jego skuteczność jest wysoka już od niskiego stężenia, nawet 0,1%.
RETINAL
Retinal jest związkiem pośrednim konwersji retinolu w kwas retinowy. Oznacza to, że potrzebuje tylko jednej przemiany, żeby przekształcić się w kwas, a to sprawia, że retinal jest efektywny przy niższych stężeniach. Uważa się, że bardzo skuteczny jest już retinal o stężeniu 0,05%. Retinal jest skuteczny w walce z przebarwieniami, trądzikiem, zmarszczkami, ma działanie antybakteryjne. Dzięki możliwości zastosowanie mniejszego stężenia (które da tak samo dobry efekt), mamy mniejsze ryzyko podrażnienia skóry, niż stosując retinol.
CO PRZED RETINOIDAMI?
Zanim wprowadzimy do pielęgnacji retinoidy trzeba zadbać o nawilżenie skóry. Cera nie może być przesuszona, a przy aplikacji kosmetyków nie powinna np. szczypać. Aby zadbać o barierę hydrolipidową skóry warto używać kremów nawilżająco-regenerujących, które w składzie mają np. NMF, CICA lub ceramidy (bardzo polecam kremy z ceramidami Basiclab w wersji lekkiej lub bogatej). Do mycia twarzy warto stosował łagodny żel lub piankę.
Stosując w pielęgnacji retinoidy, dobrze jest nie używać razem z nimi toników, ser czy kremów z kwasami, witaminą C i niacynamidem. Do niacynamidu można wrócić po około 7-10 dniach stosowania retinoidów, z kolei witaminę C można stosować np. kolejnego dnia rano. Z wprowadzaniem kwasów lepiej poczekać kilka tygodni, szczególnie jeśli skóra mocno zareaguje na wprowadzenie retinoidów.
Stosując retinoidy (ale nie tylko wtedy!) konieczne jest stosowanie kremu z SPF50!
JAK PRZEPROWADZIĆ PROCES RETYNIZACJI?
Proces retynizacji to nic innego jak stopniowe przyzwyczajanie skóry do retinoidów. Zaczynamy od używania serum z retinolem lub retinalem o niższym stężeniu 2 razy w tygodniu. Co każde 2 tygodnie zmniejszamy odstępy między aplikacjami retinoidów o 1 dzień. Gdy dojdziemy do stosowania retinoidów 4-5 razy w tygodniu, a skóra będzie dobrze na taką pielęgnację reagowała, możemy zacząć stosować produkt o wyższym stężeniu.
Inna "szkoła" mówi, żeby stosować retinoidy maksymalnie 3-4 razy w tygodniu (co 2 dzień), a w pozostałe dni postawić na intensywne nawilżanie i regenerację. Musicie obserwować jak reaguje skóra i ocenić co zadziała najlepiej.
JAK NAKŁADAMY RETINOIDY?
Retinol nakładamy zawsze na oczyszczoną i osuszoną skórę. Dlaczego osuszoną? Wilgotny naskórek, a dokładniej woda na nim, zwiększają przenikanie jakiegokolwiek składnika w głąb skóry. Jest to dobre jakie nakładamy nawilżający kwas hialuronowy, ale niekoniecznie w przypadku retinoidów, ponieważ może to sprawić, że skóra będzie mocniej podrażniona. Aby zminimalizować ryzyko podrażnień skóra musi być sucha.
Retinol i retinal nakładamy na skórę w małej ilości. Większość źródeł mówi o ilości wielkości ziarna grochu, chociaż myślę, że każda twarz jest inna i ta ilość też powinna trochę się różnić. Aplikując retinoidy omijamy okolice oczu i ust. Warto wiedzieć, że składniki aktywne, np. retinoidy, migrują po twarzy i spokojnie "dotrą" sobie w okolice, które pominęliśmy.
Bardzo fajna jest "kanapkowa" metoda aplikacji retinoidów, która wygląda tak:
- oczyszczamy skórę dwuetapowo
- nakładamy krem lub serum nawilżający i czekamy aż się wchłonie
- nakładamy serum z retinolem lub retinalem i czekamy aż się wchłonie
- zamykamy pielęgnację kremem nawilżająco-regenerującym
KIEDY RETINOL ZACZYNA DZIAŁAĆ?
Retinoidy nie działają od razu. Łuszczenie czy podrażnienie skóry mogą wystąpić nawet po kilku dniach stosowania, mimo że na początku wszystko wydawało się iść dobrze. Może być też tak, że żadna reakcja nie nastąpi: to oznacza, że skóra była dobrze przygotowana na retinoidy lub szybko się z nimi polubiła. Pierwsze efekty mogą być widoczne już po 4-5 tygodniach.
Retinol można łączyć z kosmetykami nawilżającymi i regenerującymi, dobrze współgra z ceramidami, peptydami, a także z niacynamidem. W tym samym momencie lepiej nie nakładać retinolu oraz witaminy C, kwasów, ani nie stosować maseczek typu peel-off.
NOWE EMULSYJNE SERUM BASICLAB ODNOWA I STYMULACJA Z 0,5% CZYSTEGO RETINOLU
A sprawcą całego zamieszania jest nowe serum Basiclab "Odnowa i Stymulacja" z 0,5% czystego retinolu. Serum możemy kupić w opakowaniu o pojemności 30 lub 15 ml (fajnie, szczególnie jeśli chcecie wypróbować mniejszą pojemność zanim zdecydujecie się na duże opakowanie, albo po prostu często zmieniacie pielęgnacje i wiecie, że duże opakowanie to dla Was za dużo).
Co kryje w sobie nowe serum?
- czysty retinol 0,5%- długofalowo poprawia gęstość skóry, wygładza zmarszczki, koryguje owal twarzy. Stymuluje skórę do odnowy, poprawiając jej jędrność, elastyczność i sprężystość. Zmniejsza widoczność porów.
- witamina C w stabilnej postaci tetraizopalmitynianu askorbylu- ujędrnia i uelastycznia skórę. Wzajemnie stabilizują się z retinolem, dzięki czemu zachowują skuteczność.
- CBD- czyli kannabidiol, reguluje wydzielanie sebum oraz zmniejsza niedoskonałości. Skutecznie koi podrażnienia i zmiany trądzikowe.
- koenzym Q10 i witamina E- spowalniają procesy starzenia się skóry.
- kwas hydroksystearynowy- wzmacnia działanie przeciwstarzeniowe retinolu, wspiera stymulacje produkcji kolagenu, poprawia jędrność skóry.
- ceramidy- wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry, przyspieszają regenerację skóry, chronią przed utratą wilgoci. Zmniejszają ryzyko wystąpienia negatywnych skutków budowania tolerancji na retinol.
- nisko- i ultraniskocząsteczkowy kwas hialuronowy- głęboko nawilża naskórek.
- trehaloza- wiąże wodę w strukturach naskórka.
- ekstrakt z wierzbownicy Flaischera- redukuje wydzielanie sebum.
- ekstrakt z tarczycy bajkalskiej- opóźnia procesy starzenia się skóry.
Serum zamknięte jest w wygodnej buteleczce typu airless z pompką. Jego konsystencja jest bardzo lejąca, wodnista. Serum jest lekkie i bardzo szybko się wchłania. Nie ma żadnego zapachu (chyba żaden kosmetyk Basiclab nie ma zapachu?).
Nowe serum możecie kupić na stronie Basiclab. Dodatkowo zostawiam Wam kod rabatowy, który możecie wykorzystać robiąc zakupy:
Duzykoszyk - 8% rabatu na zakupy powyżej 150 zł
JAK MOJA SKÓRA REAGUJE NA RETINOL?
Początkowo używałam serum 2 razy w tygodniu, w kolejnym tygodniu zwiększyłam ilość do 3 razy, a w kolejnym do 4. Niestety to już było za dużo dla mojej skóry i pojawiło się mocno piekące przesuszenie na jednym policzku. Na kilka dni odstawiłam serum i dałam skórze "odpocząć". Po tygodniu, kiedy mocniej nawilżyłam skórę i wróciła ona do swojego normalnego stanu, wróciłam do retinolu i reakcja na niego była o wiele lepsza. Obecnie staram się używać serum maksymalnie 3 razy w tygodniu.
Reakcja na retinoidy może być inna u każdej osoby, najważniejsze to obserwować reakcje skóry i wyciągać wnioski.
Dajcie znać jakie kosmetyki z Basiclab Wam się sprawdzają i czy zamierzacie kupić nowe serum lub zrobić inne zakupy ze zniżką.
Lubicie kosmetyki z retinolem?
Retinoidy kocham, w różnych formach stosuję od jakichś 8 lat. Cera dojrzała, ale w doskonałej kondycji, więc to działa. Oprócz retinoidów stosuję oczywiście inne aktywne składniki: wit. C, peptydy, ceramidy itp. Teraz używam już 0,3% retinalu, większego stężenia nie znalazłam na rynku.
OdpowiedzUsuńJa nie stosuję, bo stosuję kosmetyki z witaminą c.
OdpowiedzUsuń