Polecane posty

"REGULAMIN" WIZAŻYSTY CZYLI JAK JA TO WIDZĘ


Uwielbiam przeglądać strony innych wizażystów. Bardzo często są one dla mnie źródłem inspiracji, nie tylko jeśli chodzi o makijaże, łączenie kolorów i ogólną estetykę pracy, ale też sposób przyjmowania Klientek, określony w regulaminie. Chcąc odrobinę "podejrzeć" technikę pracy "konkurencji", przeczytałam dziesiątki regulaminów. Dzisiaj chcę podzielić się z Wami moją opinią, o tym czego zdecydowanie wizażyści mają prawo od Was wymagać, a czego, według mnie, nie do końca. 

 

1. PRZYCHODZENIE PUNKTUALNIE


Mam nadzieję, że dla każdego jest jasne, że trzeba przychodzić punktualnie. A punktualnie oznacza, że przychodzimy na umówioną godzinę. Jeśli jesteśmy zapisane na 10, nie przychodzimy o 9:45. Ani już tym bardziej o 10:20. Kiedy przyjdziemy wcześniej może okazać się, że malowana jest jeszcze poprzednia Klientka, co może wprowadzać zamieszanie. A jeśli spóźnimy się więcej niż 5 minut, czasu na makijaż zostaje mniej (zwykle zapisujemy Klientki jedna po drugiej, bez przerw).


2. PRZYCHODZENIE BEZ MAKIJAŻU 


Zdecydowanie wizażyści mają praco wymagać od Was przychodzenia bez makijażu. I proszę, rzeczywiście przychodźcie bez niego! Rano możecie umyć twarz, przemyć ją tonikiem i nałożyć ulubiony krem nawilżający. Niestety dokładny demakijaż zajmuje sporo czasu, szczególnie kiedy używacie mascary wodoodpornej, a przez to o wiele mniej czasu zostaje na makijaż. 


3. REGULACJA BRWI I USUWANIE "WĄSIKA"/ MESZKU Z TWARZY 


I tu zaczynają się schody. Nie jestem fanką "wąsika", ale nigdy nie odmówiłabym wykonania usługi komuś kto go ma. Tak samo wygląda sytuacja z brwiami, jeśli nie są wyregulowane wykonuję makijaż normalnie. Wiem, że nie będzie on wyglądał jak u J.Lo, ale serio, czy zawsze musi? Jeśli Klientka dobrze czuje się mając gęstsze, niewyregulowane brwi, dlaczego mam kazać jej je regulować? Lub, co gorsza, w takiej sytuacji odmawiać wykonania usługi? Niestety bardzo często widzę w regulaminach wizażystów, że jest to dla nich powód do niewykonania makijażu.

Kiedyś trafiłam na taki temat na grupie dla wizażystów na Facebooku. Niestety większość wizażystek uważała, że Klientka zawsze powinna mieć perfekcyjnie wyregulowane brwi i usunięte zbędne owłosienie z twarzy, a jeśli nie ma to "psuje naszą pracę" (tak, to cytat). Wśród komentarzy pojawiały się zdania "jak pokazać taką pracę" (zdjęcia przed i po), "to dla nas antyreklama" i tym podobne. Bardzo często mam Klientki w wieku 60+, a czasami i starsze, które nie regulują brwi nie usuwają wąsika. Trafiam też na młodsze dziewczyny, które stawiają na naturalne, gęste brwi i nie widzę w tym problemu. Zawsze robię wszystko żeby Klientka była zadowolona i wyszła ode mnie z uśmiechem na twarzy. Staram się żeby w ważnym dla siebie dniu wyglądała jak najpiękniej. Nie wszyscy ludzie na świecie muszą wyglądać jak na Instagramie.


4. WYMAGANY MAKIJAŻ PRÓBNY PRZED ŚLUBNYM


I tu z jednej strony rozumiem. A z drugiej nie. Dla mnie to zawsze decyzja Panny Młodej. Pewnie, że wolę wykonać próbę przed ślubem, tak żeby Panna Młoda wiedziała czego może spodziewać się w dniu ślubu. Ale. Jeśli ktoś oglądając moje zdjęcia chce zapisać się na makijaż ślubny bez próby, nie robię z tego problemu. W życiu są różne sytuacje, czasami pary przyjeżdżają z zagranicy kilka dni przed ślubem i po prostu nie mają czasu na makijaż próbny, albo chcą zaoszczędzić, a może po prostu nie widzą potrzeby? Dla mnie makijaż ślubny bez makijażu próbnego jak najbardziej jest możliwy i nie odmawiam Pannom Młodym, które ufają mi na tyle, aby spotkać się ze mną dopiero w dzień swojego ślubu.


5. ZADATKI


Zadatki są bardzo ciekawym tematem. Co sezon obiecuję sobie, że wprowadzę je na wszystkie usługi, ale jak na razie funkcjonują jako zabezpieczenie tylko jeśli ktoś rezerwuje cały dzień (makijaż 4-5 i więcej osób z dojazdem). Mam wrażenie, że Klientki jeszcze nie rozumieją o co w zadatkach chodzi i, że jest to zabezpieczenie także dla nich.

Zadatek to forma zabezpieczenia dla wizażysty, dzięki niemu mamy większą pewność, że Klientka pojawi się na makijażu w umówionym terminie. A jeśli się nie pojawi? "Na pocieszenie" zostaje chociaż zadatek (zwykle 50% wartości usługi), który jest w takiej sytuacji bezzwrotny. Klientka ma prawo żądać zwrotu zadatku tylko w sytuacji jeśli zrezygnuje z umówionego terminu w ciągu dwóch tygodni od jego wpłacenia. Dzięki temu unikamy Klientek, które rezerwują terminy u kilku wizażystów, a na koniec nie odwołują wizyt i po prostu nie przychodzą, albo odwołują je w ostatniej chwili. Ale zadatek to też zabezpieczenie dla Klientki. Gdyby wizażystka odmówiła wykonania usługi w ostatniej chwili i nie znalazła zastępstwa, Klientce przysługuje prawo do zażądania zwrotu podwójnego zadatku.


A co Wy sądzicie o tych punktach z regulaminów wizażystów? Może macie inne, które szczególnie Was zastanawiają, denerwują, albo z którymi wyjątkowo się zgadzacie? Piszcie w komentarzach o swoich odczuciach.

Jakie są Wasze doświadczenia z wizażystami? 

Komentarze

 1. Z tym wąsikiem i brwiami też bym nie przesadzała. Nie zawsze też klientka musi godzić się na zdjęcia. Jeśli ona się z tym dobrze czuje, to co mi do tego? ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że taki regulamin to dobra sprawa, jednak punkt z brwiami i wąsikiem to dla mnie przesada lekka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Punktualność i higiena - dwie najważniejsze sprawy techniczne

  OdpowiedzUsuń
 4. Pamiętam ten post o brwiach i wąsiku. Dziewczynom naprawdę się chyba wydaje, że wszystkie kobiety powinny wyglądać jak na Insta. Tragedia.Ja w swoim regulaminie mam napisane, że JEŻELI reguluje brwi czy depiluje wąsik to by zrobiła to ok. 2 dni przed makijażem. Niestety zdarzają się dziewczyny, które regulują brwi tuż przed samym makijażem i przychodzą z zaczerwienioną powieką i łzawiącymi oczami.

  Makijaż próbny - ok, wykonam ślubny bez próbnego, ale zawsze pytam PM czy sukienkę też wybiera z katalogu i przymierza ją dopiero w dniu ślubu? No nie! Ja wiem, że to zazwyczaj szkoda kasy, ale naprawdę warto iść na próbny makijaż ślubny.

  Zadatki - po tym, co działo się w zeszłym roku, będę pobierać zadatki na imprezy typu Andrzejki, ostatki, Sylwester.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiedziałam, że jest możliwość ubiegania się o zwrot podwójnego zadatku w razie niewykonania usługi.

  OdpowiedzUsuń
 6. Idealne zasady, wydaje mi sie ze nie tylko w tym zawodzie ale ogolnie jezeli chemy byc dobrze odbierani i szanowani <3

  OdpowiedzUsuń
 7. Z tym usuwaniem owłosienia to naprawdę przesada :P Ale sprawa z zadatkiem jak najbardziej zrozumiała :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna lista, przyda się każdej kobiecie:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz! Komentarze są dla mnie najlepszą motywacją do dalszego pisania i rozwijania mojego miejsca w sieci. ❤

Komentarze które uznam za próbę reklamy produktów czy usług zostaną usunięte. Jeśli chcecie wykupić reklamę zapraszam do kontaktu: agatawelpa@gmail.com

instagram @agatawelpa