Polecane posty

DODATKOWE CIEPEŁKO NA JESIEŃ I ZIMĘ

 


Czy i Wy macie wrażenie, że to będzie bardzo mroźna zima? W moim mieszkaniu ogrzewanie działa, ale w mojej okolicy już dwa razy były przerwy w dostawie cieplej wody i ciepła ogólnie. Z tego powodu zaczęłam całkiem na poważnie myśleć o innych sposobach ogrzania się, bo jestem strasznym zmarzluchem. 


Długie, jesienne wieczory miło jest spędzić w domu, np. z dobrą książką. Ale nie jest to przyjemne w proponowanych przez niektórych 17 stopniach.  Na szczęście jest kilka rozwiązań, które pomogą rozgrzać się w bardzo chłodne dni. Należą do nich m.in. stare, dobre termofory, a także koce: zarówno te "zwykłe" jak i elektryczne. Jak z nich korzystać i u kogo sprawdzą się najlepiej? 


TERMOFOR 

 

Jako największy zmarzluch, w czasach nastoletnich, zimą zawsze zasypiałam z termoforem. Miałam biały termofor z miękkiego futerka, do którego przytulałam się jak do maskotki. Termofor to świetny "wspomagacz" kiedy potrzebujecie się rozgrzać, może też pomóc w dolegliwościach bólowych. 

Ale czym tak właściwie jest termofor? Klasyczny termofor to gumowy pojemnik, przypominający trochę poduszkę, do którego nalewamy gorącej wody (najlepsza jest temperatura 50-70 stopni). Zwykle termofory sprzedawane są z pokrowcami, które obecnie mają najróżniejsze formy (niektóre wyglądają całkiem poważnie, a inne jak zabawne maskotki czy nawet postacie z bajek). 

Termoforu można używać aby się rozgrzać w chłodne wieczory, przy pierwszych oznakach przeziębienia lub grypy oraz żeby rozgrzać obolałe miejsca. Sprawdza się na wzdęcia, kolkę, bóle mięśniowe czy menstruacyjne. Ciepło rozluźnia napięte miejsca i pomaga zmniejszyć ból.  

W sklepach znajdziecie termofory:  

  • gumowe- najpopularniejsze, wlewa się do nich gorącą wodę, jak do termosu. To najtańszy rodzaj termoforu, ale też najmniej trwały. Nigdy nie zdarzyło mi się, żeby taki termofor się zepsuł, ale guma może z czasem się zniszczyć i może stać się nieszczelny.
  • żelowe- taki termofor nagrzewa się w piekarniku lub kuchence mikrofalowej, można też chłodzić go w zamrażalniku i używać jako zimnego okładu.
  • elektryczne- taki termofor nagrzewa się podłączając go do prądu. Po naładowaniu może trzymać ciepło nawet 5 godzin.

Termofor przydaje się w każdym domu, a jeśli lubicie ciepło może Wam pomóc zrelaksować się w chłodniejsze wieczory.


KOC ELEKTRYCZNY

 

Kiedy ogrzewanie w domu zawodzi i jest zdecydowanie zimniej niż zazwyczaj, świetnym pomysłem jest kupienie koca elektrycznego. W jesienne i zimowe wieczory pomoże się ogrzać i umili czas spędzony w chłodnym mieszkaniu.

Koce elektryczne podłącza się do prądu, takie koce szybko nagrzewają się one do określonej temperatury, a ciepło można regulować specjalnym pilotem. Wyglądem koc elektryczny właściwie niczym nie różni się od zwykłego koca. Tak samo jak zwykły koc, można złożyć go i zabrać gdziekolwiek się chce. Jedyną różnicą są przewody, które rozprowadzają ciepło. 

Najbezpieczniej jest kupić koc z pewnego źródła. Warto sprawdzić czy ma czujnik, który uniemożliwia przegrzanie np. automatycznie się wyłączając (wtedy można z takim kocem np. spać)

Dobrej jakości koc elektryczny to nie tylko komfort odpoczynku w domu, ale też doskonały sposób na wspomaganie rehabilitacji. Rozchodzące się po ciele ciepło pomaga złagodzić bóle menstruacyjne, bóle pleców, a także zmniejsza dolegliwości reumatyczne. Miękki i ciepły koc elektryczny rozluźnia mięśnie i poprawia nastrój.

 

 

PODUSZKA ELEKTRYCZNA

 

Ostatnim, ciekawym sposobem na szybkie ogrzanie się w zimnym mieszkaniu jest poduszka elektryczna. Poduszka jest zdecydowanie mniejsza od koca elektrycznego, zwykle płaska, a jej temperaturę regulujemy specjalnym pilotem. 

Poduszki elektryczne polecane są osobom, które są zestresowane i przemęczone. Poduszka pomaga się zrelaksować, rozluźnia mięśnie i sprawia, że człowiek czuje się bardziej odprężony. Poduszka jest mniejsza od koca elektrycznego, dlatego pomaga miejscowo złagodzić bóle np. górnego odcinka kręgosłupa czy karku. 

Poduszka elektryczna może być stosowana w terapii: 

  • urazów i przeciążenia mięśni
  • przewlekłego bólu mięśni i stawów
  • bólu reumatycznego
  • nerwobólów
  • rwy kulszowej 
  • chorób układu oddechowego
  • zapalenia zatok


Niby takie oczywiste, a jestem pewna, że niewiele z Was pamiętało o takich wynalazkach! Dajcie znać co u Was działa kiedy temperatura za oknem spada poniżej 0 stopni, a w domu trzeba chodzić w ciepłym dresie. Wysyłam Wam dużo pozytywnej energii na jesień i pamiętajcie, że jesień i zima nie muszą być szare i ponure, mogą być też całkiem romantyczne: można zapalić świeczki, świąteczne światełka i spędzić ten czas z uśmiechem na twarzy. Oby do wiosny!


Jak spędzacie jesienne wieczory?



 

 


 


Komentarze

  1. Bardzo przydatne sposoby. U nas rok temu były awarie w elektrociepłowni systematycznie co kilka dni. Zamiast termofora mam 4 koty :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz! Komentarze są dla mnie najlepszą motywacją do dalszego pisania i rozwijania mojego miejsca w sieci. ❤

Komentarze które uznam za próbę reklamy produktów czy usług zostaną usunięte. Jeśli chcecie wykupić reklamę zapraszam do kontaktu: agatawelpa@gmail.com

instagram @agatawelpa