Polecane posty

JAK WYBRAĆ PERFUMY NA PREZENT?

 

perfumy carolina herrera good girl

Perfumy to wspaniały pomysł na prezent, zarówno dla Pań, jak i dla Panów. Ale! Aby mieć pewność, że obdarowywana osoba ucieszy się z takiego prezentu, należy w wybór odpowiedniego zapachu zaangażować się trochę mocniej, niż kupując jakikolwiek inny prezent. Na co zwrócić uwagę, gdy chcemy kupić perfumy na prezent? 

 

JAK WYBRAĆ PERFUMY NA PREZENT?

 

Jak zatem wybrać perfumy na prezent? Zanim skupimy się na samych perfumach, musimy stworzyć sobie taki "portret" osoby, której chcemy zrobić pachnący prezent. Nie każdemu też taki prezent kupić możemy. O ile będzie to fajny pomysł na prezent dla partnera/partnerki, mamy, taty czy rodzeństwa, to lepiej nie próbować obdarowywać perfumami szefa czy dalekiej kuzynki, którą akurat zobaczymy drugi raz w życiu.


Kupując perfumy na prezent warto przemyśleć:

  • jakie charakterystyczne cechy ma ta osoba
  • co lubi, jaki jest jej gust, jakich zapachów najczęściej używa (ciężkich? delikatnych? kwiatowych? orientalnych? Możliwości jest sporo!)
  • na jakie okazje będzie mogła używać tych perfum?


Warto zerknąć na półkę w łazience czy toaletkę i sprawdzić jakie perfumy już tam są. Wtedy zadanie staje się o wiele łatwiejsze! Sprawdzając 2-3 ulubione zapachy osoby, której chcecie kupić perfumy, będziecie wiedzieć jakie nuty zapachowe lubi najbardziej i bez problemu znajdziecie zapach o nutach podobnych. Podobnie jest z nutami, których ktoś nie lubi: zastanówcie się, może ta osoba kiedyś wspominała, że nie lubi konkretnych perfum jakiejś firmy, albo np kadzidła? Zapachów z takimi nutami lepiej wtedy unikać. 

Jak widzicie wybór damskich perfum nie jest taką łatwą sprawą. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Mam dla Was kilka bardzo uniwersalnych rad! 

  1. Jeśli kompletnie nie uda się Wam dowiedzieć jakie nuty zapachowe lubi osoba, której chcecie kupić perfumy, szukajcie bezpiecznego rozwiązania. Lepiej zrezygnować z ciężkich nut szyprowych, tytoniowych, skórzanych czy orientalnych. Są one na tyle charakterystyczne, że lepiej kupować je mając sto procent pewności, że dana osoba je lubi. 
  2. Najbardziej "uniwersalne" zapachy to perfumy z delikatnymi nutami owocowymi, kwiatowymi czy delikatnie drzewnymi. 
  3. O wiele trwalsze są wody perfumowane od toaletowych. Kupując komuś prezent zdecydowanie lepiej jest wybrać wody perfumowane, oznaczone skrótem EDP. 
  4. Świetnym pomysłem jest dokupienie balsamu do ciała czy mgiełki z tej samej linii zapachowej, jak perfumy, które ta osoba już ma. Używanie kosmetyków do pielęgnacji z tej samej serii powoduje przedłużenie trwałości zapachu. Dodatkowo wydaje się on wtedy intensywniejszy. 
  5. Jeśli kompletnie nie wiecie jaki zapach wybrać, wybierzcie bestsellery, jak na przykład: Calvin Klein One, Calvin Klein Euphoria, Versace Bright Crystal, Hugo Boss Ma Vie...

 

A jak to jest z tymi nutami zapachowymi? 

Każde perfumy składają się z trzech "warstw": nut głowy, nut serca i nut bazowych. Najmocniejszą jest nuta głowy, która zawiera najintensywniejsze zapachy, ale są to jednocześnie zapachy najbardziej ulotne. Po jakimś czasie zapachy nuty głowy, zastępują nuty serca, które są nieco subtelniejsze. Nuta bazowa ujawnia się na końcu, jest ona najbogatsza, składa się z największej liczby składników. Jest też najtrwalsza, wyczuwalna jest przez kilka godzin. Wybierając perfumy warto zwracać uwagę właśnie na kolejność nut zapachowych i jakie zapachy są w kolejnych "warstwach". 

A może oprócz nut zapachowych, wybór ułatwi Wam podział na rodziny zapachowe? Może on być pomocny jeśli znacie już nuty, które lubi osoba, której chcecie zrobić prezent. 

  • nuty aromatyczne (oregano, rozmaryn, pieprz, lawenda, zioła, mięta, bazylia)
  • rodzina nut szyprowych (drzewo sandałowe, bergamotka, mech, paczula)
  • rodzina cytrusowa (pomarańcza, cytryna, limonka, greipfrut, mandarynka,)
  • rodzina orientalna (przyprawy korzenne, kadzidło, cynamon, wanilia)
  • zapachy kwiatowe (róża, jaśmin, magnolia, lilia, irys, piwonia, konwalia)
  • nuty drzewne (sekwoja, brzoza, drzewo sandałowe, sosna, żywica, paczula)

Każde perfumy to mieszanka kilku-kilkudziesięciu składników, które zupełnie inaczej będą pachniały na kartoniku, na którym pokaże nam je w sklepie sprzedawca i zupełnie inaczej na każdej osobie, która będzie je nosić. Nie można przewidzieć jak rozwinie się zapach na różnych osobach. Na rozwój i trwałość perfum wpływa pH skóry, stopień jej nawilżenia, a nawet styl życia (m.in dieta).  

Pamiętajcie, że dobrze dobrane perfumy to nie tylko zapach. To także, a może przede wszystkim, pewność siebie, jaką dają. Każdy lubi ładnie pachnieć, a wybór zapachu nie zależy tylko od naszego ogólnego temperamentu, ale od nastroju, tego co będziemy danego dnia robić i jak chcemy się "nastroić". Inne perfumy wybierzemy mając zły humor, inne kiedy jesteśmy weseli, inne idąc do kina, a zupełnie inne do pracy. 

Sama mam dni kiedy zupełnie nie używam perfum, a także takie kiedy mieszam kilka różnych zapachów. Zawsze kilka różnych ulubionych zapachów, których używam kiedy chcę poprawić sobie humor, poczuć się bardziej kobieco (działa nawet kiedy siedzę w domu z dziećmi, ubrana w ulubione dresy) i kiedy wychodzę do pracy czy spotkać się ze znajomymi. Moja kolekcja perfum stale się zmienia, raz jest większa, raz mniejsza, ale jedno jest pewne: nie potrafiłabym używać jednego zapachu na "każdą okazję". 

Napiszcie mi w komentarzach jakie są Wasze przyzwyczajenia dotyczące zapachów i czy kupujecie zapachy na prezent?






* Artykuł sponsorowany

Komentarze

instagram @agatawelpa