Polecane posty

Jak wybrać odpowiednie soczewki kontaktowe?

 

kolorowy makijaż

Jak wybrać odpowiednie soczewki kontaktowe?

Dobór soczewek nie jest łatwy. Bez względu na to, czy chcesz zastąpić okulary czymś wygodniejszym, czy marzysz o chwilowej zmianie koloru oczu, najlepiej zacząć od wizyty u okulisty. Specjalista jest w stanie, po przeprowadzeniu badania, dobrać soczewki kontaktowe do twojej wady wzroku. Lekarz określi parametry soczewek kontaktowych oraz podpowie, jak dbać o ich higienę. Poznaj rodzaje soczewek, wszystkie ich wady i zalety, aby zdecydować czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie. 


Jakie soczewki kontaktowe wybrać?

Wybór soczewek kontaktowych zależy od tego, co chcemy osiągnąć, nosząc je. Czy ma to być zmiana koloru oczu? Czy ma to być korekcja wzroku? A może po prostu wygoda? Swoich pierwszych soczewek raczej nie kupisz samodzielnie, ale przy wymianie soczewek warto znać kilka ich podstawowych cech. 

Ze względu na funkcje wyróżniamy trzy rodzaje soczewek: 

 • korekcyjne- to szkła korygujące wady widzenia; takie soczewki dobiera zawsze okulista
 • soczewki kolorowe- można stosować je kiedy chcemy zmienić lub podkreślić naturalny odcień oczu; w przypadku soczewek kolorowych wizyta u specjalisty zwykle nie jest konieczna
 • soczewki lecznicze- mogą stanowić opatrunek dla oka np. po urazie oka

Wybrać soczewki kontaktowe pomoże optyk. To ważne, ponieważ źle dobrane soczewki mogą przyczynić się  do pogorszenia wzroku oraz infekcji. Wizyta u specjalisty to jedyny sposób na uniknięcie tego. Badanie u lekarza okulisty lub optometrysty jest szybkie i zupełnie bezbolesne. Lekarz w trakcie badania przeprowadzi wywiad, sprawdzi geometrię oczu i oceni czy nie występują żadne przeciwwskazania do noszenia szkieł zamiast okularów.

Badanie pozwoli określić: 

 • ostrość wzroku
 • krzywiznę rogówki 
 • refrakcję oka
 • jakość filmu łzowego 

Jeśli chcemy zacząć nosić soczewki kontaktowe, które będą wspomagać widzenie, musimy znaleźć takie, które są odpowiednie, dla danej wady wzroku. Dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe musi oczywiście optyk. 

Typy soczewek korekcyjnych: 

 • soczewki progresywne- inaczej nazywa się je wieloogniskowymi; takie soczewki wybrać mogą osoby starsze oraz osoby z zaburzeniami akomodacji oka, pozwalają one czytać książki, a także obserwować obiekty znajdujące się bardzo daleko; żeby przyzwyczaić się do nich, oko potrzebuje około dwóch tygodni
 • soczewki sferyczne- jednoogniskowe; szkła sferyczne mogą być stosowane przez pacjentów z krótkowzrocznością i dalekowidzów; obecnie mogą mieć moc nawet 25 dioptrii na plusie lub minusie
 • soczewki toryczne- najlepsze soczewki kontaktowe dla astygmatyków; różnią się od innych geometrią, dlatego lepiej dopasowują siłę załamania promieni słonecznych na rogówce osoby z astygmatyzmem, poprawiają ostrość widzenia i w tej sposób wspomagają korekcję tej wady wzroku

Kiedy chcemy zacząć używać soczewek kontaktowych, musimy zwrócić uwagę na czas ich użytkowania. Znajdziemy zarówno soczewki jednorazowego użytku, które wyrzuca się po jednym dniu, jak i takie, które można nosić przez cały miesiąc, czy nawet kwartał. 

 • soczewki jednodniowe są oczywiście jednorazowe, co oznacza, że po jednym użyciu soczewek koniecznie należy je wyrzucić; są idealnym wyborem dla osób, które nie muszą używać ich codziennie; 
 • soczewki dwutygodniowe to soczewki wielokrotnego użytku, które są fajnym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy na co dzień muszą nosić okulary; zostały stworzone z myślą o ludziach, którzy szukają większego komfortu np. wyjeżdżając na urlop
 • soczewki miesięczne są najczęściej kupowane przez stałych użytkowników soczewek; trzeba je wymieniać co miesiąc;

Osoby częściej lub stale używające szkieł najczęściej wybierają szkła wielokrotnego użytku, które można nosić dłużej, ale wymagają starannej pielęgnacji. Należy je codziennie wyjmować, a następnie czyścić, w przeciwnym razie nagromadzone bakterie i osad białkowy mogą wywołać przykre dla oka dolegliwości. Do ich higienicznego przechowywania, niezbędne są specjalne pojemniczki oraz płyny. Podobnie jak w przypadku szkieł jednorazowych, należy przestrzegać terminu ich używania i po jego upływie bezwzględnie je wyrzucić.

Dokonując zakupu soczewek kontaktowych, możemy wziąć pod uwagę jeszcze jedną ich cechę: tryb ich noszenia.  W zależności od tego, jak bardzo jesteśmy w stanie przestrzegać zasad używania, możemy postawić na dzienne soczewki lub ciągłe (noszone przez dzień i noc).

Podział ze względu na czas noszenia:

 • soczewki dzienne- dobre dla osób systematycznych, dla których zdejmowanie szkieł co wieczór, czyszczenie ich i higieniczne przechowywanie nie stanowi problemu. 
 • soczewki całodobowe- idealna opcja dla osób, które chcą nosić je nawet przez miesiąc. Noszenie ich wiąże się z koniecznością stosowania nawilżających kropli do oczu. Całodobowe stosowanie soczewek nie jest polecane przez specjalistów, ponieważ rogówka oka powinna być dotleniona.

Podział soczewek ze względu na materiał, z którego są wykonane:

 • soczewki miękkie np. hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe (wyższy niż w szkłach twardych stopień uwodnienia, a co za tym idzie, wyższy stopień przepuszczalności tlenu. Z drugiej strony, są one bardziej podatne na ewentualne odkształcenia i wymagają bardziej starannej pielęgnacji). 
 • soczewki twarde (najbardziej wytrzymałe szkła zalecane przede wszystkim dla osób z poważnymi wadami wzroku. Wymagają dokładniejszego dopasowania niż soczewki hydrożelowe i nie są odpowiednie dla każdego).

Korzystanie z soczewek kontaktowych nie zawsze oznacza wady wzroku. Możemy kupić soczewki kolorowe, zmieniające lub podkreślające kolor tęczówki. Są też takie, które mają wymyślne wzory np. oczy węża. Takie to super wybór na Halloween lub inną imprezę tematyczną. Taka metoda korekcji odcienia tęczówki jest zupełnie bezpieczna i nie wpływa na zdrowie oczu. 

 

Jak zakładać i zdejmować szkła kontaktowe?

 

Działanie soczewek, jako metody korekcji wzroku, zależy w dużym stopniu od tego jak o nie dbamy. Dlaczego trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad wkładania ich, wyjmowania oraz późniejszego przechowywania, jeśli są wielorazowe. Zaraz omówimy sobie cały proces krok po kroku. Zobaczysz, że nie masz się czego bać! Cały proces jest prosty, bezbolesny i bardzo szybki. Z biegiem czasu staje się intuicyjny i niemal odruchowy. 

Zanim cokolwiek zrobisz: zadbaj o higienę rąk! Wystarczy, że je umyjesz. Będą się do tego nadawały wszystkie mydła glicerynowe, mydła w płynie, nie jest potrzebny płyn do dezynfekcji dłoni. Wystarczy podstawowe umycie rąk. Następnie zadbaj o dostęp do lustra i dobre oświetlenie. W razie potrzeby możesz nawilżyć oczy kroplami do oczu z kwasem hialuronowym. 

Teraz przechodzimy do aplikacji szkieł. Wkładamy ją delikatnie na opuszek palca wskazującego, a następnie zbliżamy ją do oka i środkowym palcem lekko odchyl w dół dolną powiekę. Drugą ręką przytrzymaj i lekko odchyl górną powiekę. Teraz nałóż soczewkę i następnie spójrz we wszystkie strony, żeby trochę pokręcić okiem, aby się dobrze ułożyła. I to wszystko! 

Aby je zdjąć, wykonaj podobne czynności, jak przy zakładaniu. Palcem środkowym prawej ręki pociągnij lekko powiekę dolną w dół, a następnie spójrz w górę i przyłóż opuszek palca wskazującego tak, aby zetknął się z dolną krawędzią soczewki. Teraz patrząc nadal w górę, chwyć ją, pomagając sobie kciukiem i palcem wskazującym. Po zdjęciu przechowujemy je w specjalnym pojemniczku, wypełnionym za każdym razem świeżą porcją płynu do soczewek. 

 

Nosicie soczewki kontaktowe? 


 

* Artykuł powstał we współpracy z Ceneo.pl

Komentarze

instagram @agatawelpa