Polecane posty

HENNOWANIE

 


 

Każda włosomaniaczka, czy to początkująca czy bardziej zaawansowana, pewnie słyszała już o "hennowaniu". Jeśli zastanawiasz się o co chodzi i jak się za to całe hennowanie zabrać: w dzisiejszym wpisie postaram się zebrać wszystkie najważniejsze informacje. 

 

Czym jest hennowanie? Od czego zacząć? Jakiej henny użyć i jak się do hennowania przygotować? Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

 

HENNOWANIE: CO TO TAKIEGO? 

 

Hennowanie włosów to jedna z najstarszych metod naturalnego i trwałego barwienia włosów. Henna kojarzona jest z barwieniem brwi, a także z tymczasowymi tatuażami. Czy do farbowania włosów, będzie nadawać się henna do brwi ? Jakiej henny użyć do hennowania? 

 

HENNA DO WŁOSÓW

 

Henna to naturalny barwnik pochodzenia roślinnego, w 100% ekologiczny, pochodzący z łodyg i liści lawsonii (hennę pozyskuje się głównie z roślin około 5 letnich), krzewu, który naturalnie występuje w Afryce, Australii i Ameryce Łacińskiej. Aby pozyskać hennę liście lawsonii trzeba ugotować, a następnie sproszkować. Naturalna henna ma zielony kolor. 

Najczęściej henny używamy właśnie do barwienia włosów, brwi oraz rzęs. Mocno odżywia i wzmacnia włosy. Lawson tworzy na ich powierzchni warstwę ochronną, która sprawia, że stają się one odporne na promieniowanie UVA i UVB. Koloryzacja henną jest trwała, ponieważ barwnik wnika w korę włosa i łączy się z naturalnym pigmentem włosów oraz keratyną (podstawowym budulcem włosów). 

Henna posiada wiele cennych dla włosów składników, dlatego hennowanie tak dobrze wpływa na włosy. Henna bogata jest w magnez, wapń, błonnik, mangan, cynk, żelazo. Zawiera także witaminy A, B, D oraz kwas linolowy i oleinowy. Henna jest bezpieczna dla zdrowia, niezwykle rzadko uczula.

Z hennowaniem polubią się osoby, które nie chcą stosować chemicznych preparatów do farbowania, wolą wybierać naturalne, ekologiczne produkty. Hennowanie sprawdzi się u osób, które nie chcą radykalnie zmieniać swojego koloru włosów, a jedynie go pogłębić. 

 

HENNOWANIE: JAKIE KOLORY WŁOSÓW MOŻNA UZYSKAĆ?

 

Zanim zabierzemy się za farbowanie włosów henną, warto wiedzieć jakie kolory można tym sposobem uzyskać. Używając różnych barwników, uzyskamy różne odcienie, ale zawsze będą to kolory naturalne. Podstawowy podział barwników:

  • lawsonia inermis (henna)- to podstawowy barwnik i jedyna prawdziwa henna, pozyskiwana z lawsonii; zabarwi włosy na rudo
  • cassia obovata leaves- dodając do henny inne zioła, można otrzymać barwnik farbujący na inne kolory niż rudy; kiedy chcemy osiągnąć jasnobrązowy odcień włosów, trzeba sięgnąć po ziołową cassię, ta naturalna substancja nada włosom złocistą barwę; najlepiej przyjmie się na włosach, które są naturalnie blond lub jasnobrązowe, tworzy na nich miodowe odcienie, a na ciemniejszych pozwala uzyskać złociste refleksy;
  • indigofera tinctoria (indygo)- chcąc uzyskać kolor brązowy lub czarny trzeba sięgnąć po indygo; indygo farbuje włosy na brąz, a także na czerń z niebieskim, chłodnym połyskiem;

 

JAK HENNOWAĆ WŁOSY? 

 

Hennowanie włosów początkowo może wydawać się bardzo skomplikowane. Na pewno użycie henny jest o wiele trudniejsze, niż nakładanie drogeryjnych farb, ale korzyści są o wiele większe. Minusem jest to, że koloru jaki uzyskamy nakładając na włosy hennę, nie da się w 100% zaplanować. 

Przed hennowaniem włosów, warto je do tego przygotować robiąc chelatowanie. Czym jest chelatowanie? Chelatowanie ma pomóc zdjąć z włosów nadbudowane, zbierające się na nich, składniki mineralne (szczególnie jeśli mamy w kranie twardą wodę). Chelatowanie włosów przed hennowaniem jest ważne m.in dlatego, żeby henna lepiej zabarwiła włosy. Dzięki temu kolor wyjdzie ładniejszy, mocniejszy, henna będzie mogła mocniej "chwycić" włosy. Chelatowanie włosów można zrobić 1-2 razy w miesiącu (nie więcej!), nawet jeśli nie planujemy włosów hennować.

Jak chelatować włosy? Można postawić na gotowy szampon chelatujący lub samodzielnie zrobić maskę chelatującą. Maską chelatującą robimy mieszając pół łyżeczki kwasku cytrynowego, tabletkę witaminy C oraz 3 łyżki maski do włosów (bez protein). Taką mieszankę nakładamy na włosy na 20 minut, a następnie spłukujemy wodą. I gotowe! Mamy włosy oczyszczone i gotowe do hennowania. 

 

CZYM I JAK HENNOWAĆ? 

 

Henna do włosów  jest obecnie bardzo łatwo dostępna. Mamy coraz większy wybór naturalnych farb do włosów i każdy może wybrać produkt najbardziej odpowiedni dla siebie. Mieszankę trzeba przygotować dokładnie według zaleceń producenta, 

 

Do hennowania potrzebujemy: 

  • starego ręcznika, 
  • rękawiczek, 
  • czepka (lub folii spożywczej),
  • henny, 
  • pędzla do aplikacji, 
  • szamponu bez silikonów i parabenów, 
  • miski, 
  • termometru 
  • oraz gorącej wody. 

 

Zaczynamy od wsypania proszku do naczynia i dodania stopniowo wody w odpowiedniej temperaturze, aż do uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Wodą o temperaturze 50 stopni zalewamy hennę do uzyskania odcieni brązowych i ciemnych (czerni), a wodą o temperaturze 60-90 stopni hennę dla odcieni rudych. 

Teraz myjemy włosy naturalnym szamponem i delikatnie osuszamy je ręcznikiem. Pastę z henny nakładamy równomiernie na wilgotne włosy, najlepiej dzieląc je na kolejne warstwy, aby mieć pewność, że rzeczywiście jest ona nałożona dokładnie. Kiedy nałożymy hennę na całe włosy, owijamy włosy folią lub zakładamy na głowę czepek. Można też podgrzać hennę suszarką do włosów, aby trochę przyspieszyć proces farbowania. Hennę pozostawiamy na włosach na 45 minut (najdłużej do 2 godzin). Po tym czasie spłukujemy hennę i myjemy włosy delikatnym szamponem, aż woda będzie czysta. Po hennowaniu nie myjemy włosów przez kolejne 48 godzin! Przez ten czas henna będzie jeszcze utleniać się na włosach, dlatego kolor może ciemnieć. 

Włosy można hennować najczęściej co 4-5 tygodni, ale przy regularnym jej stosowaniu wystarczy raz na 3 miesiące nałożyć hennę na całe włosy, a częściej nakładać ją na odrosty, jeśli jest taka potrzeba. 

 

JAKIE EFEKTY DAJE HENNOWANIE WŁOSÓW?

 

Farbowanie włosów henną jest metodą przyjazną środowisku, jest ekologiczne i w 100% naturalne. Hennę mogą bez obaw stosować kobiety w ciąży. Henna nadaje włosom piękny, głęboki kolor, a także wzmacnia ich strukturę. Henna wzmacnia włosy, dodaje im objętości, a nawet wypełnia uszkodzenia. 

Wadą takiego farbowania włosów jest to, że nie jesteśmy w stanie osiągnąć każdego odcienia włosów: nie rozjaśnimy włosów, ani nie zmienimy radykalnie ich koloru. To, jaki odcień akurat "wyjdzie" też jest niespodzianką i dopiero mając większą wprawę możemy nad tym zapanować. Farbowanie henną jest zdecydowanie bardziej skomplikowane i czasochłonne. 


Próbowałyście hennowania u siebie? Jakie były efekty? 

 



Komentarze

instagram @agatawelpa